Démász;energiaszolgáltatók;összevont számlák;

2014-11-24 06:00:00

Havonta fizetne, aki szegény

Több kis jövedelmű szegedi lakos jelezte, a helyi áramszolgáltató, a DÉMÁSZ havi bruttó 6350 forint alatti fogyasztást nem számláz ki, összevon több havi díjat. Ez a gyakorlat a szolgáltató szerint nem sért jogszabályt, és mások is alkalmazzák. Gondot az jelent, hogy amíg az összevont számlázás jelentős megtakarítás a szolgáltatóknak, szinte megoldhatatlan akadály az egyik hónapról a másikra élő kispénzű fogyasztóknak.

Egy kormányrendelet lehetővé teszi a szolgáltatóknak, hogy a havi leolvasás dacára több havi számlát összevonva, egyszerre küldjenek ki a fogyasztóknak, ha a havi fogyasztásuk nem halad meg egy bizonyos összeget. A szolgáltatók egy része él is a lehetőséggel, így különösen a legszegényebb rétegbe tartozó kisfogyasztók igencsak meglepődnek, amikor a megszokott kis összegű számla helyett annak két-háromszorosát kell befizetni.

"Hiába diktáltam be az áramfogyasztásomat, és kaptam visszaigazolást nem kaptam számlát" - meséli Éva, a szegedi, tarjáni panellakótelep egyik lakója. " Amikor felhívtam az ügyfélszolgálatot azt mondták, hogy 5800 forint alatt ki sem állítanak számlát, majd egyben küldik a következő haviakkal. Hogyan fogom ezt kifizetni? " - kérdezi a kisnyugdíjas, akinek a havi fogyasztása nem haladja meg ezt az összeget.

Éva azt is elmondta, hogy kérdésére, mely szerint mi alapján teszi ezt vele a szolgáltató, és nem kellett volna-e erről tájékoztatást kapnia, az ügyfélszolgálatnál egy október 19-ei kormányrendeletre hivatkoztak, amely szerint a szolgáltató megteheti, hogy egy bizonyos limit alatt nem állít ki számlát, hanem göngyölítve egy magasabb összegről küld hónapokkal később csekket a fogyasztónak.

Éva elmondása szerint az ügyfélszolgálatnál azt mondták: erről nem kell külön tájékoztatni a fogyasztókat. A szolgáltatónál azt is hozzátették, hogy a rendelet azt is lehetővé teszi, hogy saját hatáskörben emeljék a limitet, amit a dél-alföldi áramszolgáltató korábban meg is lépett. Éva gyorsan körbetelefonálta a szolgáltatókat, és egy kivétellel hasonló választ kapott. Így a kisnyugdíjas asszony időszakosan a megszokott kis összegűek helyett, brutálisan magas közmű számlákra számíthat, sokadmagával.

" Ezzel megint csak a gazdagok jártak jól, akik egyébként is sokat fogyasztanak. Én körbejárom az ügyfélszolgálatokat és addig nem megyek el, amíg el nem fogadják a pénzem" - mondta felháborodva rokkantnyugdíjas Zoltán, akinek a havi összjövedelme 38 ezer forint. Zoltán elmondta, hogy a víz, az áram, a fűtés számlája eddig nem haladta meg a havi háromezer forintot, amelyről eddig rendben kapta a számlákat. Ebből a jövedelemből nem tud spórolni a magasabb számlákra, hacsak nem vesz egy "feltörhetetlen perselyt", amibe megbecsülve a havi közműpénzt félre nem rakja - mondja. Zoltán nem érti, miért nem akarják a szolgáltatók, hogy fizessen, és kinek az érdekében áll ez a rendelkezés.

Az általunk megkérdezett jogász szerint a rendelet súlyosan sérti a fogyasztók jogait, ezen belül is különösen sújtja a legszegényebb rétegeket, amelyeknek kiszámíthatatlanná teszi az életét. A jogász szerint a fogyasztóvédelemnek kellene lépnie hivatalból a rendelkezés ellen.

