A Blikk információja alapján mi is megírtuk, hogy a belvárosi kerület önkormányzata negyedével olcsóbban adott túl 2010-ben öt ingatlanon, amelyeket offshore cégek szereztek meg. A napilap szerint az önkormányzat az értékesítés előtt "vitte le" az árat, így például a 3200 négyzetméteres hasznos alapterületű Dorottya utcai épülettől 776 millió forint helyett 582 millióért "szabadult meg az önkormányzat".
Az önkormányzat közleménye szerint azonban a napilap az ingatlanpiaci válság előtti értéket vetett össze a válság kirobbanása utáni forgalmi értékekkel. Azt írták: 2008 és 2009 fordulóján az árak átlagosan 30-40 százalékkal csökkentek. Az önkormányzat ingatlanok értékesítése előtt mindig aktualizált értékbecslést készít, ez nyilvánvalóan tükrözi az aktuális piaci értékeket - tették hozzá, jelezve: ez történt a Dorottya utca esetében is, ahol az ingatlan nyilvántartási értékét nem az értékesítés előtt, hanem már a válság kirobbanása után lejjebb kellett vinniük.
Tudatták azt is, hogy nem rögtön próbálkoztak az üres ingatlanok értékesítésével, először fejleszteni akartak, emiatt apportálták az ingatlanokat egy ingatlanfejlesztő cégbe. A felújításhoz azonban nem kaptak elegendő hitelt, így befektetők bevonásával próbálkoztak. Kifejtették, hogy a cég felének értékesítésére írtak ki pályázatot, a tulajdon másik felét pedig megtartotta volna az önkormányzat. Miután a pályázat sikertelen volt, az üres ingatlanok pedig további veszteséget termeltek, nemzetközi, nyílt, többfordulós pályázatot írtak ki az ingatlancsomag egészére - közölte a kerület.
Kiemelték: az 1 milliárd forint értéket meghaladó pályázat az Európai Unió országaiban bejegyzett cégek számára is nyitott volt, amit Magyarország uniós tagsága miatt jogszabályok tettek kötelezővé. Az önkormányzat tájékoztatása szerint a pályázatra a luxemburgi bejegyzésű Praefinium tette a legjobb ajánlatot. Leszögezték: indokolatlan egy luxemburgi - azaz uniós - bejegyzést offshore-nak minősíteni, mert ennyi erővel egy német vagy osztrák cég is annak számítana, s azokat szintén nem zárhatták volna ki.
Az érintett Dorottya utcai ingatlanról korábban az Index írta azt, hogy az ott tervezett hotel kisebbségi tulajdonosa Giró-Szász András. A kormányzati kommunikációs államtitkár vagyonnyilatkozata szerint megtartotta 20 százalékos részesedését a Safe Port Projekt Kft.-ben, amely társtulajdonos a Dorottya 8 Hotel Kft.-ben - írta a portál, jelezve: a társaság 2016-ra hárommilliárd forintos költséggel alakít ki egy 120 szobás, háromcsillagos hotelt a korábbi bérházból.