Újpest;Gőgös Zoltán;győzelem;

2014-11-29 06:04:00

Újpesten megéreztük a győzelem ízét

Az újpesti időközi választáson aratott szocialista győzelem reményt nyújt arra, hogy a februári veszprémi voksoláson is hasonló sikert érjenek el. Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese azonban úgy véli, Veszprémben szélesre kell nyitni a palettát, közös ellenzéki jelöltre van szükség. Simicska Lajos bejelentése komoly figyelmeztetés a Fidesznek, de nem több annál. Gőgös szerint a hatalom megrepedt, sebzett vadként támad és hibázik. Ha ezt a szocialisták nem tudják kihasználni, akkor azért csak magukat hibáztathatják.

- Most, hogy Újpesten a szocialista jelölt győzött, minden rendben van az MSZP-ben?

- Egyáltalán nem. Inkább elindult valami, amivel vissza lehet hozni azt a társadalmi bizalmat, ami a kormányzásunk idején elveszett. Amikor azt hittük, úgy is lehet dolgozni, hogy nem foglalkozunk a kisember problémáival. Igaz, nagyon sok energiát elvitt a kormányzás felelőssége, de azt a fajta szervezeti munkát, ami egy néppártnak kötelező, kicsit abbahagytuk. Nem találkoztunk eleget a választókkal. Kiderült, több kell. Újpest arra volt jó, hogy a csapat kicsit megérezze a győzelem ízét.

De még nagyon sokat kell dolgozni, hogy meg is tartsuk ezt a tendenciát. Miközben az is látszik, hogy nagyon megrepedt ez a hatalom. Ha ezt nem tudjuk kihasználni, akkor azért csak magunkat hibáztathatjuk. De túl kell esnünk bizonyos beszélgetéseken. Erre jó alkalom lesz a jövő hét végi választmányi ülés, aztán az egy héttel későbbi pártértekezlet. Most nem kell semmiben döntenünk, nincsenek személyi ügyek, arról kell beszélnünk, hogy miután lezárunk egy úgymond gyengébb időszakot, miképpen próbáljunk meg valós alternatívát nyújtani.

- Állítólag voltak olyan szocialisták, akik meglepődtek az újpesti eredményen.

- Lehet, hogy voltak, én nem. Szinte naponta lehetett érezni az emberek hangulatváltozását. Miután én kaptam meg a kampány politikai háttérszervezői feladatait, nagyon sokat kint voltam a jelöltünkkel, Horváth Imrével. Szerintem ezek a találkozások hozták meg az eredményt. Annak is nagy hatása volt, hogy a választás előtti napra nagyon-nagyon komoly mozgósító kampányt szerveztünk. Amikor megjelentünk kétszázan piros dzsekiben a piacon, annak volt hatása. Megkértem a megyei elnök kollégákat is, hogy segítsenek. Ez nem pusztán fővárosi, vagy újpesti ügy volt.

- De azért az tény, hogy nagyon kevesen mentek el szavazni és a Fidesz mintha feladta volna.

- Legfeljebb a szavazói. A Fidesz nem, ők azért próbálkoztak. Igaz, hogy nagy utcai kampányt nem csináltak, de volt rengeteg plakátjuk, szórólapjuk. A választás előtti napon találkoztunk aktivistáikkal, akik a Kubatov-lista alapján mentek házról házra. Szerintem ezt a listát kidobhatják, mert ami eddig működött, most nem. Azt hitték, a saját bázisuk olyan erős és kemény, hogy nem repedhet, és biztosan elmegy szavazni az is, aki durcás. Persze aggódtunk az alacsony részvétel miatt, ami nem nekünk szokott kedvezni. De az elmúlt négy hét eseményei és a mozgósítás ezúttal inkább a baloldali tábort tették dacossá. Azt mondták, ne csak a tüntetésen legyünk ott, hanem a szavazáson is. Hasonló technikákat kell ezután is alkalmazni, de persze minden hely más. Újpesten nagyon nagy baj lett volna, ha nem tudjuk megtartani ezt a mandátumot. De a következő mérkőzés egész más lesz.

