Nemzetközi donorkonferenciára és a nyugati partnerek támogatására van szüksége Ukrajnának, ahhoz hogy elkerülje az államcsődöt, közölte tegnap a kijevi törvényhozásban Arszenyij Jacenyuk ukránkormányfő.
Ahhoz, hogy az ország elkerülje az államcsődöt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelprogramján felül még 15 milliárd dollár nemzetközi pénzügyi segítségre lenne szükség. Minderre néhány hét leforgása alatt. Kijev eleve tervezte az adománygyűjtő konferenciát, de eredeti tervek szerint arra februárban került volna sor.
Bár az ukrán gazdaság problémái eddig is ismertek voltak, az adatok mégis sokkolóak. A kormányfő tájékoztatása szerint az ország devizatartalékai 10 milliárd dollár alá estek, az infláció mértéke már megközelítette a 20 százalékot, a GDP pedig idén 7 százalékot esik vissza, az állami költségvetés hiánya 68 milliárd hrivnya, mintegy 1088 milliárd forint, ami a GDP 4 százalékát teszi ki.
Ezen felül a Naftohaz állami gázvállalat 110 milliárd hrivnya, körülbelül 1760 milliárd forint deficitet halmozott fel. Hangsúlyozta, kormánya nem kéreget, „partnerek vagyunk, ez kölcsönös haszonnal jár" fogalmazott a miniszterelnök jelezve, hogy készek a fájdalmas, de szükséges reformok bevezetésére.
Áprilisban az IMF 17 milliárd dollárt hagyott jóvá Ukrajna számára, amelyből 2016-ig kellett volna finanszírozni az országot. Kijev a hatalomváltás óta 8,2 milliárd dollárt kapott az IMF-től és más nemzetközi szervezetektől, köztük az Európai Uniótól is.
A háború, amely napi öt millió dollárt emészt fel illetve az orosz exportpiac összeomlása, ahonnan eddig a GDP 16 százaléka származott, a keleti országrészből származó korábbi adók kiesése azonban csőd közeli állapotot teremtett.
Az IMF delegáció jelenleg is Ukrajnában tartózkodik, a tárgyalások pedig, ukrán sajtóbeszámolók szerint nem zökkenőmentesek. A valutaalap ugyanis ragaszkodik a reformokhoz, mint ahogy más európai hitelezők is, hiszen azokat a segélyprogram feltételéül szabták.
Az Európai Unió vezetése egy harmadik mentőcsomagon dolgozik, ám a válsággal küzdő eurózóna-tagállamok körében nem nagy a lelkesedés. Arszenyij Jacenjuk miniszterelnöknek ezért kell mindenáron bebizonyítania, hogy Kijev igenis hajlandó a népszerűtlen intézkedések végrehajtására.