Ennél sokkal sajnálatosabb, hogy jelentős adóteher-növekedést eredményező módosítások - így például az élelmiszerlánc-felügyeleti díj kulcsának jelentős megemelése - minden különösebb előzmény és indoklás nélkül kerültek bele a csomagba - mondta Szmicsek Sándor a Mazars könyvvizsgáló és tanácsadó partnere a cég tegnapi tájékoztatóján. Úgy vélte, "ez nemcsak az adórendszer tervezhetőséget kérdőjelezi meg, de az ország befektetői megítélését is ronthatja".
A cég tapasztalatai szerint a korábbi évekhez képest erőteljesen csökkent a várakozás a következő évi adóváltozásokkal szemben. Az adóalanyok többsége úgy gondolja, hogy a "komoly dolgok már lefutottak". A Mazars értékelése szerint a kormányzat célkitűzéseinek iránya egyértelmű, és azon sincs mit csodálkozni, hogy a nyertes választások után a kormány olyan adótörvényeket alkot meg, amelyek számos szigorítást tartalmaz. Az azonban nem következik mindebből, hogy a kiszámíthatatlanságnak fenn kellett maradnia - érvelt Szmicsek.
Nyári Zsolt szenior adómenedzser az új elemek közül kiemelte, hogy nőnek az éves 200 ezer forintot meghaladó béren kívüli juttatások adóterhei, ami alól csak a SZÉP-kártyás juttatások jelentenek kivételt. Csökken viszont az ilyen címen adható juttatások felső határa évi 500 ezerről 450 ezer forintra. A Mazars szakértői szerint az szja-ban összességében inkább a megszorítás a jellemző. A változások miatt minden gazdálkodónak újra kell terveznie cafeteria csomagját, ha a régi szinten szeretné tartani a juttatások költségeit, de lehetnek olyan vállalkozások is, amelyek úgy döntenek, hogy csökkentik az ilyen juttatásokat az adóteher változása miatt - mutattak rá a szakértők.