Egészség;Norvégia;női kézilabda Európa-bajnokság;Heidi Löke;

2014-12-22 07:00:00

Norvégia került fel Európa trónjára

Norvégia káprázatos második félidei teljesítményével megnyerte a magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságot. A Papp László Sportarénában Heidi Löke-ék úgy győzték le a spanyolokat 28-25 arányban, hogy félidőben még két góllal némi meglepetésre a hispánok vezettek.

A skandinávok végső győzelme nem meglepetés. Európában ugyanis óriási norvég dominanciáról beszélhetünk. 2002 óta a női csapat minden alkalommal bekerült a fináléba az Eb-ken. A Thohir Hergeirsson-vezette hárda 2004-2010 között négy aranyérmet nyertek.

Ausztria ellen a vb-ért
Az Európa-bajnoki hatodik, világbajnoki nyolcadik magyar női kézilabda-válogatott az osztrák csapattal találkozik a jövő decemberi, dániai, olimpiai kvalifikációs világbajnokság júniusi selejtezőjében.
Hogy mennyire kedvező volt a Papp László Arénában tartott tegnapi sorsolás, azt jelzi, hogy a jelenlévő magyarok tapsoltak, amikor megtudták, ki lesz az ellenfél. Vetési Iván, a hazai szövetség elnöke szerint ez volt a legoptimálisabb, ami a sorsoláson történhetett.
"Az ellenfél legyőzhető, a második mérkőzés lesz nálunk, és nem kell sokat utazni" - jegyezte meg. Hozzátette: Izlandot a távolság miatt, az oroszokat, a szerbeket és a horvátokat pedig az erejük miatt szerették volna elkerülni.
Horvátország–Svédország
Az elöl álló csapatok az első mérkőzések pályaválasztói. A világbajnoki selejtezők első mérkőzéseire 2015. június 6-án vagy 7-én, a visszavágókra 2015. június 13-án vagy 14-én kerül sor. A dániai világbajnokság időpontja: 2015. december 5-20. A címvédő brazil és a házigazda dán csapat már biztos résztvevője a vb-nek, és hozzájuk csatlakozik majd a magyar-horvát közös Eb aranyérmese, azaz vagy a norvég, vagy a spanyol válogatott

Ugyanakkor nemcsak az Eb, hanem más viadalok állandó főszereplői a norvégok. 2011-ben Norvégia nyerte meg a világbajnoki címet, 2012-ben pedig sikeresen védte meg az olimpiai aranyat. A tegnap esti fináléban is a skandinávok voltak a találkozó esélyesei a spanyolok ellen. Ennek ellenére az összecsapás elején a hispánok négygólos előnyre tettek szert Silvia Navarro remek védéseinek és Alexandrina Cabral találatainak köszönhetően.

Jött is az időkérés Thohir Hergeirsson szövetségi kapitánytól. Az 50 éves szakember jótanácsainak köszönhetően farahtak a hátrányból Löke-ék, a szünetre kétgólos spanyol vezetéssel (12-10) vonulhattak a csapatok.

A folytatásban aztán beindult a norvég-henger. Öt perc elteltével átvették a vezetést, és szép fokozatosan tovább

növelték előnyüket. A második félidő felénél már három góllal vezettek a skandinávok. Az izgalmak mellett humoros jelenet is tarkította a találkozót.

Az Eb kabalaállatai, a rókalányok egy téves időkérésnek köszönhetően a pályára rohantak, és csak nagy nehézségek árán hagyták el azt. Az összecsapás végül 28-25-ös északi sikerrel ért véget, ami azt jelentette, hogy ismét Norvégia ülhetett fel Európa trónjára. A spanyolok küzdöttek becsülettel, de meg kellett elégedniük az ezüstéremmel.

A Svédország-Montenegró bronzmérkőzésen a lelátón ugyan montenegrói dominancia mutatkozott, a pályán kiélezett küzdelem zajlott. A címvédő kézben tartotta a mérkőzést, de nagyobb előnyt nem sikerült kiharcolnia skandináv riválisával szemben. Az első félidő 12-11-es montenegrói vezetéssel ért véget. A szünet után a svédek kapták

el jobban a fonalat, és először a találkozó folyamán a vezetést is megszerezték.

