atomerőmű;Paks;paksi atomerőmű;

2014-12-19 09:23:00

Tömeges kirúgások? Orbánék "lefejeznék" Paksot

Az Orbán-kabinet a paksi atomerőmű vezérkarának a lecserélésére készül. Lázár János a hét elején már említette, hogy változások várhatók. A bejelentés akkor teljes értetlenséget keltett, mostanra viszont a tanácstalanság ijedtségbe ment át - írja a Népszabadság.

Lázár János a médiában az elmúlt napokban már kifejtette, hogy fejvadászokkal keresnek új, külföldi menedzsereket a nukleáris üzem élére. A tervezett paksi bővítés bejelentésekor a kormány azzal érvelt, hogy az erőmű jelenlegi gárdája rendelkezik azzal a szakértelemmel és üzemeltetési kultúrával, amelyre a következő évtizedekben a biztonságos működtetés alapozható. Azt is kijelentették, hogy a bővítési projektet azért bízták versenyeztetés nélkül a Roszatomra, mert a régi paksi blokkokat is az oroszok építették, és egyedül ők értenek az ottani technológiához.

Tegnap elmaradt egy jó előre meghirdetett sajtóbeszélgetés a paksi cégnél, amit csak az utolsó pillanatban, magyarázat nélkül fújtak le a szervezők. A rendezvényen részt vett volna Hamvas István, a cég vezérigazgatója, valamint Tolna megye két kormánypárti parlamenti képviselője, Horváth István szekszárdi és Hirt Ferenc tamási politikus. 

Kovács Antal, az erőmű kommunikációs igazgatója szerint túl sűrű volt a vezetők programja, a városban viszont az a hír kapott szárnyra, hogy menesztik az erőmű vezetését. A Népszabadság által megkérdezett paksiak szerint a kormány a két és fél ezer embert foglalkoztató céget arra utasította, hogy nyolcszáz alkalmazottat bocsássanak el. Ezt a vállalat irányítói megvalósíthatatlan elvárásnak tartják, olyannak, ami veszélyeztetné az erőmű biztonságát. A kormány válaszul döntött úgy, hogy új vezetőket állít az erőmű élére, akik alacsonyabb létszámmal is vállalnák az üzemeltetést - írja a Népszabadság.

Súlyos károkat okozott a külpolitikai fordulat
A Fidesz-kormány a demokrácia, a jogállam lebontásával, az unortodoxnak nevezett gazdaságpolitikával nem csupán a magyar állampolgárok többségét kényszerítette nehéz helyzetbe, de az euroatlanti közösség értékrendjének, normáinak megsértésével rendkívüli károkat okozott - hangsúlyozta tegnapi sajtóértekezletén Kovács László. Az MSZP külügyi kabinetjének vezetője rámutatott: az Oroszország elleni szankciók bírálata, az ukrajnai gázszállítás időleges leállítása, a Paks 2 program továbbvitele volt az a pont, ahol már az Egyesült Államok türelme is elfogyott. A kitiltási ügy „szerencsétlen kezelése”, a bújócska, az időhúzás, nevetséges ellentámadások tovább rontották a helyzetet.

Lázár: Erőmű-ügyi tanács lesz Pakson

A kormány európai szinten elismert szakértők bevonásával, az Országos Atomenergia Hivatalon belül nemzetközi tanácsadó testületet fog létrehozni, amely a Paksi Atomerőmű bővítése során segíti majd a fejlesztést, valamint - más európai példákhoz hasonlóan - garanciát jelent a nemzetközi szakmai közvélemény tájékoztatására - mondta Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken.

A miniszter kifejtette, hogy a nemzetközi sztenderdek figyelembevételével, a magyar adó- és áramdíjfizetők érdekeit szem előtt tartva, a gazdasági rezsicsökkentés előkészítése érdekében, a már működő Paksi Atomerőmű fejlesztésére, a Magyarország szempontjából stratégiai jelentőségű energiaforrás biztonságának megőrzésére, hatékonyságának növelésére, - más nagyvállalatokhoz hasonlóan - szintén világszerte elismert szaktekintélyeket kívánnak bevonni. 

"Ezáltal a hazai eredmények és nemzetközi tapasztalatok alapján átláthatóbb és még eredményesebb működést tudunk elérni" - hangsúlyozta. "Ez nyilvánvalóan sértheti a korábbi kormányok alatt kialakult érdekeket. Beszédes, hogy már a kiválasztási folyamat kezdetén megpróbálnak nyomást gyakorolni a kormányra és ellehetetleníteni ezt a kezdeményezést" - jelentette ki Lázár János.