A magyar kormány elfogadhatatlannak tartja és határozottan visszautasítja John McCain szenátornak a magyar miniszterelnököt, illetve Magyarország és Oroszország viszonyát illetően tett szavait. Többek között ezt közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára szerdán az ideiglenes amerikai ügyvivővel. Magyar Levente azért kérette hivatalába André Goodfriendet, hogy tiltakozzon a republikánus szenátor keddi kijelentései miatt, amiket az új amerikai nagykövet, Colleen Bradley Bell kinevezéséről tartott szenátusi szavazás alkalmával tett.
McCain Magyarországot és Orbán Viktort is hevesen bírálta, amikor a filmproducer nagykövetté kinevezése ellen érvelt. Úgy fogalmazott: Magyarország sok szempontból az Egyesült Államok közeli szövetségese, de kétség sem fér hozzá, hogy 2010-es kormányra kerülése óta Orbán Viktor központosította a hatalmat, csorbította a bíróságok függetlenségét, vitatott alkotmánymódosításokat vitt véghez és korlátozta a civil szervezeteket. Bell nagykövetté kinevezésével McCain szerint Washington azt az üzenetet küldi, nem fontos, hogy Putyin kiterjesztené Oroszország befolyását és visszaállítaná a régi orosz birodalmat. Itt "egy nemzet, amely a határán áll annak, hogy átengedi szuverenitását egy újfasiszta diktátornak, aki Vlagyimir Putyinnal bújik ágyba és mi a Gazdagok és szépek producerét küldjük nagykövetnek" - fogalmazott.
John McCain szenátor nem az az ember, aki tájékozatlanul szokott nyilatkozni FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARK WILSON
Először Kovács Zoltán nemzetközi kormányszóvivő még vitatta, hogy a kijelentés Orbán Viktorra vonatkozott, de azért a szenátor többi mondandóját is elég súlyosnak tartotta ahhoz, hogy a magyar diplomácia haladéktalanul felvegye a kapcsolatot a McCainnel. Néhány órával később viszont a szenátor sajtósa a 444.hu kérdésére megerősítette, hogy McCain valóban a magyar kormányfőre célzott.
Ha valaki kizárólag a Magyarországról szóló sajtóhíresztelések alapján mond véleményt a magyarországi folyamatokról, akkor könnyen kerülhet abba a helyzetbe, hogy a kijelentései nélkülözik a ténybeli alapokat - közölte Szijjártó Péter Brüsszelben. A külügyminiszter arra a kérdésre, hogy a nyilatkozatokon túl tervez-e Magyarország diplomáciai lépéseket, azt közölte: a washingtoni magyar nagykövetség - miként az amerikai politikai elit tagjaival egyébként is - kapcsolatban van a szenátor stábjával, és konzultálni fog velük McCain kijelentéseiről és azok hátteréről. Arra a kérdésre, tesz-e valamit Magyarország annak érdekében, hogy javítsa a közelmúltban megromlott diplomáciai kapcsolatait Washingtonnal, a tárcavezető azt mondta: a magyar-amerikai kapcsolatok három dimenziójából kettőben, gazdasági és biztonságpolitikai téren kifogástalan az együttműködés. "A politikai együttműködés terén vannak olyan nyitott kérdések, amelyek gyors lezárása Magyarország érdeke". Goodfriend bekéretése után Szijjártó tárcája már olyan közleményt adott ki: a kormány újfent arra kérte a vezető amerikai tisztviselőket, hogy "Magyarországot érintő kijelentéseik megtétele előtt tájékozódjanak a tényekről annak érdekében, hogy nyilatkozataik ne nélkülözzék a valóságalapot".
Washingtonban is folytatódott a vita a felkészületlennek ítélt kampánytámogatók kinevezéséről. Josh Ernst szóvivőnek az ABC tévé fehérházi tudósítója, Jon Karl kérdésére kellett magyarázkodnia, minek alapján bízik Obama elnök abban, hogy Bell jó nagykövet lesz. A Bloomberg szerint McCain "jó küzdelemben veszített" a profi nagykövetek kiküldéséért indított kampányában. McCain januártól a szenátus befolyásos fegyveres erők bizottságának elnöke lesz, s nemrégiben lebegtetni kezdte, hogy 2016-ban újra indulna az elnökségért.
Csakhogy McCain a keddi vitában igen felkészültnek mutatkozott a magyarországi eseményekkel kapcsolatban, amikor konkrétumokat nem nélkülözve a civil szervezetek elnyomását, a hatalom demokráciában elfogadhatatlan koncentrációját rótta fel. A szenátor ráadásul olyannyira nem mosható össze az amerikai kormánnyal - amellyel a magyar kabinet "politikai" konfliktusban áll -, hogy ő maga volt Barack Obama 2008-as kihívója a republikánusok elnökjelöltjeként. A szenátor ráadásul legutóbb az idén januárban járt Magyarországon, amikor Orbán Viktorral is találkozott, és akkor sem hallgatta el aggodalmait a magyar demokráciával kapcsolatban. Arra intette a magyar kormányfőt, hogy "a fékek és ellensúlyok rendszerének elég erősnek kell lenniük ahhoz, hogy támaszként szolgálhassanak" a demokratikus folyamatban. Orbán akkor egy McCainnel közös fotót is feltöltött Facebook-oldalára, amitérezhetően büszkén úgy kommentált: "Ritka pillanat. Két vietnami veteránnal." De a magyar kormányfő még 2008-ban az Obama-McCain-párharc ügyében az MTI-nek azt mondta, azért tartja esélyesebbnek a republikánus jelöltet, mert ő mégiscsak egy “hős”, egy igazi karakter.
Cikkünk a következő oldalon folytatódik!