Németország;terrorizmus;iszlám;migrációs nyomás;

- Németországot nem fenyegeti iszlamizálódás

Nem fenyegeti az iszlamizálódás veszélye a német társadalmat - jelentette ki a német szövetségi belügyminiszter pénteken Kölnben a tartományi belügyminiszterekkel folytatott tanácskozás után, reagálva a hétről-hétre nagyobb tömegeket megmozgató, Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom erősödésére.

Thomas de Maiziere hangsúlyozta, hogy a mozgalom szervezői visszaélnek az európai és a hazafi kifejezéssel, és tevékenységükkel hozzájárulnak a társadalmi légkör "eldurvulásához".
A Németországban élő muzulmánok túlnyomó többsége dolgozik, adót fizet, tud németül, betagozódott a többségi társadalomba és lelkesen szurkol a nemzeti labdarúgó válogatott mérkőzésein - tette hozzá a konzervatív CDU politikusa.

A Németországra nehezedő "migrációs nyomás" egyre erősödik, elsősorban a szíriai és az iraki helyzet miatt, és terrorista szervezetek emberei is tevékenykednek az országban - fejtette ki a belügyminiszter, utalva arra, hogy az idén várhatóan évtizedes csúcsra, 200 ezer fölé emelkedik a Németországban menedékjogért folyamadók száma, az Iszlám Állam (IÁ) és más iszlamista terrorista szervezetek pedig kiterjedt toborzó tevékenységet végeznek.
Németország azonban "nem zárkózhat be", továbbra is a nemzetközi közösség aktív tagjának kell maradnia, nem utolsósorban azért, mert ez az érdeke - mondta Thomas de Maiziere.

Hangsúlyozta, hogy komolyan kell venni a lakosság aggodalmait, amelyek a Pegida mozgalom erősödésében is megmutatkoznak, és nem szabad hagyni, hogy szélsőséges csoportok kihasználják ezeket az aggodalmakat.
Ralf Jäger, Észak-Rajna-Vesztfália tartomány szociáldemokrata belügyminisztere kiemelte, hogy le kell leplezni a mozgalmat szervező szélsőjobboldali erőket, és fel kell világosítani az általuk megtévesztett, kihasznált embereket.

A tartományi belügyminisztereket és a szövetségi kormány tárcavezetőjét összefogó belügyminiszteri konferencia ülésének másik fő témája az iszlamizmus egy szélsőséges formája, a szalafizmus és az IÁ toborzó tevékenysége elleni védekezés volt. Egyebek között abban állapodtak meg, hogy a dzsihadista propaganda ellen felvilágosító kampányt indítanak az interneten.
Az egykori NDK területén fekvő Drezdában létrejött Pegida az utóbbi hónapokban a második mozgalom, amely az iszlamizmus feltételezett németországi térnyerése miatt jött létre. Az első a Huligánok szövetsége a szalafisták ellen (HoGeSa) volt, amely az ország nyugati részén szerveződött a labdarúgó csapatok körüli szurkolói csoportok együttműködésével.
A bevándorlás és a menedékjog korlátozását sürgető, a társadalom állítólagos iszlamizálódását elítélő Pegida két hónapja szervez felvonulásokat Drezdában, a legutóbbi, hétfői demonstráción tízezren vettek részt.

A brit kormány "módosításokat kért" az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vallatási gyakorlatáról szóló törvényhozási jelentésben az összefoglaló nyilvánosságra hozatala előtt - közölte pénteken a Downing Street szóvivője. Arról azonban, hogy e kérés pontosan mire vonatkozott, a brit miniszterelnöki hivatal illetékese nem tért ki, és ebben az ügyben több, egymásnak teljesen ellentmondó nyilatkozat hangzott el Londonban.