Már elmúlt az életveszély, a július 15-i tűzeset árnyéka azonban továbbra is ott ül a Kodály köröndön álló palotán: a szomorú épület folyosóin járva helyenként még füstszag csapja meg az ember orrát, hiába áll hónapok óta tető nélkül, még mindig nem szellőzött ki rendesen. A leégett, csupasz tetőtéren állva nem is gondolnánk, hogy nemrég az épület több mint félszáz családnak adott otthont.
"Az önkormányzat azonban már a kezdetektől fogva biztosította a károsultak lakhatását, és teszi ezt mindaddig, amíg vissza nem költözhetnek" - mondta Hassay Zsófia, Terézváros fideszes polgármestere, aki szerint az épület és több család sorsa is megoldódni látszik, ugyanis az ideiglenes tető felállítása után - ha a közműveket is sikerül visszakapcsolni - a földszinti, valamint az első és második emeleti lakók visszaköltözhetnek otthonaikba.
A sajtótájékoztatón részt vett Puskás Imre, a nemzeti kulturális örökség védelméért felelős helyettes államtitkár is. Ahogy korábban többször, úgy most is hangsúlyozta: bár az önkormányzat és a kormány nem közvetlen érintettek, mégis megtesznek mindent az épület helyreállításáért.
Puskás arról is beszélt, hogy már a parlament előtt van az örökségvédelmi törvény legújabb módosításának javaslata, amelyről december közepén születhet döntés. A benyújtott módosítás kiemelten foglalkozik többek között a műemléki értékek védelmével és a nemzeti emlékhelyekkel. Ha elfogadják, az állam különböző kedvezményekkel segítheti majd a műemlékek tulajdonosait - így akár az Andrássy úti palotához hasonló esetekben is nagyobb feladatot vállalhatna a kormányzat.
Sághi Attila, a tetőszerkezet építését magára vállaló Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke kiemelte: a védőtetővel még nem oldódott meg a társasház problémája, azzal "csupán" időt adnak arra, hogy az épület mint "kivételes örökségvédelmi érték" megmaradjon, illetve hogy a lakók rendezhessék a ház biztosítójával zajló küzdelmüket, ami Sághi szerint akár évekig is eltarthat. A Forster Központ által "Esernyő-akcióként" elkeresztelt munkafolyamat február 15-ig fejeződhet be, ezt követően a 100 milliót érő fémernyő további három évig óvhatja a házat hótól, esőtől.