Déli Áramlat;

2014-12-03 07:09:00

A káröröm bizonytalansága

A legkönnyebb volna a kárörömnek hangot adni most, hogy Vlagyimir Putyin hétfő este Ankarában - kissé sértődötten a világra - bejelentette: Oroszország nem folytatja a Déli Áramlat gázvezeték megépítését. „Ha Európa nem akarja, akkor ehhez tartjuk magunkat” - mondta az orosz elnök, s közben alighanem a nemzetközi energiaháborúra gondolt, amelyben éppen csatát vesztett.

A magyar politikai ellenzék káröröme, ha érthető is, csak a felszínt kacagja. Azt, hogy a nagy barát, példakép egyetlen mondattal megsemmisítette Orbán Viktor egész unióellenes retorikáját és gyakorlatát, amelynek - Paks mellett - a Déli Áramlat volt a jelképe. Az a vezeték, amelyért törvényt módosítottak, hogy az uniós szabályozást mindenféle kurflikkal kikerüljék, amelyért évek óta magyarázzák a saját politikai kacskaringóikat Gyurcsány Ferenc 2008-as kiátkozásától a 2010-es fordulatig, amikortól az energiafüggetlenség fő záloga a moszkvai függés lett.

Megpihenve a napi politikai káröröm csuklásában, el lehet kezdeni gondolkodni azon, vajon igaza lesz-e Putyinnak abban, hogy a Déli Áramlat uniós-amerikai megfúrása ellentétes az európai gazdasági érdekekkel, és kárt okoz. Miközben Európa gázellátása még jó ideig változatlanul a bizonytalan ukrajnai tranzittól függ, Putyinnak volt még egy mondata: „az orosz energiahordozók forgalmát a jövőben más célállomások felé irányítják”. Ez a „más célállomások”: Kína és India. Az pedig könnyen belátható, hogy a Nyugatnak fikarcnyi jót sem jelent, ha Oroszország, Kína és India kölcsönös függőségen alapuló érdekei úgy fedik le egymást, hogy közben cseppet sem csökken, sőt, növekszik Moszkva Európával kapcsolatos történelmi frusztrációja, ha nem sikerül aktív, elkötelezett, egyenrangú félként bevonni őt a világ ügyeinek intézésébe.

Ugyanaznap, amikor Putyin Ankarában beszélt, a V4-csoport nagykövetei Washingtonban az amerikai palagáz exportjának liberalizálásáról tárgyaltak a szenátusi többség vezetőjével. Meglehet, a potenciálisan hatalmas mennyiségű cseppfolyósított amerikai palagáz exportja erősíti majd Európa ellátásának biztonságát. Ám, a világ biztonsága ezzel nem hogy növekedni nem fog, de sokkal bizonytalanabb lesz.