A szerkesztőségünk birtokába került értékelést Szekeres Imre készítette, aki 1994-ben, az 1998-as választások első fordulójában és 2006-ban is a párt kampányfőnöke volt. A tervezetről eddig több mint 80 aktivista mondta el véleményét, a vitaanyagot november elején elküldték az elnökségnek és a választmánynak is.
A Fidesz azért nyerhetett ismét kétharmaddal az áprilisi országgyűlési választáson, mert a választási rendszer durván torzít a győztes javára, de a baloldali-liberális összefogás sem hozta azt az áttörést, amit a résztvevő pártok vártak tőle - fogalmaz a"Tájkép csata után" címet viselő vitairat. Az elemzés szerint az MSZP vezetői alkalmatlannak bizonyultak a kampány irányítására és Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölti ambíciója is későn derült ki a nyilvánosság számára. A párt irányítói április 6.-a után nem vállalták a felelősséget a súlyos vereségért és nem tettek azért, hogy az MSZP megfelelően felkészüljön az európai parlamenti választásra. Azzal voltak elfoglalva, hogyan őrizzék meg vezető szerepüket a pártban.
Így azután az MSZP Budapesten elveszítette relatív elsőbbségét a DK-hoz és az Együtt-PM-hez képest, ami Mesterházyék gyors bukásához vezetett, azonban a DK és az Együtt-PM EP-választáson elért sikere is törékeny volt. "Vannak akik azt mondják, hogy maradjon minden ahogy eddig volt, de az MSZP politizáljon jobban", mások szerint új pártot kell alapítani - fogalmaz a vitairat. A cél a Deák Ferenc Kör szerint az, hogy "olyan baloldali narratíva jöjjön létre, amely összekapcsolja a demokrácia és a jólét ügyét, a hétköznapok döntéseinek tényleges szabadságát, a biztonság és a kiszámíthatóság értékét. Ehhez legalább fél lábbal ki kell lépnie az MSZP-nek a rendszerből".
A választási kudarc értékelésnek akkor van értelme, ha a tapasztalatok alapján a szocialisták elszánják magunkat egy "új rendszerváltásra", amely átformálja a pártot annak érdekében, hogy cselekvő szereplői lehessenek az országban szükséges változásnak. Ez már a kör javaslatait tartalmazó másik dokumentumban olvasható. Lendvai Ildikó, az MSZP korábbi elnöke, a kör egyik alapítója elmondta, ebben azt kezdeményezik, hogy az "Orbán hatalmát bebetonozó elnöki rendszer megakadályozására" indítson mozgalmat, akciókat a közvetlen elnökválasztásért a pártértekezlet.
A jövő évben fogadják el az "új rendszerváltás" programját, az új alapszabályt, amely egyebek mellett az előválasztás rendszerét is bevezeti. December 13-án nyilvánítsák ki, hogy az MSZP nem hajlandó "őfelsége ellenzékeként" az Orbán-rendszer része, "demokratikus fügefalevele lenni" és kezdjék el azt a munkát, amely a pártot alkalmassá teszi "szociális és demokratikus mozgalmak, csoportok segítésére, védelmére és összekapcsolására".