hulladék;forint;árfolyam;

A dollár megerősödése az euróval szemben sokat ártott a forintnak FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

- Lejtőre került a forint

Nehéz időszak előtt áll a forint, ugyanis az euróhoz mért árfolyama hétfőn délelőtt közel jutott a 321 forinthoz, amelyet már csak alig 3 forint választott el az éppen 3 évvel ezelőtti eddigi csúcsától. A hazai fizetőeszköz tartós gyengülésének elsősorban nemzetközi okai vannak, azonban közrejátszik a forint közismert közismert sérülékenysége, valamint az is, hogy a jegybanki alapkamat 2,1 százalékos, amely önmagában is magas, a 315 forintos szintet tenné reálissá.

Okkal szoronghattak a jegybankárok az elmúlt év utolsó napjaiban, ugyanis jól emlékezhettek arra, hogy több alkalommal is, a több napos banki szünetet kihasználva a spekulánsok támadást indítanak az amúgy is gyengélkedő forint árfolyama ellen. Ezúttal ez szerencsére elmaradt. Egyes pénzpiaci szakértők úgy vélik, hogy a Magyar Nemzeti Bank óvatosan interveniált (devizát adott el) a forint védelmében, de hogy ez valóban így is történt, az soha nem fog kiderülni. A jegybank ugyanis szeretett volna 2014 végén is hozzájárulni a forint mesterséges megerősítéséhez, miként tették ezt egy esztendeje is, de feltehetően ettől mégis eltekintettek, mert a 2014. évi költségvetési törvényben előírt 296,90 forintos euró árfolyam (ez éppen megegyezett 2013. záróárával) elérése irreálisnak látszott.

Hétfőn viszont egy euróért a nap folyamán 320,96 forintot kellett adni, amely már csak egy hajszálnyira volt a 2012. január 5-én elért 324,27 forintos csúcstól. A hazai fizetőeszköz a tegnapi nap folyamán valamivel 318 fölé erősödött ugyan, de ez korántsem jelent garanciát arra, hogy a korábbi rekord szint ismét "veszélybe kerül".

A jövőt nehéz megjósolni - mondta lapunk érdeklődésére Csajbók Róbert. Az ING Bank devizaüzletkötője arra hívta fel a figyelmet, hogy a forint most egy olyan árfolyamsáv felé közelít, amelyről jóformán nincsenek tapasztalatok. Így szinte lehetetlen megjósolni, hogy mi történhet majd mondjuk 330 forintos euró-árfolyam közelébe. Ugyanakkor a politikának nem érdeke a nagyon gyenge forint, ezért még kérdéses milyen lépéseket tesz a jegybank a közeljövőben a forint védelmében. Szakértők megítélése szerint a jelenlegi 2,1 százalékos jegybanki alapkamat mellett a 315 forintos euró-árfolyam látszik reálisnak - összegezte véleményét Csajbók Róbert.

Ami a nemzetközi körülményeket illeti: a forintra egyaránt kedvezőtlen hatással van az euró rendkívüli mértékű gyengülése a dollárhoz képest, a rubel vesszőfutása és a görög választások várhatóan kedvezőtlen kimenetele. Az Equilor elemzői ugyanakkor megemlítik, hogy a régiós devizák közül a hazai fizetőeszköz relatíve a leggyengébb: a magas hazai reálkamat és az erős GDP számok helyett a piac inkább a külső-belső egyensúlytalansági és eladósodottsági problémákra fókuszál, amelyet a devizahitelek kivezetése után gyengébb forint árfolyammal és alacsonyabb kamatszinttel lehet befolyásolni.

A Magyar Nemzeti Bank kamatpolitikájáról ugyan rendre jelennek meg olyan hírek, hogy kamatvágásra készülnek, ennek valószínűsége a mostani a forintgyengeségre való tekintettel elenyésző. Az is csökkenti egy ilyen lépés a esélyét, hogy az amerikai szövetségi jegybank szerepét betöltő FED, feltehetően ebben az esztendőben hozzákezd egy kamatemelési ciklushoz. Azonban az MNB kamatot sem kíván emelni, mert ezzel a saját hitelességét rontaná. Matolcsy György elnök ugyanis kijelentette, hogy 2015 végéig nem nyúlnak hozzá a jegybankárok a forint kamatához. Ugyanakkor az sem közömbös a forintra nézve, hogy az euró sorsa miképpen alakul. Ha Görögország kiválik az euróövezetből ez új stratégiát követel meg az Európai Központi Banktól, hiszen korántsem bizonyos, hogy ebben a tekintetben a hellének lesznek az utolsók. Mindenesetre az euró magyarországi bevezetése egyre messzebb kerül.

A hét végén teljessé váló káosz után átmenetileg elcsendesedtek az új útdíjas szakaszok miatti indulatok. Nem nyugodott bele senki, hogy fizetnie kell azért, ami eddig ingyen volt, de minden közlekedő meg akarta oldani a helyzetet, a vitát inkább elnapolták. Volt útszakaszok amelyről kiderült: tévesen tették fizetőssé. Néhány nap alatt elfogyott háromszázezer matrica, így egyedül a költségvetés lehet "elégedett". Január végén jön az első felülvizsgálat.