főigazgató;Iparművészeti Múzeum;Emberi Erőforrások Minisztériuma;Hopp Ferenc Múzeum;

2014-12-16 06:45:00

Ismételt esély az Iparművészetinek

Cselovszki Zoltán az Iparművészeti Múzeum megbízott főigazgatója szerint az intézmény újraalapítására van szükség. Egyelőre nincs forrása az épület rekonstrukciójára.

- Az Iparművészeti kibontakozásának alapja az épület megújulása. Kapott-e ígéretet az épület felújításra?

- Az Emberi Erőforrások Minisztériuma törekszik arra, hogy a következő uniós költségvetési ciklusba bekerüljön a múzeum rekonstrukciója, de ez még nem eldöntött tény. Én azt hiszem, meg kell harcolni ezekért forrásokért. Azt is tudomásul kell venni, hogy a felújítás nem cél, hanem a múzeum megújításának eszköze kell, hogy legyen. Akkor lehet elindítani az épület felújítását és a tervezett új szárny felépítését, ha a múzeum újrafogalmazta önmagát, elkészült az állapotfelmérés, az új alapító okirat, és az új szervezeti és működési szabályzat.

- A korábbi vezetés alatt elkészültek az épület tervei, megtartja ezeket?

- Építész vagyok, tisztelem a kollégáim munkáját. Természetesen a pályázaton kiválasztott terveket valósítjuk meg. Igaz egy-két eleme még átgondolandó.

- Baán László miniszteri biztos továbbra is felügyeli az intézményt, nem tekinti ezt bizalmatlanságnak a tárca részéről? Hogyan fognak együtt dolgozni?

- Baán László a jó barátom, évtizedek óta dolgozunk együtt. Azt is mondhatnám, hogy a mesteremnek tekintem, tehát nem fog gondot okozni a közös munka.

- Elődje formálisan azért mondott le, mert a Hopp Ferenc Múzeumot elcsatolták az intézménytől, és a múzeum egyik, ha nem a legértékesebb műtárgyegyüttesét az Esterházy kincstárat Fertődre akarja vinni a kormány? Ön mit szól ez utóbbihoz?

- Amikor ez az ügy zajlott, én az asztal másik oldalán ültem. A Forster Központ igazgatójaként azért lobbiztam, hogy az általunk felújított kastélyok ismét megteljenek élettel, s ehhez az is szükséges, és logikus lépés, hogy az egykor ott őrzött kincsek, berendezések visszatérjenek. Ennek nagyon sok módja van, a kiállítás, kölcsönzés, másolat elhelyezése.

- Ez ellen elődjének sem volt kifogása, az ellen tiltakozott, hogy fizikálisan és leltárilag is kiszakítják azokat a múzeumból.

- Ha Eszterházán valóban létrejön egy tudományos központ; mind szakmailag, mind technikailag képesek lesznek gondozni a műtárgyakat, akkor nincs kifogásom, az ellen, hogy véglegesen Fertődre kerüljenek. Egy ilyen lépéshez joga van az államnak, aki – ezt ne felejtsük el - a műtárgyak tulajdonosa.

- Szeretne együtt dolgozni elődjével, Takács Imrével?

- Nem. Azt remélem sikerül megegyezni Takács úrral.

- Tervez további személyi változásokat?

- A szűk felső vezetői körben igen, de elsősorban belső erőkre szeretnék támaszkodni.

A politika sodrában
Az ötvenöt éves, építész végzettségű Cselovszki Zoltán a Fidesz alakuló kongresszusán lépett be a pártba 1988-ban. 1990-ben bekerül a Fővárosi Közgyűlésbe. 1994-ben rábízták a frissen megalakult várostervezési és városképvédelmi bizottság irányítását.
Tízéves fővárosi politizálás után – innen datálódik személyes jó barátsága Baán Lászlóval – 2000-ben az Országos Műemlékvédelmi Hivatal élére került, melyből ő építette fel a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) nevű műemlékes csúcsszervet, amit az ellenzék ugyan sokat bírált, de hatalomra kerülve, 2002 után mégsem változtatott a struktúrán, csak a vezető személyén.
Ezután elsősorban Budapest urbanisztikai kérdéseivel foglalkozott. Az Új Budapest Központ élén kidolgozta a Fidesz hivatalos programjává tett „Új Budapest Tervet". 2002–2006 között ő volt az V. kerületi Vagyonkezelő Zrt. elnöke. 2007-ben pedig a kerület főépítésze lett.
A nevéhez főződik a „Budapest Szíve” projekt megvalósítása, de támogatta számos épület lebontásával járó, Csipak Péter végül meg nem valósult Zeppelin-projektjét is.2012 júliusában az általa létrehozott, akkor már jócskán legyengített KÖH élére került.
Bár reménykedett, hogy a hatósági jogköröktől megfosztott hivatalt újrapozicionálhatja, ám erre már nem volt ideje: 2012 szeptemberében a kormány megszüntette a KÖH-öt. Forster Központ néven az egykor hatalmas intézmény egy – jogosítványoktól megfosztott – részét sikerült átmentenie, ám ezt sem vezethette sokáig.
Amikor a harmadik Orbán-kormány megalakulása után a Miniszterelnökséghez, pontosabban L. Simon László miniszter-helyetteshez került az állami műemlékeket hasznosító Műemlékek Nemzeti Gondnokságával felturbózott Forster Központ, Cselovszkit idén szeptemberben menesztették az egyre fontosabbá váló intézmény éléről.
November 10-én az Iparművészeti Múzeum megbízott igazgatójának nevezte ki az emberi erőforrás minisztere. Az Iparművészeti múzeum éléről a korábbi igazgató, Takács Imre azért távozott, mert nem értett egyet a minisztérium egyes döntéseivel, így az Esterházy- kincstár Fertődre kerülésével és a Hopp Ferenc Múzeum elcsatolásával. Ugyanakkor Takács nem volt képes az intézmény gazdálkodását egyensúlyban tartani, vezetési stílusával pedig szétzilálta az intézmény működését.