USA;Orbán Viktor;Vida Ildikó;provokáció;McCain;André Goodfriend;

2014-12-06 06:01:00

Orbán támadást vizionál

Orbán Viktor ismét azt állította, hogy amikor valamely külföldi szövetséges kritikát fogalmaz meg vele, vagy kormányzásával szemben, azzal egész "Magyarországot támadják". A kormányfő szélsőséges provokációnak nevezte John McCain amerikai republikánus szenátor őt érintő kijelentéseit, a korrupciós gyanúba keveredett Vida Ildikó adóhatósági elnököt pedig André Goodfriend ideiglenes ügyvivő beperelésére biztatta.

Magyarország nemzeti függetlensége támadás alatt áll. Így reagált Orbán Viktor a közrádióban John McCain amerikai szenátor szavaira. A miniszterelnök provokációnak nevezte a republikánus politikus kijelentéseit, amelyek szerinte egy Magyarország elleni támadás részei. A miniszterelnök szerint pénzügyi, energetikai és kereskedelmi kérdések szabják meg egy ország függetlenségét, a jelenlegi magyar függetlenség azonban valakinek nem tetszik, ezért támadják Magyarországot.

Megírtuk: John McCain arizonai szenátor az új amerikai nagykövet kinevezéséről tartott keddi szavazás alkalmával "totálisan alkalmatlannak" nevezte a jelölt Colleen Bradley Bellt arra, hogy nagykövet legyen Magyarországon, amely egy "nagyon fontos ország, ahol rossz dolgok történnek". Úgy fogalmazott: "nem vagyok ellene a politikai kinevezetteknek, mert tudom, hogy miként játsszák ezt a játékot, de így állunk: egy nemzet annak a határára került, hogy feladja a szuverenitását egy újfasiszta diktátornak, aki ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal, és mi a Gazdagok és szépek producerét küldjük nagykövetnek".

McCain nyilatkozata provokáció, "nekem nem kell semmilyen szélsőséges megnyilvánulással foglalkoznom" - hárította el a miniszterelnök a lehetőséget, hogy érdemben is reagáljon arra, amit McCain az elmúlt napokban felvetett a kormánnyal kapcsolatban. A magyar külügy ugyanis már szerdán hivatalosan visszautasította a szenátor szavait, ám McCain közleményben sorakoztatta fel érveit, 2010-től tételesen sorolva fel az Orbán-kormány aggályos intézkedéseit.

Megírtuk azt is, a szenátor kijelentései miatt még szerdán Budapesten a Külgazdasági és Külügyminisztériumba kérették André Goodfriendet. Az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivőjével közölték: a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja a szenátor szavait, s - mint azt a nemzetközi kormányzóvivő, Kovács Zoltán közölte - az amerikai kitiltási botrány miatt is számon kérték. Ehhez képest Goodfriend barátságos találkozónak nevezte a Magyar Levente államtitkárral folytatott megbeszélést, noha másnap a Heti Válaszban megjelent interjújában ismét tovább lépett a kitiltási botrányban, s egyértelművé tette: Vida Ildikó adóhatósági elnököt nem azért nem látják szívesen az Egyesült Államokban, mert nem lépett az áfacsalási ügyekben, hanem mert konkrét bűncselekmény gyanúja merült fel vele, s a többi érintettel kapcsolatban. Minderre Vida egy nyílt levélben reagált, s rágalmazással vádolta meg Goodfriendet. Az ügyvivő lapunknak beszélt erről a levélről is (az interjút a 13. oldalon olvashatják).

A miniszterelnök a közrádióban azt mondta, "egyetlen feladatot lát és vár el a jelenlegi helyzetben", mégpedig azt, hogy Vidának azonnal jogi útra kell terelni a vitát, "élni kell a lehetőséggel, hogy ebből a ködös és zűrös hablatyolásból az egész ügy végre a jog tiszta mezejére és tiszta nyelvezetébe került át". Közölte, csütörtökön beszélt is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökével arról, hogy pert kell indítani. "Rágalmazás, jó hírnévhez való jog: a magyar jogrendszer megadja a lehetőséget, hogy ilyenkor egy magyar állampolgár védekezzen, ezt várom el minden állami vezetőtől ilyen helyzetben" - fogalmazott. Arra, hogy mi a helyzet, ha bebizonyosodik a korrupció, a kormányfő azt válaszolta: "akkor az embert Magyarországon bezárják". Arra a kérdésre, igaz-e, hogy válaszul a beutazási tilalmi ügyre magyar kitiltási proklamáció készülne, Orbán Viktor azt felelte: "úgy fogunk majd eljárni, ahogy egy nemzeti függetlenségére büszke országnak el kell járnia".

Az ellenzék viszont úgy látja, Orbánnak nem a nyugati világot támadó nyilatkozatokkal kellene reagálnia a botrányra, hanem független vizsgálatot kellene kezdeményeznie a NAV átvilágítására, illetve az adóhatóság korrupciós gyanúba keveredett vezetőinek tisztázására.

Az Együtt szerint a kormányfő Tusnádfürdőn elmondott beszéde óta látható: Orbán elveszítette politikai józanságát, most pedig már Magyarországon diplomáciai mentességgel rendelkező személyek elleni "jogi eljárásra" buzdítja beosztottait. A párt azt javasolja, ehelyett a kormányfő a rendelkezésére álló teljes állami eszközrendszert vesse be, hogy tisztázódjanak a súlyos korrupciós vádak. Molnár Csaba DK-alelnök szerint pedig Orbánnak igaza van, amikor arról beszél, hogy Magyarország nemzeti függetlensége áll támadás alatt, mert a "haverjai, cimborái, a fideszes politikusok megtámadták Magyarországot".

Goodfriend és Gyurcsány a Miniszterelnökség célpontjai
Egy közvélemény-kutató cég a Miniszterelnökség megbízásából arról érdeklődik, hogy az emberek szerint a DK elnöke szövetkezik-e a külfölddel a magyar érdekek ellen - írta az Index. A portál információi szerint a Kód Piac-, Vélemény és Médiakutató Intézet Kft. novemberben kapott megbízást "kvantitatív közvélemény-kutatási feladatok ellátására". A kutatásokat a Miniszterelnökség 2,9 milliárd forintos keretösszegű kommunikációs nyílt közbeszerzéséből fizetik: a cég 100 millió forinttal gazdálkodhat.
A közvélemény-kutató az elmúlt napokban kezdte meg a felmérést, és az Index információi szerint a jelenlegi kutatásban a kérdéssor többször is visszatér Gyurcsány Ferenchez, és nem csak az firtatja, hogy pozitívan vagy negatívan ítélik-e meg működését. A telefonos kérdezőbiztosok többek között arra kíváncsiak, hogy a válaszadó elképzelhetőnek tartja-e, hogy Gyurcsány külföldi érdekekkel szövetkezve árthat Magyarország érdekeinek, majd pedig érdeklődnek, hogy a válaszadó szerint ki kell-e tiltani őt a Parlamentből. A Miniszterelnökség számára készülő vizsgálat megtervezésénél McCain szenátor még nem kritizálta Orbán Viktort, de már javában zajlott az amerikai kitiltási ügy, így a cég csak arra tudott rákérdezni, hogy a magyarok mit gondolnak André Goodfriendről.