.A száz tagú testület előző nap – 50-36 arányban – lezárta a vitát Bell jelöléséről, így a keddi szavazás gyakorlatilag formalitás volt, hiszen január közepéig a szenátusban még a demokratáké a többség.
Ugyancsak megerősítették a Buenos Aires-be készülő Noah Mametet is, 50-43-as szavazataránnyal.
A voksolás előtt – szokatlan módon - szót kért John McCain arizonai republikánus szenátor, s megpróbálta meggyőzni kollégáit, hogy ne szavazzák meg Bell jelölését.
McCain hangsúlyozta, megérti azt a gyakorlatot, hogy nagy adománygyűjtőket az elnökök – demokraták és republikánusok egyaránt – nagyköveti posztokkal jutalmaznak.
Egy szót sem szólna, ha valamilyen karibi kis államba, vagy valamelyik nagy nyugat-európai állam fővárosába szólna a kinevezés.
Bellt azonban éppen Magyarországra küldik, egy érzékeny kelet-európai szövetséges államba, ahol 2010 óta rossz irányba mennek a dolgok.
Orbán Viktor miniszterelnök erősen központosította hatalmát, a putyini példát követve illiberális állam kiépítését tűzte ki célul, szembemegy a demokratikus alapértékekkel.
Szóvá tette, hogy a jelenlegi magyar kormány megsérti a bíróságok függetlenségét, ellentmondásos változtatásokat hajtott végre az alkotmányon, korlátozza a civil szervezetek működését.
McCain rámutatott, hogy Budapesten kiválóan felkészült ügyvivő képviseli az amerikai érdekeket, a szappanopera-producer Bellnek ugyanakkor nincs semmiféle külpolitikai tapasztalata, a szenátor véleménye szerint „teljesen alkalmatlan” a posztra.
Felidézte, hogy az amerikai diplomaták érdekvédelmi szervezetének 15 volt elnöke levélben kérte Barack Obamát, vonja vissza Bell jelölését.
McCain kifogásait visszautasította Barbara Boxer kaliforniai szenátor. Mint mondta, jól ismeri Bellt, meggyőződése, hogy sikeres nagykövet lesz, mivel intelligens nő, jó a kapcsolatteremtő képessége, s nem utolsósorban „nem dühös”, utalt republikánus kollégája indulatosságára a kaliforniai szenátor.