Női kézilabda Európa-bajnokság, eredmények
Döntő
Norvégia-Spanyolország 28-25
Bronzmérkőzés
Svédország-Montenegró 25-23

Valami mintha eltört volna a balkáni gárdánál, a második játékrész első öt percében csupán egyszer volt eredményes, míg riválisuk ötször is betalált.

A sokk után kezdett magához térni Montenegró, és ismét egyenlített. Végül 25-23-ra a svédek diadalmaskodtak, ezzel megszerezték a bronzérmet. A montenegróiak a negyedik helyen

végeztek. Ami a magyar női kézilabda-válogatottat illeti, lányaink rapszodikus teljesítményt nyújtva a hatodik helyen zárták az Európa-bajnokságot, így a nemzeti együttes teljesítette a honi szövetség célkitűzését. A hullámzó teljesítmény fő oka, hogy a csapatból Görbicz Anita – aki anyai örömök elé néz – kiválásával nem volt vezéregyénisége a csapatnak, ezáltal kritikus helyzetekben hiányzott egy olyan kaliberű játékos, aki motiválni tudta volna a lányokat. A válogatott csapatkapitánya, Tomori Zsuzsanna csak elvétve tudta a hátán vinni a gárdát.

„Görbicz Anita kiválásával jobban meggyengültünk, mint gondoltam. Nincs vérbeli falkavezér, aki segítene ezekben a pillanatokban.” – nyilatkozta a dánok elleni 23-20 vereség után Németh András, a magyar válogatott szövetségi kapitánya.

A másik kritikus pont a játékunkban, hogy a végére mindig elfáradunk, és többgólos vezetést engednek ki a kezükből Szucsánszki Zitáék. Nem gondolnánk, hogy erőléti problémái vannak a csapatnak, ez inkább a koncentráció hiányra utal, a játékosok – talán a hazai pálya miatt – görcsösen játszottak, az egyetlen mérkőzés, ahol felszabadultan remek teljesítménnyel rukkoltak elő, az a norvégok elleni utolsó debreceni középdöntős mérkőzés volt, ahol az olimpiai bajnok ellen 29-25-re diadalmaskodott a Németh-csapat.

„A motivációval nincs gond, de nagyon görcsösek a lányok, meg akarnak felelni az elvárásoknak, a védekezést azért tudjuk nagyjából megoldani, mert az akarat rendben van. De akaraterővel nem lehet támadni, a görcsöt nem tudjuk kellőképpen feloldani, nem tudjuk azt játszani, ami gyengébb csapatok ellen ment a felkészülés során. A játékosok mennek előre, akarnak, de ennél azért többet tudunk támadásban”- nyilatkozta korábban a magyar szakvezető.

Az azonban az edző felelősségét is felveti, hogy az ellenfél taktikai változásaira nem reagáltunk megfelelően. A spanyolok az utolsó negyedórára védekezést váltottak, amire mi nem találtuk az ellenszert, így háromgólos előnyünket leadva, 27-26-os vereség lett a vége. A dánok ellen pedig az okozott nehézséget, hogy a skandinávok lehozták a kapusukat és hét mezőnyjátékossal támadtak, végül 23-20-ra kikaptunk.

Az Eb-n azért pozitív dolgok is történtek. Kapusaink az egész tornán káprázatosan szerepeltek, a fiatal játékosok is remekült helytálltak. Erre a csapatra lehet építeni, csak meg kell találni a Németh András által is hiányolt vezéregyéniséget.

„Ezen az Európa-bajnokságon a világ élvonalával játszottunk, mindenkinek egyenrangú ellenfelei voltunk. Megvan az esélyünk a javulásra. A felkészülés során nem játszhattunk ilyen szintű mérkőzéseket, Görbicz Anita a felkészülés végén került ki a csapatból, át kell gondolni, mit tehetünk másképpen a jövőben. Nagyon sok fiatal van itt, kapusposzton is, akik nemcsak Rióig, hanem sokkal tovább is tartani tudják a csapatot a világ élvonalában”- értékelte a tornát Németh András.