Oroszország;Orbán Viktor;Déli Áramlat;Putyin;

A Déli Áramlattal úszik el Orbán gázálma

Szemmel láthatóan szemernyit sem törődött magyar szövetségese, Orbán Viktor miniszterelnök érdekeivel Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor meghozta a döntést a Déli Áramlat gázvezeték építésének a leállításáról. Az energia piacon is zajló világpolitikai játszmában Magyarország nem volt tényező. Így a Fidesz-kabinet hiába járt kedvében Moszkvának, még az Európai Unióval (EU) is szembeszállva. Úgy tetszik, ezúttal is látványosan zátonyra futott a Fidesz „keleti nyitáson” alapuló gazdaságfejlesztési politikája.

Az Európai Bizottság tudomásul vette a döntést

Brüsszel "tudomásul vette" az orosz döntést, de kitart amellett, hogy a gázhálózat építésének összhangban kell állnia az európai uniós törvényekkel, ellenkező esetben az veszélyeztetné az egységes piac működését és az energiabiztonsági elvárások teljesülését - szögezte le az Európai Bizottság szóvivője a Déli Áramlat ejtéséről szóló orosz bejelentésre válaszul. A Bruxinfo tudósítása szerint ezt megelőzően Maros Sefcovic, energia uniós bizottsági alelnök nyilatkozatban jelezte, hogy a történtek ellenére megtartják december 9-én a projektben érintett tagállamok és az Európai Bizottság soron következő megbeszélését, értelemszerűen kibővítve a napirendet most már az új fejleménnyel.

A brüsszeli testület egyelőre nem kívánta kommentálni az új orosz-török megállapodást és általában Törökország megjelenését a projektben, arra hivatkozva, hogy Brüsszelben az utóbbiról egyelőre még nem rendelkeznek elegendő információval, ezért előbb tájékozódnának van szükség.

Hírügynökségek eközben idézték Ilijan Vaszilevet, Bulgária moszkvai nagykövetét, aki szerint az orosz kormány "EU-ellenes hangulat kíván generálni" a bolgár közvéleményben. Vele megegyező módon Martin Dimitrov, a bolgár parlament energiaügyi bizottságának elnökhelyettese is úgy vélte, hogy az orosz bejelentés csupán "taktikai húzás". Megfigyelők szerint a bolgár véleményre egyelőre rácáfolni látszik a Gazprom keddi közleménye, amelyben már be is mutatták az orosz-török megállapodást, és amelyet orosz részről a cég feje, Alekszej Miller írt alá.

Pártos vélemény: Orbán rossz lóra tett

Orbán Viktor "irgalmatlan pofont kapott" azzal, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, felhagynak a Déli Áramlat nevű gázvezeték tervével - mondta kedden újságíróknak Brüsszelben Az MSZP európai parlamenti (EP-) képviselő szerint a bejelentés azt jelenti, hogy a magyar miniszterelnök "keleti politikájának ez a kitűzött projektje gyakorlatilag elbukott".

A kormányfő "teljes mértékig Putyin elnök korábbi szándékai mellé állt, mondhatni Putyin autokráciájának utolsó európai szövetségeseként" - mondta Szanyi. Megfogalmazása szerint annak, amire az Orbán-kormány az elmúlt hetekben nagy lendülettel szervezkedett, azaz a Déli Áramlat magyarországi szakasza megvalósításának, most "egy pillanat alatt, egy csettintéssel vége szakadt".

Az MSZP-s politikus szerint "ugyanígy el fog bukni Orbán Viktor paksi projektje is", amelynél szerinte teljes mértékben mellőzték a szükséges konzultációt.

A magyar külpolitika csődje, hogy Magyarország elköteleződött az oroszoknak, hiszen Norvégia jelenleg olcsóbban és nagyobb mennyiségben szállít gázt Európának – fogalmazta meg az LMP véleményét Szél Bernadett, az LMP társelnöke. Az LMP szerint azzal, hogy az oroszok lemondtak a Déli Áramlat projektről, bebizonyosodott, hogy Orbán Viktor kormánya rossz lóra tett az érdekvezérelt külpolitikával.

A Liberálisok szerint a magyar kormány hintapolitikájának csúfos és látványos kudarca a Déli Áramlat meghiúsulása. Miközben a kormány az utolsó pillanatig is látványosan és határozottan kiállt a Déli Áramlat mellett, annak meghiúsulása jól mutatja, mennyire hiábavaló volt Orbánék keleti nyitása ezen a fronton is – írták közleményükben. Jól látszik: Vlagyimir Putyin kénye-kedve szerint változtat leírt szerződéseken és megállapodásokon, ami fontos tanulságul szolgálhat Paks bővítésének ügyében is. A Liberálisok meggyőződése, hogy a bővítést nem titkosítani kell, hanem azonnali hatállyal felmondani.

Aki "az egyre gyengülő és elszigetelődő" Oroszországra építi Magyarország külpolitikáját, az kudarcra ítéli saját hazáját – reagált Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke a Déli Áramlat felmondásának hírére. Értékelése szerint az orosz döntés nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy a magyar külpolitika és gazdaságpolitika "pofozózsákká" változott, és onnan kapta a legnagyobb pofont, ahonnan a legkevésbé számított rá. Nemcsak kudarcot vallott ez a politika, hanem látványosan meg is szégyenült és "újra az utolsó csatlós szerepébe kényszerültünk" - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.

Az Együtt arra szólítja föl Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy ismerje el: Keleti Nyitás politikája megbukott. A párt felhívja a kormányfőt, hogy valljon színt: tévedett vagy megvezette a magyar polgárokat? A kormány tervezze újra a magyar energiastratégiát, biztosítsa hazánk energiaellátását, kül- és gazdaságpolitikájában forduljon arra, ahová Magyarország ezer éve tartozik: arccal Európa felé - írja az Együtt közleményében. 

A sportéletet is befolyásolja a döntés
A Déli Áramlat leállítása kézilabdára is hatással lehet. A tervezett csővezetékhez köthető SEHA Ligában a magyar MKB Veszprém mellett fehérorosz, bosznia-hercegovinai, horvát, macedón, montenegrói és szerb együttesek szerepelnek. A SEHA rövidítést ugyan a Délkeleti Szövetség Ligája angol kezdőbetűi alkotják, ugyanakkor a viadalt – a főszponzor alapján – Gazprom Déli Áramlat Ligaként is emlegetik. A SEHA Liga 2011-ben néhány balkáni ország részvételével indult útjára, a Gazprom főszponzorként 2013-tól évi 1-1,5 millió euróval támogatja.Nagy kérdés, hogy a Déli Áramlat ügye érinti-e majd a Gazprom más szponzorációs szerződéseit. A gáz-és olajipari óriás évi mintegy 77 millió dolláros juttatással a Bajnokok Ligája főszponzora és több hazai, illetve külföldi fociklubot is támogat.