Dinamo Zagrab;Basel;Martin Ödegaard;Breel Embolo;Alen Halilovic;Malcolm Silva;

2015-01-02 06:54:00

Róluk beszélhetnek 2015-ben

Már megszokhattuk, ha feltűnik egy tehetséges fiatal, hamar lecsapnak rá a nagyok. Több olyan tinédzser bontogatja szárnyait Európában, akik vagy már most valamelyik nagy klub ifi- illetve nagycsapatában rúgják a labdát, vagy rövidesen írhatnak alá mesés szerződést. Hogy aztán ki az közülük, aki tényleg befut, igazi világsztárrá válik, s ki az, aki nem tudja elviselni a terhet, nos, erre csak évek múltán kaphatunk választ.

Martin Ödegaard

Manapság a legkapósabb tinédzser szupertehetség a norvég Strömsgodset csodagyereke, a támadó középpályás Martin Ödegaard, aki decemberben ünnepelte 16. születésnapját. Szinte nem volt még olyan nagycsapat, amellyel ne boronálták volna össze. Kérőkből nincs is hiány.

Együtt edzett már a Real Madriddal, a Liverpoollal, legutóbb, decemberben pedig a Bayern Münchennel. 2013-ban már járt a bajor klubnál, de ezúttal a nagyok cseleit nézhette meg közvetlen közelről. Mivel Norvégia nem uniós tagállam, s Ödegaard csak két hete töltötte be a 16-ot, csak mostantól igazolhat valamelyik uniós tagország csapatába.

Ödegaard április 13-án mutatkozott be a norvég első osztályban. Május 16-án gólt is szerzett, ezzel hazája legfiatalabb gólszerzője lett. Augusztus 19-én behívták a norvég válogatottba, az Arab Emírségek elleni találkozóra, s végigjátszotta a gól nélküli döntetlennel, augusztus 27-én játszott mérkőzésen. Kritikusai szerint remekül lát a pályán, fantasztikus cseleivel őrületbe kergeti az ellenfeleket. Ödegaard édesapja az egykori középpályás, Hans Erik Ödegaard.

Breel Embolo

Ugyan kameruni származású a Basel 17 éves labdarúgója, Breel Embolo, december közepén bejelentette, a svájci válogatottban kíván játszani. Az állampolgárságot is december folyamán kapta kézhez. Embolo a svájci együttesnek a Bajnokok Ligájában játszott csoportmérkőzésein is pályára lépett, ami nem volt egyszerű feladat számára, hiszen közben – rendes gimnazistaként – iskolába járt.

A hétközi kupameccsekre ki is kellett kérnie őt Paulo Sousának, a Basel jelenlegi edzőjének, a Videoton volt trénerének. Az 1997 februárjában a kameruni fővárosban, Yaoundéban született Embolo a 36-os számot viseli a Baselben, amelyben 15 mérkőzésen négy gólt szerzett. A svájci utánpótlás válogatottaknál csatárt vagy középpályást játszott.

Zakaria Bakkali

A marokkói származású Zakaria Bakkali az egyik legtehetségesebb tinédzser. Marokkói gyökerekkel rendelkezik, s bár választhatta volna a holland állampolgárságot, végül a belga mellett tette le a voksát. 2013. július 30-án debütált a PSV Eindhoven felnőttcsapatában, a belga Zulte Waregem elleni BL-selejtezőn.

Az Eredivisie-ben pedig először 2013. augusztus 3-án lépett pályára az ADO Den Haag ellen. Első találatát a Waregem elleni kupavisszavágón szerezte augusztus 7-én. Három nappal később mesterhármast ért el a NEC Nijmegen ellen, ezzel ő volt a legfiatalabb a holland bajnokság történetében, aki mesterhármast szerzett: 17 éves és 196 napos volt. Bakali ára a Transfernarkt augusztusi adatai szerint 2,20 millió font.

Alen Halilovic

Biztosak lehetünk benne, hogy rövidesen a Barcelona felnőttcsapatában is találkozhatunk az 1996 júniusában született horvát támadó középpályás, Alen Halilovic nevével. A Dinamo Zágrábban tűnt fel, a horvát együttesben mindössze 16 évesen és 101 naposan, 2012. szeptember 27-én mutatkozott be, ráadásul nem is akármilyen mérkőzésen: az örök rivális Hajduk elleni bajnokin. Első gólját már a következő fordulóban megszerezte a Slaven Belupóval szemben.

