A második fordulóban azon a 890 településen – köztük az összesen 16 vajdaság közül 11-nek a székvárosában - választottak polgármestert, ahol az első fordulóban a jelöltek egyike sem szerezte meg a voksok 50 százalékát. A két fordulóban összesen mintegy 2500 polgármestert választottak.
Varsóban a hétfő délelőtt közzétett hivatalos eredmény szerint harmadik alkalommal lett főpolgámester Hanna Gronkiewicz-Waltz, a PO elnökhelyettese, aki a szavazatok 58,64 százalékát szerezte meg, míg vetélytársa, Jacek Sasin, a PiS jelöltje 41,36 százalékot ért el.
A nagyvárosokban - Gdanskban, Katowicében, Krakkóban, Wroclawban – már több cikluson át regnáló, a PO által jelölt vagy támogatott városi vezetők győztek a PiS jelöltjeivel szemben, de az előző választásokhoz képest sokkal kisebb fölénnyel. Meglepetést okozott Poznan, ahol a PO-ból kilépett és függetlenként induló Ryszard Grobelnyt, aki már négy cikluson át volt a város polgármestere, legyőzte a PO jelöltje, Jacek Jaskowiak. Érdekesség, hogy a Balti-tenger közelében fekvő Slupskban a baloldali liberális, antiklerikális Te Mozgalmad (TR) parlamenti képviselője, Robert Biedron - az első homoszexualitását nyíltan felvállaló lengyel képviselő – lett a polgármester. Biedron egy, a rendszerváltás előtt a Lengyel Egyesült Munkáspárt, majd annak utódpártja, a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) színeiben évekig regnáló polgármestert váltott fel.
Az első választási fordulót, amelyben a polgármesterek mellett a községi, járási és vajdasági önkormányzati szervek tisztségviselőit választották meg, november 16-án tartották. Akkor az országos politikai erőmegoszlást a leginkább tükröző vajdasági közgyűlési választásokon a szavazatok többségét (26,85 százalék) az ellenzék fő erejét adó PiS szerezte meg, ugyanakkor a PO és koalíciós társa, a Lengyel Parasztpárt (PSL) nyerte el együtt a legtöbb képviselői helyet - a PO 179, a PSL pedig 157 mandátumot szerzett az összesen 555-ből.
A hétfői kommentárok megegyeznek abban, hogy országos szinten a választás nem hozott áttörést, a kormánykoalíció megőrizte túlsúlyát, de gyengült. Miközben az előző, 2010-es helyhatósági választásokon a vajdasági központok többségében már az első fordulóban nagy fölénnyel győztek az addigi polgármesterek, most második fordulóra kényszerültek a PiS jelöltjeivel szemben, akik általában 40 százalék feletti támogatottságot értek el.
"A PiS, bár összeségében veszített, kiegyenlítettebb küzdelmet vívott, mint négy évvel ezelőtt, valójában kisebb lett a két párt közötti különbség" - értékelte az eredményeket Jaroslaw Flis, a krakkói Jagelló Egyetem szociológusa. Pawel Spiewak, a Varsói Egyetem szociológusa úgy vélte, hogy a PiS-nek a vajdasági központokban elért eredményei arról tanúskodnak, hogy csökken a PO nagyvárosi támogatottsága. "Az eredmény nagyon ígéretes a PiS-re nézve" - állapította meg a jövő évi elnök- és parlamenti választásra utalva.
A második forduló összesített hivatalos eredményeit várhatóan hétfő este teszik közzé. A szavazatszámlálás egyelőre zökkentőmentesen zajlik az első fordulóval ellentétben, amikor összeomlott az informatikai rendszer. Emiatt kézi szavazatszámlálást kellett alkalmazni, és az összesített eredményeket csak egyhetes csúszással hozhatták nyilvánosságra. Az országos választási bizottság (PKW) a botrány miatt benyújtotta lemondását.
Az első forduló hivatalos összesített eredményei jelentősen eltérnek a szavazás napján készült közvélemény-kutatásoktól, s a vajdasági közgyűlések szintjén igen magas volt (18 százalék) az érvénytelen szavazatok száma. Ezért a PiS és a szintén ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) megkérdőjelezi a választások hitelességét.