vasárnapi nyitva tartás;vasárnapi munka;vasárnapi vásárlás;Vasárnapi zárva tartás;

2014-12-04 06:21:00

Orbán dönt a vasárnapról

Formális és értelmetlen volt a gazdasági minisztériumban tegnapra összehívott egyeztetés a vasárnapi zárva tartásról. Több nagy láncban a napokban aláírásgyűjtést kezdenek, hogy kiderüljön, mit akarnak az érintett dolgozók. Egyre nő a feszültség a kormánypárton belül a boltbezárást támogatók és ellenzők között.

Összesen négy nagy kereskedelmi lánc, a Tesco, az Auchan, a Spar és a Metro mintegy 40 ezer dolgozója mondhat hamarosan véleményt az üzletek vasárnapi bezárásról. A szervező Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke, Sáling József a Népszavának elmondta, az adatvédelmi előírásoknak megfelelően már napokkal ezelőtt eljuttatták a kérdőíveket a hatóságokhoz. Várakozásai szerint az akció akár már ma beindulhat. Az érintettek arra a kérdésre válaszolhatnak, hogy támogatják, vagy ellenzik a vasárnapi zárva tartást. Az előzetes felmérések szerint a vasárnapi zárva tartás ellenzői lesznek jelentős többségben. Ennek a többlet jövedelem megszűnésétől való félelem mellett az is az oka, hogy a dolgozók tartanak a munkahelyük elvesztésétől is a láncokat érő sorozatos kormányzati megszorítások miatt: az élelmiszerlánc felügyeleti díj emelése, a bezárással fenyegetés mellet újabb csapás lehet a vasárnapi zárva tartás.

Megváltozott a kis és közepes boltok alkalmazottainak véleménye is. Egyre többen ellenzik a vasárnapi zárva tartást, mert a Fidesz javaslatára már az ő üzletüket is be kellene zárni. Becslések szerint akár 15-20 ezer munkahely szűnhet meg a vasárnapi zárva tartás miatt.

A témában harmadszor egyeztettek tegnap a gazdasági tárcánál, de a Népszava információi szerint Glatfelder Béla, a tárca képviseletében mindenféle felhatalmazás nélkül ült tárgyalóasztalhoz, emiatt több résztvevő is fölöslegesnek és értelmetlennek nevezte a találkozót. Érezhető volt, hogy a kormányon belül is óriási feszültséget okoz a vasárnapi zárva tartás kérdése. A gazdasági minisztérium ha burkoltan is, de ellenzi a bevezetését, míg más jelentős kormányzati erők mellette vannak. A döntés Orbán Viktor kezében van. A szaktárca a kormánynak olyan előterjesztést készít, amelyben a vasárnapi zárva tartás mellett, illetve az ellen szóló érveket sorolják föl.

Lapunk úgy tudja, a munkáltatói és munkavállalói érdekvédelmi- és szakmai szervezetek túlnyomó többsége továbbra is ellenzi a vasárnapi zárva tartást és nem foglalkoznak a módosításokkal, mert a törvény elvetését javasolják. Annyi haszna volt a találkozónak, hogy a gazdasági tárca, amely sejthetően a nyitva tartás mellett van, a felszínen tartja a témát - fogalmazott az egyik résztvevő. Az sem zárható ki, hogy valamiféle társadalmi egyeztetésre törekszik a minisztérium és mintha jelezni is akarná a hatalom berkein belüli konfliktust. Információink szerint még a Fideszhez közeli szakszervezet, a Munkástanácsok vezetője is bár a zárva tartás mellett érvelt, de hozzátette, azért ezt most elrendelni aggályos. A Magyar Kereskedelmi és Ipar Kamara (MKIK) álláspontja sem kristályosodott még ki, a szervezeten belül is vita folyik. Korábban a kamara kereskedelmi kollégiuma kiállt a zárva tartás mellett, de annak több vezetője is a kormányzat által előnyben részesített hazai láncok (Coop, CBA) vezető munkatársa.

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára a Népszavának elmondta, a vasárnapi zárva tartás nagy arányú elbocsátásokkal, bevétel és forgalomkieséssel járhat. A vásárlók pedig nyilván elégedetlenek lesznek ezért nem tartja szerencsésnek a vasárnapi zárva tartás bevezetését. A főtitkár személyes véleménye szerint ez a lépés a pénteki és szombati forgalmat drámai mértékben felduzzaszthatja, ám ez a tömeg nem a kis boltokban fog tolongani, hanem a vélhetően még mindig kevésbé zsúfolt nagy boltokba megy, ahol több pénztár van.

Ágazati szakértők szerint ha a vásárlók nagy tömege rájön, hogy milyen hátrányokkal járhat számára a vasárnapi zárva tartás, a netadóhoz hasonlóan az utcára vonul tiltakozni.