Veszprém;Simicska Lajos;időközi országgyűlési választás;

2014-11-27 06:00:00

Veszprémben bukhat a Fidesz

Simicska Lajos megerősítette, komolyan gondolkodik azon, hogy elindul a jövő februári veszprémi időközi parlamenti választáson. Lapunk tegnapi híre megzavarta a Fidesz-KDNP-t, amely egy veszprémi vereség esetén elveszíti kétharmados többségét. Indulása nem csökkenti a feszültséget, amit a hvg.hu információja is jelez; eszerint Orbán Viktort aggasztják a kormányellenes tüntetések és a közvélemény-kutatók által mért népszerűségvesztés, de nem elégedett a kommunikációs stábbal sem.

Rendesen felkavarta az állóvizet lapunk tegnapi információja, amely szerint Simicska Lajos is indulhat a várhatóan február 22-én megtartandó veszprémi időközi parlamenti választáson. Az először kacsának minősített hírt később a Közgép Zrt. szóvivője megerősítette lapunknak is. Puskár Anett azt mondta, a cég tulajdonosa komolyan gondolkodik azon, hogy elindul a jövő februári veszprémi választáson.

Hozzátette, Simicska Lajost veszprémi barátai valóban megkeresték, hogy induljon és a cégvezető komolyan gondolkodik az induláson. Azt írtuk, az uniós biztossá választott Navracsics Tibor megüresedett mandátumának azért van különös jelentősége, mert ha nem a kormánypárt jelöltje nyer Veszprémben, a Fidesz-KDNP elveszíti kétharmados többségét a parlamentben. Simicska viszonya legalább az áprilisi parlamenti választás óta elmérgesedett a Fidesz elnökével, Orbán Viktorral, így nem tudni melyik párt színeiben indulna.

Az tegnap sem derült ki, hogy a vállalkozó a Fidesz-KDNP jelöltje lenne, más párt támogatásával indulna, esetleg függetlenként méretné meg magát. Indulásának meglebegtetése mindenesetre zavart okozott a kormánypártok soraiban. A Fidesz sajtóirodája tegnap azt közölte: a Fidesz-KDNP később dönt arról, hogy kit indít Veszprémben. Mint írták, nagyon örülnek neki, hogy a veszprémi időközi választáson "ilyen sokan érdeklődnek" az indulás iránt. A választás időpontját a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) még nem tűzte ki, így a Fidesz-KDNP az érdeklődők közül csak később választja ki a jelöltjét - tették hozzá.

Márpedig érdeklődőből nincs hiány. A napokban kiszivárgott, hogy esélyes a jelöltségre Ovádi Péter, Navracsics Tibor titkára, aki ma a Fidesz veszprémi frakcióvezetője. Mivel formálisan a helyi szervezet dönt jelöltről, nem kizárt, hogy őt kérik fel, de az elnöknek, illetve az elnökségnek vétójoga van. Az Index szerint felmerült két veszprémi fideszes is: Mikola István és Ókovács Szilveszter, de nem sok eséllyel. Hogy a kormánypárton belül Simicska indulása nem csökkenti a feszültséget, azt jelzi a hvg.hu információja, amely szerint Orbán Viktort aggasztják a kormányellenes tüntetések és a közvélemény-kutatók által mért népszerűségvesztés, nem elégedett a kommunikációs stábbal, ezért újjászervezi azt.

Orbán kiadta az utasítást, a szakemberek dolgozzák ki azt a stratégiát, amivel népszerűségvesztés nélkül eladhatóak a kormányzati intézkedések. Továbbá nagyobb fokozatra kapcsolná a kormányzati kommunikációs apparátust és számít a „gondolatminisztériummá” alakított századvégesek munkájára. Ennek keretében kapott jól körülhatárolt feladatot a miniszterelnök főtanácsadója, Habony Árpád is: az ő feladata a stratégiaalkotás lesz.Pedig a hvg.hu szerint Habony szeretett volna három megnyert választás után „elemelkedni” a napi politikai ügyektől.