Első ízben 2012.október 24-én mutatkozott be nemzetközi mérkőzésen, a Paris Saint-Germain ellen. A zágrábi gárdában 2014 júliusáig 44 mérkőzésen hét gólt ért el. A Barcelona márciusban jelentette be: megállapodott a Dinamóval Halilovic átigazolásáról, s öt évre a katalánokhoz kerül 2,2 millió euró ellenében.

Azóta 11 találkozón szerepelt a Barcelona B-ben, s kétszer volt eredményes. A horvát válogatottban 2013. június 10-én, a portugálok elleni barátságos mérkőzésen mutatkozott be csereként. Ezzel ő volt a horvát válogatott történetének legfiatalabb debütánsa. Apja, Sejad is a Dinamo híres focistája volt.

Malcolm Silva

Bár a brazil foci varázsa a balul elsült világbajnokság után kissé mintha megkopott volna, azért nem kell féltenünk a dél-amerikaiakat: továbbra is jónéhány tehetség rúgja a labdát a Copacabanán. A tinik közül a 17 éves Malcolm Silvát tartják a legtehetségesebbnek, akit már most zseninek neveznek.

A Corinthians támadójára már több angol csapat is felfigyelt. Mit felfigyelt, a Sunday Express szerint 20 millió eurót kínálna érte a Chelsea, a Manchester United és az Arsenal is. Állítólag José Mourinho együttese áll a legközelebb szerződtetéséhez. Ugyanakkor a versenyben nem lehet leírni a Barcelonát sem, mert állítólag Neymar feltett szándéka, hogy a katalánokhoz csábítsa Malcolm Silvát.

Gianluca Gaudino

Ugyan a Bayern München is szívesen látna sok tehetséges külföldit a soraiban, a bajorok úgy vélik, nincsenek feltétlenül rászorulva arra, hogy tömegesen igazoljanak innen-onnan tiniket, mivel a Bayern München Akadémiája kiválóan végzi a dolgát. Innen került ki a korosztálya egyik legtehetségesebb tagjának tartott, 1996. november 11-én született Gianluca Gaudino, aki állítólag igen jó benyomást tett az első csapat trénerére, Pep Guardiolára.

Augusztus 13-án be is dobta a mélyvízbe a katalán mester, a Borussia Dortmund elleni 2-0-ás vereséggel zárult szuperkupa mérkőzésen. Az ifjú középpályás végigjátszotta a találkozót. A Bundesligában a Wolfsburg ellen debütált, s rögtön kezdőként lépett pályára. A Bayern 2-1-re győzött. Gaudino a klub történetének negyedik legfiatalabb debütánsa volt.

A fiatalember a Bajnokok Ligájából sem maradt ki: december 10-én ő is részese volt a CSZKA Moszkvával szembeni 3-0 arányú diadalnak. Gaudino volt kitől elsajátítania a foci csínját-bínját, édesapja ugyanis az egykori híres német középpályás, a kilencvenes évek sztárja, Maurizio Gaudino.

Kelechi Iheanacho

A Manhester City csapott le a leghamarabb a 17 éven aluliak világbajnokságának legnagyobb csillagára, a nigériai Kelechi Iheanachóra, aki októberben töltötte be 18. születésnapját. A szupertehetség még januárban kötött előszerződést az angol klubbal.

Az Arab Emírségekben 2013-ban rendezett U17-es vébén valóban félelmetes teljesítményt nyújtott, s ő nyerte meg a torna legjobbjának járó aranylabdát. A milliárdos Citynek nem okozhat gondot kifizetni érte a 300 ezer eurós átigazolási összeget. Igaz, egyelőre hivatalosan még nem írt alá Manuel Pellegrini együtteséhez, jelenleg az Egyesült Államok, a Columbus Crew játékosa.

Mats Möller Daehli

Ugyan az 1995 márciusában született Daehli nem a legtehetségesebb norvég, hiszen ezt a címet Ödegaardnak adományozták, neki is nagy jövőt jósolnak. Nagy-Britanniában nőtt fel, mivel édesapja, a Verdens Gang oslói napilap londoni tudósítója volt. A középpályás 2011-2013 között a Manchester United tartalékjai között bontogatta szárnyait, majd hazatért Norvégiába, a Molde együtteséhez. Ezután ismét rövid nagy-britanniai kitérő következett: 2014 januárjában a Cardiff Cityhez szerződött.

A walesi együttesben 2014. január 25-én, egy FA kupa mérkőzésen mutatkozott be. 2014 decemberében aztán leigazolta a német Bundesliga első osztályában szereplő Freiburg, amely nagy reményeket fűz Daehli játékához. Tehetségét mutatja, hogy már 11 alkalommal magára ölthette a nagyválogatott címeres mezét, s egyszer be is talált: 2014. október 10-én ő lőtte az első gólt a Málta elleni Európa-bajnoki selejtezőn. (A végeredmény 3-0 lett a norvégoknak).

