A lap arról cikkezett, hogy a horvát közvélemény kiábrándult az EU-ból, valamint abból a horvát politikai elitből, amely a csatlakozáshoz vezette az országot. A Jutarnji List brüsszeli tudósítója úgy véli, hogy a végzetes mulasztásokért és a hibákért a jelenlegi kormány felkészületlen és alkalmatlan miniszterei a felelősek.
A cikk szerzője szerint az ország megítélésén rontott Zoran Milanovic miniszterelnök irracionális és az ország számára ártalmas próbálkozása, hogy meggátolja Josip Perkovic volt jugoszláv, majd horvát titkosszolgálati vezető németországi kiadatását.
Ezzel csak azt bizonyította, hogy a vezetés nem értette meg, mit jelent az EU egyezményeinek szellemében cselekedni - olvasható a cikkben. A lap szerint az Európai Unió mint szervezet attól függ, tagjai mennyire tisztelik szerződéseit és megállapodásait.
Ezt persze ki lehet játszani, mint ahogy a horvát miniszterelnök is megpróbálta, de nem biztos, hogy megéri - vélekedik a szerző.
A Jutarnji List szerint amikor Görögország még csak tagjelölt ország volt, majdhogynem sértve érezte magát attól, hogy az EU reformok bevezetését kéri tőle. Ugyanúgy Horvátország is ellenállt a reformoknak, és úgy érezte, Brüsszel túlzásokba esik, hiszen Horvátország mindig is európai ország volt.
Görögországot a demokrácia bölcsőjeként emlegetik. Ma a görögök mégsem értik, mit mond Brüsszel, mintha két külön világban élnének, nem pedig egy közösségben. Az EU pedig sokkal összetettebb és tagállamai egymással összefüggőbbek, mint azt az átlag görög állampolgár gondolja – írta a lap.
A horvát újság úgy véli, hogy a görögökhöz hasonlóan járt a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor is, aki viszont okosabban járt el náluk, mert a vitatott törvények jelentős részét visszavonta.