McCain;Gulyás Gergely;John McCain;McCain-kijelentés;Országgyűlés alelnöke;

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- Gulyás is beállt a McCain-kijelentést bírálók sorába

Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke úgy véli, a jelenlegi amerikai adminisztráció és a magyar kormány közötti vitákban vannak világnézeti különbségek is. A politikus erről a Fidelitas visegrádi nemzetközi ifjúsági konferenciájának pénteki nyitónapján a Parlamentben beszélt, hozzátéve: John McCain szenátor kijelentése mögött nem volt "mély ideológiai háttér", ezzel együtt vissza kell utasítani.

A kormánypárti politikus, felidézve a rendszerváltozást és az első szabad választásokat, kiemelte: a térség országainak közös élménye, hogy "minden nehézség ellenére szabadságban élhetünk" csaknem negyedszázada. Egészen más világ az, amelyben a jelenlegi fiatal generáció felnő - folytatta -, természetes, hogy az unió működésével kapcsolatban sok területen vannak kritikák, de ez nem változtat azon, hogy ez a térség mindig is a Nyugathoz akart tartozni. Természetes az is, hogy mindenki keresi a Kelettel is a kapcsolatot - mondta.

Kitért arra is: sok vitájuk van az Egyesült Államokkal, ez azonban nem változtat azon, hogy nem tudnak nagyobb biztonságot elképzelni Magyarország számára, mint hogy NATO-tag legyen, és ezen a kereten nem szabad és nem is lehet változtatni. McCain szenátor magyar kormányfőt és Magyarországot érintő kijelentéséről azt mondta: képtelenség az az állítás, amely elhangzott, vissza kell utasítani, de ezen túlmenően nem kell túlzott jelentőséget tulajdonítani neki. Felidézte a kijelentés körülményeit, és megjegyezte: annak nem volt mély ideológiai háttere, volt egy belpolitikai vita, és a szenátor méltánytalan sértéssel illette a kormányfőt és az országot.

Korábban írtuk, hogy a republikánus szenátor az elmúlt napokban többször is elmondta véleményét Orbán Viktorról. A washingtoni szenátusban "újfasiszta diktátornak" nevezte a magyar kormányfőt, aki "ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal". Emiatt kritizálta az Obama-kormányt, amely Colleen Bradley Bell szappanopera-producert delegálta nagykövetnek Magyarországra. A magyar külügy hivatalosan visszautasította a szenátor szavait, ám McCain közleményben sorakoztatta fel érveit.

Részletes elemzése szerint Orbán 2010-es hatalomra jutása óta - egyebek között - antidemokratikus alkotmányos változásokat léptettek életbe, korlátozták a magyar bíróságok függetlenségét, civil szervezeteken "ütöttek rajta", a civil társadalmat "üldözték", a sajtószabadságot megnyirbálták. "Ezek a lépések veszélyeztetik az intézményi függetlenség, valamint a fékek és egyensúlyok elveit, amelyek a demokratikus kormányzás ismertetőjelei, és engem mély nyugtalansággal töltöttek el a demokratikus normák magyarországi eróziója miatt" - fogalmazott a szenátor. "Lépéseit Orbán miniszterelnök egy új, az 'illiberális demokrácián' alapuló állammodellre való felhívásban indokolta, de elképzelése kihívást jelent az Európai Unió és a NATO alapvető értékeivel szemben. Ezek a szövetségek nemcsak a demokrácia, hanem a jogállamiság, az egyéni szabadság és az alapvető szabadságjogok védelmén is alapulnak. Minden tagországnak elkötelezettnek kell maradnia ezen értékek iránt" - írta McCain.

Az amerikai szenátor kijelentése kapcsán többen foglaltak már állást, párat kiemelve:

A "kőbunkó amerikai prototípusa"
John McCain "a szó legősibb értelmében vett nemzeti hős, egy igazi karakter". (Orbán Viktor, MTI, 2008)
"Ön az igazi becsületes (ebben semmi cinizmus nincs!), együgyű, háborús plakátokra való, kőbunkó amerikai prototípusa" (Bayer Zsolt, 2014. december 4., Magyar Hírlap)
"McCain Sotloff és más honfitársa gyilkosaival bújt egy takaró alá" (Lovas István, 2014. december 4., Magyar Hírlap)
"Azt hittük, az a legrosszabb, ha nagyhatalmak politikusai ideológiai okokból országokat bélyegeznek meg, ahogy azt a Szovjetunió tett a Nyugat összes államával. De a republikánus szenátor indulatos kifakadása a magyar kormány ellen azt bizonyítja, van rosszabb is: amikor gazdasági okokból ideológiai bélyeget sütnek arra az országra, amelynek gazdasági válságkezelése és kiútkezelése eltér a szokványostól". (Körmendy Zsuzsa, Magyar Nemzet, 2014. december 4.)


Miniszterelnöki biztossá nevezték ki december 3-i hatállyal Farkas Flóriánt - tették közzé a pénteken megjelent Hivatalos Értesítőben.