baloldal;MSZP;választások;választmány;

Botka László és Tóbiás József már korábban értékeltek, az MSZP ma és jövő héten dönt a jövőről FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Értékelnek a szocialisták a választmányi ülésen

Zárt ajtók mögött vitatja meg ma az idei három választás tanulságait a szocialisták országos választmánya. Jövő szombaton az országos pártértekezlet résztvevői vonnak majd mérleget, ezen a tanácskozáson azonban a vitát követően az MSZP átalakításáról és az új baloldali politika főbb irányairól is döntenek.

Országos pártértekezletre készülnek a szocialisták. Ezt megelőzően ma délelőtt ülésezik az MSZP országos választmánya, ahol a résztvevők az idei három választás tanulságait vitatják meg. A testület már októberben elkezdte értékelni a történteket, azóta több műhely, helyi szervezet igyekezett megvonni a választási év mérlegét és felvázolni, hogy véleményük szerint hogyan kellene politizálnia a pártnak, ha vissza akarják szerezni az emberek bizalmát.

A mai ülésen várhatóan nem csupán arról vitáznak majd a választmány tagjai, hogy 2014-ben miben hibáztak a szocialisták, hanem az elmúlt 25 év tanulságait is igyekeznek összegezni annak érdekében, hogy a jövőre vonatkozó ajánlásaikat is megfogalmazhassák a december 13-ra összehívott pártértekezletnek. A Deák Ferenc Kör tagjai egyebek mellett azt szeretnék, ha az MSZP mozgalmat szervezne a közvetlen köztársasági elnökválasztásért és társadalmi vitát indítana a garantált alapjövedelemről.

Botka László, az országos választmány elnöke októberben kijelentette, az idei három választást pártja elveszítette, ennek ellenére is világos, hogy a választók a szocialistákat bízták meg azzal, "hogy az orbáni rendszer baloldali alternatíváját" felépítsék. Akkor azt is elmondta, hogy a következő két hónapban rakják le az új MSZP alapjait. Ennek a munkának része a mai vita és a jövő szombati pártértekezlet is, ahová az ország minden pontjából meghívást kaptak a szocialista szervezetek.

Tóbiás József pártelnök az októberi választmányi ülést követően arról beszélt, elkezdődött az építkezés korszaka, rendezik soraikat és kijelölik, milyen irányban kívánnak politizálni, mert "a választásokat általában a választók többsége dönti el, nem pedig a politikai formáció ilyen vagy olyan léte". Hangsúlyozta, három és fél év bőven elég arra, hogy számba vegyék erőiket, képesek legyenek maximalizálni támogatóikat, s hogy ennek mentén kössenek megállapodást "egy új Magyarországról".

A pártelnök akkor azt is bejelentette, a választmány támogatásával kiépítik a választókerületi rendszert annak érdekében, hogy a vidéki településeken is jelen legyen az MSZP. Kijelentette, a legszervezettebb párttá szeretnének válni egy éven belül. A szocialisták választókerületi rendszere azóta a főváros kivételével kiépült és a hét eleje óta már dolgoznak a főállású felelősök.

Katona Tamás, az MSZP pártigazgatója lapunknak elmondta, a választókerületi felelősöket nem a pártelnök választotta ki hatalmi szóval, hanem a helyi szervezetek ajánlották a zömében fiatal munkatársakat, akik már járják a választókerületeket, beszélgetnek a helyiekkel és igyekeznek segíteni a rászorulókon. Megkeresik a civil csoportokat, helyi rendezvényekért felelnek és a parlamenti képviselők fogadóóráit is ők szervezik. Budapesten most alakítják ki a rendszert, itt január 1-től dolgoznak majd a főállású választókerületi felelősök, akik a már munkába állt kollégáikkal megtanulják, hogyan kell szervezni, megismerkednek a politika lényegével, a napi ügyekkel, s a közvélemény-kutatás lényegével. A választókerületi felelősök nem politikusok, nem "élet, halál urai", mint a kormánypártban, de ha valaki tehetséges, később lehet belőle akár képviselőjelölt is - jelentette ki Katona.

A mai választmányi ülés előtt, akár évek óta, a Jókai utcai pártszékházban felállított karácsonyfa alatt nélkülöző gyerekeknek gyűjtenek adományokat a szocialisták.

Manapság a hatalom megszerzése érdekében hamis, erőn felüli ígéreteket tesznek a politikusok, hogy a szavazókat megnyerjék - mondja Demján Sándor. A napokban az Eurobuild magazin életműdíjával kitüntetett vállalkozó szerint a rövid távú ígéretektől minden eltorzul, pedig egy gazdaság, egy ország fejlődése csak hosszú távú programmal érhető el. Úgy véli, a politikából a polgárság üzleti morálja mára teljesen eltűnt.