1. Luiz Felipe Scolari (a brazil válogatott szövetségi kapitánya a vb-n)
Bár mi lennénk egyszer negyedikek labdarúgó világbajnokságon! – mondhatnánk. De Brazíliában negyediknek lenni ráadásul egy a németektől ellen elszenvedett 1-7 után, majd kikapni a bronzmeccsen a hollandoktól simán, 3-0-ra, az aztán tényleg kudarc. Scolari elérte azt, amit egyetlen elődjének sem sikerült: a brazil szurkolók egyszerűen kinevették Neymarékat.
Mit rontott el? Olyan taktikát erőltetett az aranysárgákra, ami olyan távol áll a brazil néplélektől, mint amilyen messze fekszik Sao Paulo Manaustól: nem támadtak le David Luizék, hanem ha az ellenfél támadott, visszahúzódtak saját térfelükre, sőt, a saját 16-osuk köré, amivel eleve feladták a kontrák lehetőségét.
Scolari egyébként már a kilencvenes években sok bírálatot kapott a Gremio edzőjeként, hogy nem a pragmatikus brazil stílusú futballt játszatja csapatával, akkor azonban ez bejött. Most már azonban elhaladt felette, vagy legalábbis egykor korszakalkotó taktikája felett az idő.
2. Lee Chong Wei (maláj tollaslabdázó, a világ legjobbját doppingolásért eltiltották)
Itthon ugyan a tollaslabda nem tartozik a legjobban nyomon követett sportágak közé, de az idei év legnagyobb botránya mégis ebben a sportágban történt.
A világ legjobb tollaslabdázójáról, az abszolút világelső Lee Chong Weiről, akit hazájában, Malajziában valóságos bálványként tisztelnek, ugyanis novemberben kiderült: doppingolt.
A versenyző pozitív A-mintát adott az idei világbajnokságon, majd egy oslói versenyen, november 5-én a B-mintájában is kimutatták: csalt.
A 33 éves Lee 2008 augusztusától 2012 júniusáig állt a világranglista élén. Egyébként a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni olimpián is ezüstérmes volt tollaslabdában, a 2011-es, 2013-as és 2014-es vb-n ugyanígy szerepelt. Játékjogát felfüggesztették, s a közeljövőben két éves eltiltással sújthatják.
3. Pintér Attila (a magyar labdarúgó-válogatott volt kapitánya)
Amikor a világ általunk legjobbnak vélt idei csapatáról, a Real Madridról írtunk, azt mondtuk, ezt a döntést nem kell magyarázni. Úgy véljük, ez sem szorul különösebb megvilágításra. A Pintér-éra legnagyobb vívmánya az volt, hogy a Győr volt edzője részt vett egy röpke kommunikációs tréningen. Pintér a finnek ellen márciusban
mutatkozott be szövetségi kapitányként, ki is kaptunk. De a magyarázat nem maradt el: összeszokott együttesről van szó. Ezután újabb két barátságos meccset játszottunk, a dánok ellen 2-2-t, majd a harsogva ünnepelt diadalt az albánok ellen.
Pár nappal később, a kazahok elleni 3-0 arányú győzelmet már-már úgy fogadtuk, mintha a vb-t nyertük volna meg. Finoman fogalmazva azonban tudatos csapatépítésnek nem láttuk nyomát. Olyanok is felhúzhatták magukra a címeres mezt, akik még itthoni klubcsapataikban sem biztos kezdők. Meg is lett ennek az eredménye, az első, észak-írek elleni budapesti tétmeccsen kikaptunk a nem éppen világverő észak-írektől. De ezt is hamar sikerült megmagyarázni: nagyon erős volt az ellenfél, hiszen hét Premier League játékos szerepel soraiban. Na igen, megszokhattuk már, itthon, ha magyar fociról van szó, mindenre van magyarázat.
4. Luis Suárez (harapós labdarúgó)
Luis Suárez a világ legjobb játékosainak egyike. Az Ajaxnál 110 meccsen 81-szer volt eredményes, a Liverpoolban ugyanennyi összecsapáson szerepelt, s 69 találatot szerzett. Amióta elhagyta a Poolst, összeomlott Brendan Rodgers együttese. Az uruguayinak tehát nem a játéktudásával van baja. De hogy valamilyen gond van vele, az is biztos.
Harapásmániájára nem lehet épeszű magyarázat. Pályafutása során már háromszor mutatta ki fogainak fehérjét, no és tesztelte le élességüket az ellenfélen.
Legutóbb, a labdarúgó világbajnokságon Giorgio Chiellinit, az olaszok védőjét harapta meg, majd ő maga zuhant a földre – fogait fájlalva. A FIFA nem sajnálta meg, négy hónapra mindennemű sporttevékenységétől eltiltotta. Az uruguayi később szánta-bánta bűneit. Azóta rendszeresen játszik a Barcelonában, s szerencsére egyelőre csak a sikerre éhes.
