Szijjártó;Bárándy Gergely;Goodfriend;

2014-12-09 09:21:00

Szijjártó a köztévében érvel: Goodfriend igenis megmondhatná

Volna rá lehetőség, hogy André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője Magyarországon, magyar bíróság előtt tárja fel bizonyítékait és védje meg álláspontját a beutazási tilalommal kapcsolatban. Ezt mondta Szijjártó Péter kedden az M1 reggeli műsorában.

A külgazdasági és külügyminiszter kifejtette: a Bécsben 1961-ben aláírt nemzetközi szerződés rendelkezik a diplomáciai mentességről. Ez azt jelenti, hogy a diplomaták mentesek a fogadó ország joghatósága alól, de a küldő állam lemondhat bizonyos ügyekben a diplomácia mentességről.

Szijjártó Péter szerint ha egy magyar nagykövet nyíltan, nyilvánosan súlyos gyanúba keverné, fogalmazna meg súlyos vádat fogadó államának egy kormányzati tisztségviselőjével szemben, arra biztatná, hogy lemondva a diplomáciai mentességről, a fogadó ország szervei, bíróságai előtt bizonyítsa be igazát.

Együtt: Polt Péter nem is kért jogsegélyt!
Az Együtt felszólítja a legfőbb ügyészt, hogy haladéktalanul indítson átfogó nyomozást a korrupciós és kitiltási ügyekben. Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke szerint nem igaz, amit a Legfőbb Ügyészség állít: Polt Péter valójában nem kért jogsegélyt amerikai kollégájától a kitiltási botránnyal összefüggésben, a legfőbb ügyész csak informális tájékoztatást kért, aminek semmilyen kötelező következménye nincsen.

Hétfőn főnöke, Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés plenáris ülésén éles szavakkal szólította fel az amerikai ügyvivőt, hogy "legyen férfi", ne bújjon a diplomáciai mentesség mögé. A kormányfő azt is közölte: ha Vida Ildikó nem pereli be André Goodfriendet, a miniszterelnök leváltja őt a NAV éléről. Reagálásában, az MSZP-s Bárándy Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy az Orbán Viktor által emlegetett pert nem lehet Magyarországon megindítani. Az egyetlen megoldás szerinte az, hogy a NAV elnöke vízumkérelmet nyújt be az Egyesült Államok nagykövetségénél.

André Goodfriend Twitter-bejegyzésében azt írta, az Egyesült Államok és Magyarország között kiváló a jogi együttműködés, beleértve a kölcsönös jogsegély-egyezményt.