A DÉMÁSZ-nál lapunkat arról tájékoztatták, hogy ez nem egy új rendelet, a 2007-ben elfogadott, áramszolgáltatásról szóló törvény végrehajtási rendelkezései alapján vonhatja össze a vállalat a számlákat és a cég már idén január óta valóban nem állít ki egy bizonyos összeg alatti számlát. A válaszból az is kiderült, hogy továbbra is létezik a havi diktálás és fizetés lehetősége, csak az egy más konstrukció, mint a több havi összeg egybe számlázása.

Írásban küldött válaszukból és a szegedi sajtó átböngészéséből (Délmagyar.hu) viszont kiderült, ez a gyakorlat nem az idén kezdődött, mert 2013. közepe óta alkalmazza a cég, igaz akkor még kisebb, nettó 3000 forint volt a számlakészítés alsó limitje.

A villamos energiáról szóló törvény és a kapcsolódó rendeletek értelmében a szolgáltatónak éves elszámolást kell biztosítani a lakossági fogyasztók részére. Két leolvasás között pedig a fogyasztással arányos részszámlát kell fizetnie a fogyasztónak.

Az is kiderült, hogy az ügyfélszolgálatnál tévesen tájékoztatták a fogyasztót, mert a Magyar Energetikai és Közmű- szabályozási Hivatal által jóváhagyott üzletszabályzat értelmében az EDF DÉMÁSZ-nál 2013 második felétől módosult a kis összegű részszámlák kibocsátásának gyakorisága, melyről a módosítás hatálybalépése előtti utolsó számlán tájékoztatta ügyfeleit. Ennek hatékonyságát jól jellemzi, hogy akik csak most csúsztak az időközben felemelt összeghatár alá, semmit sem tudtak erről.

A szolgálató válaszában azt is közölte, ha a havi fogyasztás alapján a részszámla nettó összege nem éri el az 5000 forintot (bruttó 6350 forint), akkor az ügyfél nem kap számlát abban a hónapban. Számla csak akkor készül, amikor az elfogyasztott energia mennyisége után a számla értéke meghaladja ezt az összeget. A számlázási határértéket az átlagos fogyasztás alatti értékre állapították meg - írja a társaság.

A cég szerint a fogyasztók számára kedvező ez a módosítás, hiszen a fogyasztási díjat később kell rendezniük és a pénz tovább marad náluk. Egyes közszolgáltatásoknál (vízműveknél, gázszolgáltatónál) már régóta gyakorlat a kéthavi, vagy hosszabb időszakra kiterjedő számlázás. Az éves elszámoló számlák a megszokott rendben készülnek, azokat nem érinti ez a változás. Számításaik szerint a fogyasztók nagyjából egyötöde kap kéthavonta számlát.

Azok számára, akik mégis havonta szeretnék rendezni számlájukat, lehetőségük van az EDF DÉMÁSZ e-számla szolgáltatását választani. Az e-számlás regisztrációt követően csoportos beszedési megbízás mellett a szolgáltató a nettó 1000 forintot (bruttó 1270 forint) meghaladó összeg esetén havonta nyújt be számlát az ügyfél számlavezető bankjának.

Boros Norbert, az ELMŰ-ÉMÁSZ kommunikációs igazgatója a Népszavának elmondta, nem tudnak az olvasók által említett rendeletről és a vállalatnál nincs "számlaösszevonós" gyakorlat. Pontosabban a szolgáltató csak 100 forint alatti összegről szóló számlákat nem állít ki, de az ilyen eset rendkívül ritka. Leginkább olyan nyaralók, hétvégi házaknál fordulhat elő, ahol a tulajdonos hónapokig nem használ elektromos áramot. Boros Norbert szerint a panaszosok által elmondottak nem is igen vezethetők le a villamosenergia törvény végrehajtási utasításaiból, amelyek a számlázásról is részletesen rendelkeznek.

Lapunk az ügy tisztázásához megkereste az energiahivatalt is, azonban kérdéseinkre lapzártánkig nem kaptunk választ.