internet;közmű;

2014-12-20 06:11:00

Nem lesz közmű az internet

"Halottról vagy jót vagy semmit" - így kommentálta az internet megadóztatását érintő kormányzati elképzeléseket firtató újságírói aggályokat Deutsch Tamás. 

A fideszes EP-képviselő tegnap a rá bízott internetes konzultáció kapcsán kívánt fontos bejelentést tenni két szakmai szervezet, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének és az Informatika a Társadalomért Egyesületének képviselőivel. Azt mondták el, hogy az internet magyarországi szabályozását érintő "digitális konzultáció" 2015. március és április között zajlik majd, és arról - Deutsch szerint - biztosan nem lesz benne szó, hogy legyen-e internetadó, és ha igen, milyen mértékű. "Szerencsére ez az ötlet egyszer s mindenkorra halott és nem fog feltámadni" - szögezte le a fideszes EP-képviselő.

A két szervezet ugyan szorgalmazza, hogy a konzultáció a tervezett 12 kérdésében majd térjen ki arra, hogy az internet legyen mindenki számára, azonos minőségben, széles sávon elérhető, azaz legyen Magyarországon is alapjog internethez jutni, legyen ez is közmű. Deutsch válaszaiból azonban az derült ki, hogy ilyesmit a kormány nem fog eldöntendő kérdésként "a nép" ítéletére bízni, és jó ideig biztosan nem lesz a kabinet célja az internet közművesítése. Ugyanakkor Deutsch szavai szerint a kormány elkötelezett a digitális felzárkóztatásában, és az unió 2020-as határidejével szemben már 2018-ra vállalná a szélessávú net-hozzáférést - az persze nem mindegy, milyen szolgáltatók végzik majd.

Deutsch szerint ugyanis az az elsődleges kérdés, hogy mindenhol kellő lefedettséggel van-e jelen egy-egy szolgáltató. A konzultáció biztosan rákérdez majd arra, hogy a felhasználó a saját településén kívánja-e a szolgáltatók nagyobb arányú jelenlétét. Ez utalhat arra is, hogy a jövőben a kormány is beszállna valamilyen formában a netszolgáltatásba. Ezt erősítheti, hogy a konzultáció a szolgáltatások áraival kapcsolatos elégedettséget is mérné, és konkrétan azt is, hogy az előfizető miért és mennyit fizet, s hogy a valóságban egy-egy szolgáltatásért, csomagért mennyit hajlandó szívesen kiadni.

Végleges kérdések egyébként még nincsenek, azokat az említett szervezetekkel a közeljövőben fogalmazzák meg, de hogy végül mi kerülhet a konzultációba, nagy eséllyel a kormány fogja eldönteni. Deutsch ugyanis azt mondta, az eddigieknél szélesebb körű felmérésről van szó, és azt fogja javasolni a kabinetnek, hogy 14 éves kortól bárki részt vehessen rajta. Deustch ígérete szerint "egyetlen sugallt kérdés sem lesz", de szinte biztosra vehető, hogy a válaszok egy friss, kétharmados internettörvényt fognak jövőre jelenteni.

Egyébként csak az interneten lehet kérdésekre javaslatot tenni, az internetkon.hu oldalon, és maga a konzultáció is digitális platformon zajlik majd. Mint Deutsch mondta, ilyen formán ez minden idők legolcsóbb nemzeti konzultációja lesz, elmondása szerint ugyanis "saját adózott fizetéséből" vásárolta meg a weboldal domainjét 51 ezer forintért.