Ebben a helyzetben robbant a Fidesznél Simicska jól elhelyezett bombája esetleges veszprémi jelöltségéről. A Közgép tulajdonosa nemcsak Orbánra orrolt meg, régóta közismert, hogy nem ápol jó viszonyt Habonnyal sem. Szinte kizárt, hogy nem azzal a szándékkal jelentkezett be, hogy elbizonytalanítsa a kormányellenes tüntetések, a népszerűségvesztés és az újpesti vereség miatt amúgy is defenzívában lévő Fidesz sorait.

De Török Gáborról is az a hír járta, még mielőtt Simicska bejelentkezett, hogy független jelöltként esetleg a Fidesz támogatását is élvezné, ha elindul Veszprémben. A politológus kedd délután jelezte Facebook-oldalán, hogy komolyan gondolja a jelöltséget, mint az Indexnek elmondta: ha kap 22 194 lájkot, ugyanannyit, amennyien áprilisban Navracsicsot támogatták, akkor tényleg elindul függetlenként. A legboldogabb akkor lenne, tette hozzá, ha a fideszes szavazók is támogatnának, hogy a kétharmad ne a pártok kezében legyen.

Tegnap ugyanakkor a Jobbik rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, melyen Vona Gábor jelentette be, hogy ha Török megméreti magát, a párt nem állít ellenjelöltet, és szimpatizánsait a politológus támogatására fogja kérni. Vona erről előzetesen is konzultált Törökkel, a politológus azt mondta neki, indulása esetén minden szavazó támogatására számít, de egyik pártnak sem kíván a jelöltje lenni. Ám amikor kiderült, hogy felmerült Simicska jelöltsége is, Török az InfoRádióban azt mondta: "Ha megjelenik Simicska Lajos bármilyen formában a választáson, akár közvetlenül, akár közvetve, attól csak még komolyabb lesz a tétje a veszprémi időközi választásnak. (…) Ugyanakkor abban nem vagyok annyira biztos, hogy akkor szereplőként, tehát sakktáblán, bábúként is szeretnék megjelenni.”

A baloldalon sincs még jelölt, pedig az újpesti győzelem után a szocialisták nagyon szeretnék megtörni a kétharmadot.

Információnk szerint is megkeresték Horváth András volt adóellenőrt, aki azonban nemet mondott az MSZP-nek, illetve a közös baloldali jelöltségre. Egyes források szerint a veszprémi Mesterházy Attila jelöltsége is felmerült. Megkerestük a volt MSZP-elnököt, aki nem cáfolta információnkat, de mint mondta, sem ő, sem a párt elnöksége nem döntött még. Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy Mesterházy inkább Pál Bélát támogatná, a döntés ugyanakkor, ahogy Tóbiás József pártelnök közölte, a december 13-i pártértekezletig születik meg.

Tóbiás egy kérdésre Simicska jelöltségéről azt mondta, "ezt már nem tudom megmagyarázni". Felhívta a figyelmet, hogy többen is jelezték indulási szándékukat Veszprémben, és vannak, akik lájkokat is gyűjtenek ezért. Vegyük már komolyan a választást! - tette hozzá a pártelnök. Információnk szerint az elnök nem Pál Bélát szeretné jelöltként látni, de hogy kit, azt nem ismert.

Tárki: zuhanásban a kormánypártok
A Tárki novemberi felmérése jelentős csökkenést regisztrált a kormánypártok népszerűségében, ami szerintük a közelmúlt hazai és nemzetközi politikai konfliktusainak következménye lehet. Kisebb mértékben, de növekedtek az ellenzéki pártok táborai is, ám a legnagyobb mértékben a bizonytalanok és pártválasztásukat eltitkolók tábora nőtt meg.
A Fidesz-KDNP 12 százalékpontot vesztett népszerűségéből teljes népesség körében, vagyis októberhez (37 százalék) képest a támogatói kör harmadával csökkent, így most 25 százalékos. Bár ez földcsuszamlásszerű népszerűségvesztésre utal, továbbra is egyértelmű a kormánypártok előnye.
A Jobbik népszerűsége lényegben nem változott: az októberi 11 után e hónapban 12 százalékos. Az MSZP támogatottsága is változatlan, 11 százalékos, nem változott a DK 3 százalékos támogatottsága sem. Az LMP 2-ről 3-százalékra, az Együtt-PM 1-ről 2 százalékra emelkedett - vagyis alig változott.