Hachim Mastour

Csodagyerekként emlegetik az AC Milan 16 éves ifijét, a marokkói származású Hachim Mastourt, aki már a 2013-2014-es szezon végén, valamint a 2014-2015-ös idény nyitófordulójában helyet kapott a felnőttcsapat keretében is. Igaz, bemutatkozni még nem volt lehetősége. Ettől függetlenül a tehetséges tinédzserek közül ő az egyik legismertebb a világban, egy Youtube-s videónak köszönhetően: az ifiknél káprázatos gólt szerzett a Sassuolo ellen, amire bízvást mondhatjuk, az év egyik legszebb találata volt 2014-ben. A felvételt majdnem 200 ezren lájkolták.

Max Meyer

Bár a Schalke 04 támadó középpályása csak 2015 szeptemberében ünnepelheti 20. születésnapját, már most alapember a gelsenkirchenieknél. S hogy mennyire bíznak benne a kékeknél, az is mutatja: a 2013-2014-es szezonban megörökölte Raúl 7-es számú mezét. Még 2013-ban mutatkozott be a nagycsapatban, a bajnokságban és a Bajnokok Ligájában egyaránt. Kiválóan cselez, s igen gyors. Játékstílusát a világbajnok Mario Götzééhez, valamint Lionel Messiéhez hasonlítják.

Saját állítása szerint az átlagosnál jobb technikai képzettsége annak köszönhető, hogy 10 évesen a futsalban próbált szerencsét. Meyer eddig összesen 49 mérkőzést játszott a Schalke felnőttcsapatában, s 10 gólt szerzett, ebből nyolcat a bajnokságban, egyet a kupában, s egyet nemzetközi kupatalálkozón. Tagja volt a német válogatott bővebb, harmincas keretének, s 2014. május 13-án kezdőként mutatkozott be a nemzeti 11-ben a lengyelek elleni barátságos meccsen.

Sergi Samper

A katalán születésű fiú már csak rövid ideig mondhatja tininek magát, hiszen január 20-án lesz 20 éves. Bár az ifjú védekező középpályás attól azért még messze van, hogy állandó kezdő legyen Luis Garcia együttesében, hiszen egyelőre a Barcelona B csapatában rúgja a bőrt, szép jövő előtt áll. Az első csapatban az APOEL Nicosia elleni hazai Bajnokok Ligája mérkőzésen mutatkozott be, amelyen a blaugrana 1-0-ra nyert. Bátyja, Jordi Samper ismert teniszező hazájában.

Gedion Zelalem

Jóllehet a némerszági születésű középpályás januárban még csak 18 éves lesz, már több klubban megfordult: a Hertha fiataljainál kezdte karrierjét, majd több kisebb együttesnél is szerepelt, jelenleg az Arsenal U21-es együttesében rúgja a labdát. 2013 júliusában Arsene Wenger őt is magával vitte az Ágyúsok ázsiai túrájára, sőt, pályára is lépett az indonéz „Dream Team”, a vietnami nemzeti csapat, valamint a Nagoya Grampus ellen. Tétmeccsen 2014. január 24-én csereként mutatkozott be a nagyok között a Coventry elleni FA kupa mérkőzésen. Szakértők szerint játéka Cesc Fabgegasét idézi.

Richairo Zivkovic

A délszláv labdarúgás mindig is híres volt arról, hogy tehetségek sorát „termelte”. Sokan közülük azonban túl fiatalon kerültek ki, így elkallódtak. Zivkovic már Hollandiában született, s nem is a szerb, hanem a holland állampolgárságot választotta (édesanyja szerb bevándorló). 2012-ben, mindössze 16 évesen kötött hároméves szerződést a Groningen csapatával. 2012. december 2-án mutatkozott be a felnőttek között a Heracles Almelo ellen. Első góljára néhány hónapot azért várni kellett:

2013. augusztus 3-án volt eredményes, amivel ő lett a Groningen legfiatalabb góllövője. Már 2013 végén egy sor klub bejelentkezett érte, köztük a Real Madrid és a Barcelona. Nem is csoda: a Groningenben 37 mérkőzésen 11 gólt szerzett. A világhírű kérők ellenére maradt Hollandiában, s az Ajaxot választotta. Október végén, a kupában mutatkozott be az amszterdamiaknál az SV Urk ellen: ő lőtte csapata negyedik gólját.