Korábban írtuk, hogy az állam banki portfóliójában a Budapest Bank lesz az újabb "zsákmány". Erről előrehaladott tárgyalások folytak a General Electric Capital és a kormány között. Ezzel már 70 százalék is lehet a magyar kézben levő bankok aránya.
A Portfólió üzleti portál durva becslései szerint 83-92 milliárd forintot érhet, ami többszöröse az idén ugyancsak állami tulajdonba került, masszívan veszteséges MKB 17 milliárdos vételárának. (A BB megvásárlása az idei költségvetés újabb módosításával járhat.) Érdekesség, hogy magyar állam nem az egyedüli vevőjelölt volt, hanem a spanyol Banco Santander bankóriás is versenyben volt. Ez a csoport vette meg idén nyáron a GEC skandináv érdekeltségét. Az európai pénzvilágban a spanyolok szinte minden országban képviseltetik magukat, de Magyarországon még nincsenek jelen. Pénzügyi szakemberek szerint a magyar kormányzat mindent elkövet azért, hogy ha eladja egy külföldi bank az itteni érdekeltségét, akkor vevőként jelenjen meg, beteljesítve Orbán Viktor szándékát, hogy legalább 50 százalékban magyar kézben legyenek az itthoni bankok.
Varga: Nem hosszútávú cél a Budapest Bank államosítása
A Budapest Bank jövőjéről ugyan csak később dönt a kormány, de hosszú távon nem cél az állami tulajdon megtartása, egy-két éven belül magántulajdonba kerülhet, akárcsak az MKB - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Hozzátette: a magyar bankrendszer most kezd a helyes tulajdonosi arányra beállni. 2010-ben a kormány célja az volt, hogy a bankszektorban a magyar tulajdon aránya elérje az 50 százalékot, ez a két bank - MKB, BB - megvásárlásával teljesült. Varga Mihály a BB megvételétől a verseny erősödését, a szolgáltatás színvonalának emelkedését várja. A miniszter korainak tartotta annak megválaszolását, hogy összevonják-e a bankot az MKB-val.
Szeptember végén megírtuk, hogy lezárult az adásvételi ügylet az MKB Bank régi és új tulajdonosa között is. A Bayerische Landesbank és a magyar államot képviselő nemzeti fejlesztési miniszter aláírta a szerződést és ezzel a bank az állam tulajdonába került.
A magyar állam 55 millió eurót fizetett az MKB részvényeinek 99,99 százalékáért, míg a korábbi német tulajdonos vállalta - és teljesítette is -, hogy az átadás előtt 270 millió eurós tőkeemelést hajt végre a bankban. A tulajdonosváltás nem volt hatással a bank szokásos üzletmenetére, és nem érintette hátrányosan az ügyfeleket - közölte a bank sajtóosztálya. A szeptember végi közgyűlésen az új tulajdonos leváltotta a régi menedzsmentet és sajátjait ültette helyükre.