tüntetés;MostMi;

2015-01-02 21:38:00

Lejárt a morgás ideje

Nem kérnek a 2010-es választás előtti rendszer visszaállításából, ehelyett az egyet nem értés kultúráját kívánják megteremteni a kormányellenes civilek. Valódi részvételi demokráciát, s a vélemény szabadságát, valódi köztársaságot követeltek este az Operaház előtti színpadon felszólalók, miközben a néhány ezres tömeg leginkább egyet akart: "Orbán, takarodj!" A tüntetést szervező MostMi! mozgalomban állítólag a pártalapítás terve is felmerült, ezt azonban Várady Zsolt alapító "egyelőre" cáfolta, viszont internetes közösségi portál és újabb tüntetés(sorozat) már biztosan lesz.

Több ezren tüntettek az önkényes alkotmányozás miatti tömegtüntetés harmadik évfordulóján az Operaház előtt. A demonstráción felszólalt Várady Zsolt, a demonstrációt szervező MostMi társadalmi kezdeményezés egyik elindítója. Az iWiW alapítója azt mondta, a sajtóhírekkel ellentétben nem gondolkodtak még pártalapításon. "Egyelőre" legalábbis nincsenek ilyen ambíciói, a MostMi sem ezzel a céllal jött létre. A feltételek sem adottak, nincs pénz, nincs szervezet - mondta, a mai pártokkal kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: nem a képviseleti demokráciát utasítják el, hanem az elmúlt 25 év "teljesítményét". Nem elég négyévente elmenni szavazni, mert a politikusok a fejünkre nőttek - mondta, hozzátéve: fontos, hogy a társadalom öntudatra ébredjen, az államnak nem feladata helyettünk gondolkodni.

A következő szónok, Somody Bernadette felidézte: szinte napra pontosan három éve lépett életbe az új alaptörvény, ami azt állítja, hogy Magyarország köztársaság. De ez hazugság! - kiáltotta az Eötvös Károly Intézet igazgatója, aki emlékeztetett: az életünket érintő döntésekről szinte csak utólag értesülünk, és csak annyit tudunk róluk, amennyit a hatalom enged. Ha nem akarjuk, hogy az állam mondja meg, hogyan éljünk, és bele akarunk szólni a rólunk szóló döntésekbe, akkor újra meg alapítanunk a magyar köztársaságot - jelentette ki. Úgy vélte, ehhez nagyon kevés dologban kell csak egyetérteni, nem kell például ugyanazt gondolni Istenről vagy a családról, az alapvetésekben viszont igenis konszenzusra van szükség.

Udvarhelyi Tessza, a Közélet Iskolája társalapítója és Csizi Zsolt, A Város Mindenkié aktivistája párhuzamos beszédet mondott,élettörténetüket mesélték el. Udvarhelyi a nyomor mélyítését és a szegények megbélyegzését emelte ki, majd megállapította: ennek a kormánynak mennie kell. "Nem elég azonban elküldeni a kormányt a fenébe" - fogalmazott, hozzátéve: arra is gondolni kell, hogy mi lesz, amikor már nem lesz a Fidesz. Ezeket az értékeket kell kölcsönösen gyakorolnunk - mondták, majd együtt skandálták: lakhatást, demokráciát, szolidaritást.

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

Vágó Gábor mint "magyar állampolgár" jó hírrel érkezett: a Fidesz rendszere bukásra van ítélve - mondta a volt LMP-s képviselő. Hogy ez a bukás holnap vagy 2018-ban vagy utána történik, nem lehet tudni. "Nem elég szidni a rendszert, jobbat kell tudni felmutatni helyette. Nem elég megosztani a Facebookon a szegénységi adatokat, találni kell olyan szegény embert, akin segíteni lehet. A morgás ideje lejárt, itt a tettek ideje" - fogalmazott Vágó, aki szerint nem újabb párt kell, hanem alternatíva. A rendszerváltás a mindennapokkal kezdődik. "Rendszerváltást minden nap" - kiáltotta.

Őt követve Kálmán László nyelvész arról beszélt, hogy azt írja a sajtó, hogy a parlamenten kívüli ellenzéknek és a tüntetőknek nincs jövőképük. De vajon van-e a parlamentben ülő ellenzéknek jövőképe - kérdezte, majd elmondta, hogy szerinte a civileké mi: elegük van az őrületből, decentralizálást, az állami gondoskodás csökkentését, teljes nyilvánosságot, a nyomor felszámolását, vagyis teljes szabadságot akarnak. "Azzal is vádolnak, hogy egybemossuk az elmúlt 25 évet. Ez sem igaz" - mondta Kálmán, aki szerint a 2010 előtti kormányok nem tudtak és talán nem is akartak olyan mértékben visszaélni a hatalommal, mint a Fidesz teszi most, de ennek ellenére sosem voltak jó megoldásaik. Madarász Csaba, a részvételi demokrácia szakértőjének felesége aggódott, hogy a munkahelyén helytelenítik majd a szerepvállalását és kirúgják. Ennek ellenére - mondta - azért vállalta a szónoklatot, hogy a hibák közös kijavítására buzdítson. Madarász szerint is részvételre van szükség, a tanulás és a nyitottság mellett kell elköteleződni, s megvalósítani egy olyan történetet, "amit dédunokáink is büszkén emlegetnek sírunk felett arról, hogyan sikerült megjavítani az országot".

Nemcsak Orbánnak, az egész rendszernek mennie kell - kezdte Takács Bori. A MostMi! társadalmi kezdeményezés másik elindítója utolsó felszólalóként arról beszélt: "Új és jobb rendszer kell, amit ki kell találni", mert 25 éve ez az ország köztársasággá kiáltotta ki magát, de még most sem az. "1989 óriási lehetőség volt, de nem sikerült vele élni. Ha sikerült volna, akkor nem lennénk most itt" - fogalmazott, hozzátéve: a felháborító igazságtalanságok országában élünk. "A rendszer hivatásos ellenzéke annyit volt képes elérni, hogy másodszor is kétharmaddal győzhetett a Fidesz" - mondta, majd sorolta: 25 éve nincs politikai akarat az ügynökakták nyilvánosságra hozatalára, átlátható költségvetésre, az olajszőkítés feltárására, a pártfinanszírozás rendbetételére. "A politika nem lehet más, de a társadalom igen. Merjünk egymással beszélni, felemelt fejjel közlekedni" - mondta. Takács szerint a 25 éves kudarc belőlünk is fakad, fel kell szabadulnunk, bennünk kell megszületnie a szabadság vágyának, mert senki nem mondja helyettünk, milyen országban akarunk élni. Meg akarják találni a megfelelő működési módot, hogy megkezdhessék annak kidolgozását, milyen legyen Magyarországon a Fidesz utáni élet - mondta, majd meghirdette: egy hónap múlva, Angela Merkel német kancellár látogatása idején a Magyar Rádiónál tüntetnek újra.

A békés demonstrációt követően az utóbbi hónapok kormányellenes tüntetéseitől eltérően nagy számú tüntető nem vonult át a Kossuth térre, így ezúttal állóháború sem alakult ki az Országház kapujában a tiltakozók és a rendőrség között. Volt ugyanakkor kisebb rendbontás, két szélsőséges, EU-ellenes zászlót fölmutató és dulakodó férfit a rendőrök elvezettek a tömegből.

Cikkünk a következő oldalon folytatódik!