5. A spanyol labdarúgó-válogatott (címvédőként azonnal kiestek a vb-n)
A spanyol válogatott az utóbbi években éveken át sikert sikerre halmozott. 2010-ben megnyerte a vb-t, először fordult elő, hogy európai klub az öreg kontinensen kívül hódítsa el a trófeát, 2008-ban és 2012-ben pedig megnyerte az Eb-t.
2006-2009 között 35-ször nem talált legyőzőre, s a FIFA 2008-tól hat éven át az esztendő legjobb válogatottjának választotta. Egyszer azonban minden dicsőség véget ér. A tiki-taka csődöt mondott Brazíliában.
A hollandok elleni 1-5-ös sokkot a chileiek ellen sem tudta
kiheverni Vicente Del Bosque csapata, amely 2-0-ra kapott ki a dél-amerikaiaktól. Hiába győztek ezután a hispánok az ausztrálok ellen, az együttes kiesett. Azóta új gárdát próbál építeni Del Bosque.
6. Oscar Pistorius
A hatszoros paralimpiai bajnok dél-afrikai rövidtávfutó már az előző év lúzere is lehetett volna, miután 2013. február 14-én otthonában agyonlőtte barátnőjét, Reeva Steenkampot állítása szerint azért, mert betörőnek nézte. Bírósági eljárása 2014 márciusában kezdődött.
A szeptember 11-én született ítélet szerint nem bűnös ugyan előre kitervelt emberölésben, de másnap bűnösnek találták gondatlanságból elkövetett emberölésért.
2014. októberében öt éves letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
7. David Moyes (beégett a Manchester United edzőjeként)
Nehéz felsorolni azt a sok negatív rekordot, amit a Manchester United felállított David Moyes edzősködése alatt. Pedig elődje, Alex Ferguson, úgy vélte, honfitársa, a skót tréner az Evertonban már bizonyított, így képes lesz szót érteni Rooneyékkel. Nem így történt.
A MU már 2013 decemberében elvesztette esélyét a Premier League megnyerésére, 2014 januárjában kiesett a FA Kupából, majd kikapott a Liga Kupában. Bár bejutott a Bajnokok Ligája negyeddöntőjébe, a Bayernnel szemben is kiesett.
Jóllehet 2013 májusában a MU még azt jelentette be, hat évre írt alá Moyes, 2014. április 22-én elbocsátották. Jelenleg a Real Sociedadnál próbál vigasztalódni.
8. Rafael Nadal (szinte megállás nélkül sérült: hát, könyök, csukló, vakbél)
Rafael Nadal az egyik legérdekesebb teniszező. Az egyik évben sikert sikerre halmoz, a másikban viszont hónapokra eltűnik, megsérül, hogy aztán megint győzelmekkel térjen vissza. Az idei év is kifejezetten jól kezdődött számára megnyerte a Qatar Opent. Sőt, bejutott az Australian Open döntőjébe is, de a svájci Wawrinka ellen nem igazán ment a szekér, s meg is sérült.
Aztán bejutott a riói, majd a miami teniszverseny döntőjébe, de mindkettőben kikapott. Később úgy tűnt,
visszanyerte régi formáját, hiszen megnyerte a French Opent és Wimbledont is. Ám megint utolérték a sérülések, s az év hátralévő második részében már nem is alkotott maradandót, ráadásul vakbélgyulladással is meg kellett műteni.
9. Sepp Blatter (FIFA-elnök, a vb-rendezések korrupciós botrányai)
Sepp Blatter ügyeiről még 2015-ben is sokat hallunk majd. Abban azonban nem lehetünk annyira biztosak, hogy valaha is napvilágra kerül, egészen pontosan milyen korrupciós ügyek állnak a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése mögött.
Blatter korábban bejelentette, a számos vád ellenére jövőre ismét elindul a FIFA elnökválasztásán.
Bár Európa nem támogatja, a többi kontinens szövetségei megint kiállhatnak mellette.
10. Sebastian Vettel (négyszeres címvédőként futamot sem nyert idén, kikapott a csapattársától)
Vettel idei eredményei önmagukért beszélnek. Négy éven át, 2010-től 2013-ig egyeduralkodó volt a Forma 1-ben a Red Bull Racing pilótájaként, így a F1 történetének egyik legsikeresebb versenyzője lett. Nyilván elsősorban nem rajta, hanem csapatán múlt, hogy a 2014-es éve tragikusra sikeredett. De mégiscsak az ő nevéhez fűződik a következő negatív rekord: 1998 után ő az első olyan címvédő pilóta, aki a következő szezonban egyetlen futamot sem nyert meg. Jövőre a Ferrarinál próbál javítani.