Az új összetételű kongresszusban rekordszámú női honatya ül majd. Százan voltak eddig, a 114. kongresszusban 104-en lesznek, a szenátusban a változások úgy alakultak, hogy húszan maradtak a nők, a képviselőházban számuk 80-ról 84-re növekedett. Így sem reprezentálják a népességi arányokat, az amerikai lakosságnak ugyanis 51 százaléka nő, emlékeztetett az AP.
Első alkalommal mindkét párt képviseletében lesznek fekete honatyák – férfiak és nők – mindkét párt soraiban. Összesen 96 valamelyik kisebbséghez tartozó honatya szolgál majd a kongresszusban, ez körülbelül 18 százalék. A szenátusban két afrikai amerikai, három spanyol ajkú amerikai és egy ázsiai szenátor ül. A képviselőházban 44 afrikai-amerikai, 34 latino, tíz ázsiai, és két indián származású képviselő szolgál a következő két évben.
A képviselőházban 58 új honatya - 43 republikánus és 15 demokrata képviselő - először teszi le az esküt, a szenátusba 12 republikánus és egy demokrata szenátor került be a 2014 novemberi „félidős” voksoláson. Az új és az újraválasztott szenátorokat Joe Biden alelnök esketi fel. Szavaznak a képviselőház vezetéséről is, Joe Boehner eddigi házelnök harmadik terminusra is maradna, néhány elégedetlen konzervatív honatya újraválasztását akár meg is hiúsíthatja.
Noha a republikánusok és a demokraták egyaránt fogadkoznak, hogy együttműködésre törekednek majd, a Fehér Ház és a kongresszus között éles csatározások várhatók. A republikánusok bizonyítani akarják, hogy a kettős többség birtokában hatékonyabbá tudják tenni a törvényhozási munkát. Célkeresztjükben a legelőkelőbb helyen az elnökről elnevezett egészségügyi reform, az „Obamacare” szerepel. Ha teljesen visszafordítani nem is tudják, rögtön hozzáfognak egyes rendelkezéseinek módosításához.
Tavaly a republikánus többségű képviselőház már elfogadott egy rendelkezést a teljes munkaidős foglalkoztatás definíciójáról. A törvényben jelenleg 30 órás munkahét szerepel, ezt 40 órásra akarják módosítani. Ennek révén a jövőben a vállalkozások kisebb körére terjedne ki a kötelezettség, hogy dolgozóiknak egészségbiztosítást kössenek. Obama már tavaly is vétót helyezett kilátásba.
Még e héten szavaznának a szenátus energiaügyi bizottságában a Keystone XL csővezeték megépítését engedélyező törvényjavaslatról. Barack Obama környezetvédelmi megfontolások miatt korábban aggodalmait hangoztatta a Kanadától Texasig, a Mexikói-öbölig vezető kőolajvezetékkel kapcsolatosan. Ösztönöznék a republikánusok a cégeket, hogy több veteránt alkalmazzanak. Az erről szóló törvényjavaslat korábban átment a képviselőházban, de elakadt a szenátusban.
Barack Obama hawaii vakációjáról vasárnap tért vissza a Fehér Házba, már az évértékelő elnöki üzenetre készül. Azt megelőzően több államba – Michiganbe, Arizonába és Tennessee-be – is ellátogat, hogy meghallgassa az emberek véleményét. Obama azt ígéri, a republikánus többséggel szemben meg fogja védelmezni elnöksége vívmányait, ha kell, gyakrabban fog élni a vétó eszközével.