Nyilvánvaló, hogy az egész korrupciós botrány nemcsak őt, hanem felettesét, Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert és Polt Péter főügyészt, sőt, végső soron az egész magyar parlamentet terheli, amennyiben az nem hajlandó többpárti vizsgálóbizottságot felállítani
Anatole Franceról, ifjúságom kedvelt írójáról köztudomású, hogy igazságszerető ember volt, többször fellépett ártatlanul megvádolt emberek védelmében. Kiállt a Dreyfus-ügyben is, természetesen a kapitány mellett. Jól emlékszem egy jelenetre - alighanem Az istenek szomjaznak című regényéből -, ahol leírja, a hatóságok annyi Dreyfus-ellenes „bizonyító iratanyagot” zsúfoltak be egy épületbe, hogy a ház falai az irdatlan súlytól kidőltek.
Ez jutott most eszembe, amikor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közzétette 1200 oldalas (!) jelentését, azt próbálva bizonygatni, hogy az összes korrupciós ügyben eljárást indítottak az elkövetők ellen. A „zöld dossziés” Horváth András viszont úgy nyilatkozott, hogy ebben a terjedelmes jelentésben nyoma sincs azoknak az áfacsalási ügyeknek, amikről korábban ő jelentett feljebbvalóinak. Mivel korábbi leleplezéseit először csípőből cáfolták, majd azt ígérték „kivizsgálják”, (ki vizsgálja ki?) szavahihetőbbnek tartom Horváthot, mint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt. Vida Ildikóval, vagy anélkül.
Vidának egyébként egy nyugati országban már régen le kellett volna mondania.
Ha bűnös a megvesztegetési kísérletekben, azért, ha meg nem tudott arról, amit beosztottjai a háta mögött elkövettek, azért.
És nyilvánvaló, hogy az egész korrupciós botrány nemcsak őt, hanem felettesét, Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert és Polt Péter főügyészt, sőt végső soron az egész magyar parlamentet terheli, amennyiben az nem hajlandó többpárti vizsgálóbizottságot felállítani a bejelentések és a rejtélyes amerikai letiltások kivizsgálására. Így egyre inkább az az érzésünk, hogy Magyarországon a korrupció nemcsak magánemberek, vagy egy-egy hivatalnok bűne, hanem magának a jelenlegi rendszernek szerves velejárója, mondhatni alkotó része.
Mindaddig,amíg ezt megpróbálják eltussolni, vagy bagatellizálni, tagadni vagy a szőnyeg alá söpörni, a botrány csak gömbölyödik.
Itt Magyarország nemzetközi szavahihetősége a tét, ami most olyan alacsony szintre süllyedt, hogy szinte alig mérhető. És ezt a kétségbeejtő hiteltelenséget semmilyen hivatalos sikerpropaganda nem képes ellensúlyozni.