- Ez pedig a februári veszprémi időközi választás. Ahol esetleg meg lehet bontani a kétharmadot.

- Mindig azt mondom, hogy szükség van az együttműködésre ezen az oldalon. Bár tavasszal meg októberben nem jött be az összefogás, Újpesten pedig nagyon ragaszkodtunk ahhoz, hogy - már csak Kiss Péter emléke miatt is - karakteres baloldali jelölt legyen és mindenképpen helyi ember, még ha országosan nem is ismert. De Veszprém nem ilyen. Tény, hogy elvileg az MSZP állíthat jelöltet Veszprémben, de én azt javasoltam, ezért is fogok dolgozni mint megyei elnök, hogy nyissuk szélesre a palettát. Ott meg is szokták, hogy közösen indulunk. Akkor látok valódi esélyt a győzelemre, ha közös jelöltünk lesz. Most nekünk kell nagyvonalúnak lenni.

- Vagyis elképzelhetőnek tartja, hogy Veszprémben nem szocialistát jelölnek?

- Nagyon is.

- Tehát Mesterházy Attila indulása kizárható?

- Igen. Tudom, hogy nem fog indulni.

- És olyat szeretnének, aki helyben elfogadott, vagy inkább országosan ismertet?

- Alapvető feltétel, hogy a megfelelő személy helyi legyen. Ez nekünk fontos szempont. Hasonlóan lényeges, hogy minél szélesebb támogatása legyen. Magyarul, ez akár még a tavaszi együttműködésen is túlmehet. Bár nem egyszerű, de ebbe a körbe a Jobbikon kívül mindenki beleférhet. Az persze elvárható, hogy a jelölt értékrendje hozzánk közelálló legyen. Két-három olyan személy van, aki alkalmas erre. Közülük kell kiválasztani, akit a legtöbben támogathatnak. Nagyon bízom benne, hogy a jövő héten meglesz a jelöltünk, akit a 13-i pártértekezleten megnevezhetünk. Azért is vagyok optimista, mert ez jól végződhet. De az utca hangját sem szabad elfelejtenünk, ami most hallatszik. Még ilyen irányban is nyitottnak kell lennünk.

- Az utca mellett váratlan segítséget is kaptak olyan helyről, amire nem is számíthattak. Simicska Lajos is elképzelhetőnek tartja, hogy indul.

- Amikor ez először elhangzott, azt mondtam, hogy a demokratikus működési rend nem állatkísérlet. Ha Simicska Lajos valóban indul, az szerintem nagy probléma. Mégpedig azért, mert neki mindenkinél nagyobb lehetőségei vannak. Az utóbbi öt év legnagyobb haszonélvezője, aki persze vagyonát nem öt, hanem 25 év alatt gyarapította folyamatosan. Minden óriásplakáthely az övé, három-négy országos média van mögötte. Ezek hatalmas fegyverek, amivel többséget lehet szerezni. Először komolytalannak gondoltam a bejelentkezését, de később rájöttem, hogy nem az. Szerintem zsarolni próbálja a Fideszt.

Ha valakinek pontos képe van ennek a rendszernek a működéséről és egyes személyek szerepéről, az ő. Miután itt minden a pénzszerzésről szól, sok embernek okozna kellemetlenséget, ha kilépne az eddigi némaságából. Persze a közösség összetartó ereje nagyobb annál, minthogy ez előforduljon, de azért a bejelentése komoly figyelmeztetés. Ugyanakkor a hatalom birtokosai még nem érzékelnek veszélyt. Ha éreznének, akkor a Fidesz ügyvezető alelnöke egy költségvetési vita közben nem menne el milliókért Új-Zélandra. Itt erős kontrollvesztés van. De nem csupán a társadalom véleménye nem érdekli őket, még a morális emberi kontrolljukat is elvesztették.

A cikk a következő oldalon folytatódik