A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke megteszi a szükséges intézkedéseket - válaszolta az MTI megkeresésére az adóhivatal arra a kérdésre, hogy Vida Ildikó tett-e vagy tervez-e feljelentést tenni André Goodfriend ellen. Hétfőn ugyanis Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlésben azt mondta: az amerikai ügyvivő azt állítja, a NAV elnöke személyesen követett el korrupciót. "Ezt az állítást a magyar jogrendszer tudja értelmezni, és ezért pert kell indítani. Ez az elvárásom a NAV elnökével szemben. Ha nem indít haladéktalanul pert az amerikai ügyvivővel szemben, le fogom váltani".
Vida tehát várhatóan mégis megindítja a rágalmazási pert, noha köztudott: Goodfriend diplomáciai mentessége miatt nem kell, hogy megjelenjen a bíróság előtt, ráadásul az amerikai ügyvivő semmilyen módon nem rágalmazta a NAV-elnököt. Az ügyvivő konkrétan úgy fogalmazott: "úgy hisszük, vannak olyan magyar kormányalkalmazottak, akik korrupt cselekményekben vesznek részt". A kérdésre, hogy a személyes érintettségével maga nyilvánosság elé álló Vida Ildikóra gondol-e, hogy ő korrupt, illetve nem tesz eleget a korrupció ellen, Goodfriend így felelt: "Konkrét személyekről nem beszélek, de az információ, amelyre a beutazási tilalmat alapoztuk, nem pusztán arra vonatkozik, hogy az érintettek keveset tettek. Az, ha valaki jó szándékú, de nem tesz eleget a csalás megakadályozásáért, természetesen nem minősül korrupt cselekménynek."
Mindez egyetlen bíróságon sem minősülne rágalmazásnak. Ennek ellenére Orbán kedden, amikor a Blikk bulvárlap szerkesztőségében válaszolt internetes olvasói kérdésekre, ismét azt állította: "a magyar emberek joggal várják el, hogy ha egy köztisztviselőt korrupcióval vádolnak meg, azonnal forduljon bírósághoz és bizonyítsa az igazát. Ez a pénzügyi területen dolgozó köztisztviselőktől különösen is elvárható. A NAV elnök-asszonyának is ezt kell tennie. Ha nem, távoznia kell, és alapos vizsgálatokkal kell számolnia. Ez az államrend, amit minden köztisztviselőnek tiszteletben kell tartania." A kormányfő válasza ugyanakkor azt is egyértelműsíti: ha perel, Vida maradhat, függetlenül attól, hogy megnyeri-e az amúgy esélytelen rágalmazási pert, ám ha nem nyújt be teljesen fölösleges keresetet, akkor Orbán meneszti, s akkor - csak akkor! - kivizsgálják, hogy valóban érintett-e korrupciós cselekményben.
Orbán egyébként a Blikknél ismét Goodfriendet támadta, amikor azt írta: "Az amerikaiak a barátaink. Szó szerint a Jóbarátaink, ezért már nincs is szükségünk ellenségekre." Egy következő érdeklődőnek kifejtette, hogy reméli: az "amerikai ügyvivő úr nem bújik a diplomáciai mentesség mögé és vállalja a nyílt beszédet". "A hablatyolásnak vége, jogi eljárás következik" - vélekedett. Noha a kormányfő az ügyvivőt szólította fel, hogy "legyen férfi", valójában Goodfriend nem "bújik" diplomáciai mentessége mögé, mert nincs is joga lemondani arról. A Bécsben 1961-ben aláírt nemzetközi szerződés szerint ugyanis a diplomaták mentesek a fogadó ország joghatósága alól, azaz sem polgári, sem pedig büntetőeljárás nem indulhat ellenük.
Vida Ildikó tehát nem indíthat pert személyesen André Goodfriend ellen, még akkor sem, ha az amerikai ügyvivő bűncselekmények gyanújába keverte volna őt a nyilatkozataival. Noha Orbán, s őt követve egész stábja - Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető és Szijjártó Péter külügyminiszter - azt állítja: Goodfriend "legyen férfi", s mondjon le erről, a bécsi szerződés értelmében ezt csak a diplomatát küldő állam tehetné meg. Márpedig az amerikai kormány már többször egyértelművé tette: André Goodfriend nem a személyes véleményét fejtette ki a magyar viszonyokkal és ezen belül az adóhatóság vezetőjének a magatartásával kapcsolatban. Ezért az ő szavaiért és tetteiért az amerikai kormány felel.
Hétfőn a parlamentben egyébként Orbán szavaira reagálva az MSZP-s Bárándy Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormányfő által emlegetett pert nem lehet Magyarországon megindítani. Az egyetlen megoldás szerinte az, hogy a NAV elnöke vízumkérelmet nyújt be az Egyesült Államok nagykövetségénél, és akkor konkrét választ kap. Bárándy arra is felhívta a figyelmet: az MTI kihagyta tudósításából, hogy Orbán Viktor nem volt hajlandó érdemben válaszolni arra a kérdésre, kormányfőként a parlament nyilvánossága előtt meg tudja-e erősíteni, hogy a magyar hatóságok és a magyar kormány nem tudnak a konkrét korrupciós cselekményekről, és nem ismerik a bizonyítékokat.
A kabinet Vida vízumigényléséről és az illetékes magyar hatóságok tétlenkedéséről is hallgat. Még hétfő este ugyanis - mint megírtuk - Goodfriend Twitter-bejegyzésében reagált a miniszterelnök szavaira. Arra emlékeztetett, az Egyesült Államok és Magyarország között kiváló a jogi együttműködés, beleértve a kölcsönös jogsegély-egyezményt. Erre válaszul a Legfőbb Ügyészség szóvivője, Fazekas Géza az m1 Híradónak azt mondta, Polt Péter már október 27-én jogsegélykérelemmel fordult a magyarok ellen elrendelt amerikai beutazási tilalom miatt az amerikai igazságügyi miniszterhez egy 2008-as egyezmény alapján.
Csakhogy ez nem igaz, hiszen maga Polt válaszolta néhány hete egy parlamenti képviselő által feltett írásbeli kérdésre: nem lehet nemzetközi jogsegélykérelemmel fordulni az Egyesült Államokhoz addig, amíg itthon nem folyik eljárás az ominózus ügyekben. A hazugságra felfigyelt Szigetvári Viktor is. Az Együtt ügyvezető társelnöke emlékeztetett: a legfőbb ügyész csak informális tájékoztatást kért amerikai kollégájától, aminek semmilyen kötelező következménye nincsen, mert nem lehet. Felszólította Poltot, hogy haladéktalanul és hivatalból indítson átfogó nyomozást a kitiltási botránnyal, és az ahhoz kapcsolódó korrupciós ügyekkel összefüggésben, ezután pedig valódi nemzetközi jogsegélykérelem keretében forduljon amerikai kollégájához.
MTI Fotó: Máthé Zoltán