A volt kormányfő erről hétfőn, Budapesten tartott évzáró sajtótájékoztatóján beszélt, amelyen az ország és a kormány "bukdácsolásának időszakaként" jellemezte 2014-et.
A DK vezetője úgy fogalmazott, az idei évre nyomasztóvá vált az ország nemzetközi elszigeteltsége, miközben a belső megosztottság is növekedett, ráadásul közben "milliókat fojtogat" a szegénység, a vállalkozások pedig vegetálnak. Gyurcsány Ferenc szerint ennek következménye, hogy a Fidesz a rendszerváltozás után példátlan módon csaknem egymillió szavazót veszített, a belső politikai küzdelem pedig "minden korábbinál élesebb" lett.
A Fidesz kormányzóképessége megroppant, "folyamatos ötletelés" zajlik, és ennek részeként egyre újabb közterhek bukkannak fel - mondta. Hozzátette: beigazolódott Magyar Bálint "maffiaállamra" vonatkozó állítása, hiszen a kormány célja, nem a közjó elérése, hanem egy "oligarchikus világ" kiépítése. A volt kormányfő szerint idén az ellenzéki oldalon is "izgalmas és sokat sejtető" események történtek. A civil ellenállásból egy új, színes politikai ellenzék nőtt ki, amely sikeresen használja a parlamenten kívüli eszközöket - mondta Gyurcsány Ferenc, aki szerint a baloldalon a ciklus elején szokásos átrendeződés zajlik.
Kitért arra is, hogy a DK az idei választásokon bebizonyította, "felnőtt párt" lett, amely kitart a parlamentarizmus, a piacgazdaság és az európai értékek mellett. Gyurcsány Ferenc szerint a kormánynak a jövő évben fokozódó kül- és belföldi nyomással kell szembenéznie, a DK pedig meg akarja mutatni, hogy készen áll a kormányzásra, ezért még intenzívebb politizálásra készül.
A jövő év az Orbán-kormány bukásának előkészítésével telik majd, 2015 csúcspontja pedig az a március 15-ére tervezett tüntetés lesz, amely a rendszerváltás utáni legnagyobb ellenzéki megmozdulás lehet - fogalmazott a korábbi miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc emellett kifejtette, szimpátiával tekintenek a kormányellenes tüntetéseket szervező civilekre, akiknek az önállóságát tiszteletben tartják. A DK vezetője ugyanakkor pártja támogatóit felszólította, hogy a demonstrációkon használják zászlóikat, jelvényeiket. Az ellenzéki politikus szerint más szervezetek szimpatizánsainak is így kellene cselekednie, ezzel is megmutatva, hogy a "demokratikus tömeg nem arctalan, hanem sokszínű", a civil megmozdulások pedig egyben politikai tüntetések is.
Kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a támogatóihoz intézett kérésről a hétvégén telefonon tájékoztatta Váradi Zsoltot, a január 2-ai fővárosi kormányellenes tüntetés szervezőjét is. Gyurcsány Ferenc megjegyezte, nem mondott le egy egységes demokrata párt létrehozásáról. "A demokraták együttműködésre vannak ítélve" - fogalmazott, ugyanakkor hozzátette: ez várhatóan nehezebb és hosszabb folyamat lesz, mint korábban gondolta.
A politikus szólt arról is, hogy már sokadszor merül fel megalapozott gyanú arra, hogy Orbán Viktor a hatalmát családja gyarapodására használja. Gyurcsány Ferenc szerint a kormányfő lánya, Orbán Ráhel például azért tudja kifizetni svájci tandíját, mert férje állami pályázatokból húzott hasznot a 2010-es kormányváltás után. A DK ezért kezdeményezi, hogy a vagyonnyilatkozatok váljanak közokirattá, továbbá terjedjenek ki a politikusok családtagjainak szélesebb körére is.
"A szavak súlyosak, a kritika iránya jogos" - mondta Gyurcsány Ferenc arra a kérdésre, mit gondol John McCain szenátor felszólalásáról, amelyben a kormányfőt neofasiszta diktátornak nevezte. "Az önkény emberének tartom Orbán Viktort", de a "jelzőkkel pontosabban és finomabban bánok" - mondta. Gyurcsány Ferenc elmondta még, hogy csodálkozna, ha az Egyesült Államok kormánya lemondana André Goodfriend amerikai ügyvivő diplomáciai mentességéről. Szerinte ha a magyar külügy mégis erre irányuló kérést fogalmaz meg, az tovább növelheti a kormány nemzetközi elszigeteltségét.