lista;kitiltás;Simicska;Goodfriend;

Illusztráció. Fotó: Thinkstock

- Kitiltási botrány: Cáfolják a lista bővítését

A polgárok morális tűrőképességét erősen próbára tevő un. kitiltási botrányban úgy történnek nap mint nap új események, hogy valójában nem történik semmi. Ez a paradox helyzet pedig úgy állhat elő, hogy a kormány továbbra sem hajlandó a dolgok érdemi tisztázására. Éppen mai hír, hogy a Fidesz közölte: az áfacsalások ügyében - feltehetőleg - nem vizsgálódhat a parlament. Az, hogy emiatt a sajtó a maga hol oknyomozó-, hol csak információmorzsákat felcsipegető módján igyekszik kiszolgálni az olvasóit, mondhatni természetes dolog, mint ahogy az is, hogy ily módon becsúszhatnak később korrekcióra szoruló híresztelések is: Simicska Lajos és Nyerges Zsolt környezetéből lapunknál cáfolták, hogy e két név is szerepel egy újabb kitiltási listán. Az udvarias André Goodfriend ügyvivő pedig századszor is hajlandó a sajtó elé állni, hogy századszorra is kiderüljön: érdemben nem mond többet, mint eddig. 

Ahogy már megírtuk: lapunknak Simicska Lajos és Nyerges Zsolt környezetéből cáfolták a Magyar Narancs információját: újabb amerikai kitiltási lista készül, amelyen a két üzletember is szerepelhet. A hetilap azt írta: „a kormányzati hivatalnokok után a második körben az amerikaiak szerinti korrupciós folyamatok kedvezményezettjei – köztük a 2010-2014-es ciklusban legtöbbet kaszáló Simicska Lajos és Nyerges Zsolt – kerülhetnek tiltólistára”. Információnk szerint Nyerges Zsolt épp a múlt héten érkezett vissza az Egyesült Államokból.

Az áfacsalások ügyében nem vizsgálódhat a parlament
Feltehetően nem vizsgálhatná az áfacsalási ügyeket parlamenti vizsgálóbizottság mindaddig, amíg zajlik a nyomozóhatóság büntetőeljárása - ezt az Országgyűlés igazságügyi bizottságának fideszes alelnöke közölte azt követően, hogy a testület levette napirendjéről az ezzel kapcsolatos LMP-s kezdeményezést. 

A Magyar Narancs szerint „a kommunikációs offenzívában a továbbiakban nagyobb szerep juthat az Egyesült Államok Európai Uniós nagykövetének, Anthony L. Gardnernek, de olyan az amerikai kormánytól formálisan független szervezetek jelzéseire is számítani lehet, mint például az EBESZ. Várhatóan folytatódnak a célzott akciók is, és nem csak a „kapuőröknek” lehet félnivalójuk, bár utóbbiakra fokozottan figyelnek.

A hírek szerint a közeljövőben sor kerülhet korrupcióban érintett magyar üzletemberek és kormánytisztviselők amerikai bankszámláinak befagyasztására, illetve üzleti érdekeltségeik átvizsgálására. Még ebben a naptári évben újabb vízummegvonásokra kerülhet sor, amely elsősorban kormány közeli üzleti köröket érinthet”.

Mindeközben André Goodfiend amerikai ügyvivő ezúttal a Mandinernek adott interjút, amelyben egyebek között az alábbi kérdés-felelet olvasható: 

Mandiner: Beszéljünk pár helyi ügyről. Először is: még mindig hat ember van azon a bizonyos listán?

Goodfriend: A lista nem változott – ha listának akarja hívni.

Mandiner: Nem frissítik naponta?

Goodfriend: Nem frissítjük naponta. Rendszeresen próbájuk előmozdítani a közös munkát közös értékeink, az átláthatóság és az elszámoltathatóság mentén. 

Vagyis: valóban nem bővül az a bizonyos lista, sem Simicskával és Nyerges Zsolttal, sem mással. Legalábbis egyelőre. A diplomata ugyanis - diplomatikusan - azt nem mondta, hogy később sem fog. De ez már egy újabb találgatás lenne. 

A Miniszterelnökséget vezető miniszterhez kerül az európai integrációs ügyekhez kapcsolódó feladat- és hatáskörök jelentős része - ehhez kapcsolódóan csütörtöki ülésén fogadott el egy módosító javaslatot az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága.