Országgyűlés;Gulyás Gergely;jövedéki-biztosíték;italkereskedők;

2015-01-06 16:57:00

Téboly a Fideszben, vissza az egész

A Miniszterelnökség nem ért egyet sem a fideszes Gulyás Gergelynek, sem pedig a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a jövedéki biztosíték mértékéről, emeléséről szóló javaslataival, ezért törvénymódosítást kezdeményez, amely visszaállítja a jövedéki biztosíték mértékét a 2014. január 1-jei szintre.

A Lázár János vezette Miniszterelnökség ezt kedden rövid közleményben tudatta az MTI-vel.

Az ügy előzménye, hogy tavaly novemberben, az adótörvények elfogadásakor a parlament úgy döntött, az alkoholtermékek, a sör, a bor, a pezsgő, valamint a köztes alkoholtermékek forgalmazásánál a jövedéki biztosíték összegét 22 millióról 150 millió forintra emeli.

Néhány héttel később azonban, a 2015-ös költségvetést megalapozó törvénycsomag megszavazásakor a képviselők módosítottak ezen, és úgy határoztak, hogy a nettó árbevétel függvényében sávosan állapítják meg a jövedéki biztosíték mértékét.

Gulyás Gergely éppen ma jelentette be, hogy miként módosítják majd a törvényt

A február 16-ai héten módosítja az Országgyűlés az alkoholok jövedéki biztosítékát szabályozó törvényt, hogy a sávos rendszer már március 1-jétől hatályos legyen. Az érintett alkoholforgalmazóknak azonban addig sem kell rendelkezésre bocsátaniuk a megemelt jövedéki biztosítékot - jelentette ki Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának fideszes elnöke.

A képviselő kifejtette: hiba csúszott a jövedéki biztosítékot szabályozó törvénybe, ami azzal járna, hogy csak 2016. január 1-jén lépne hatályba a jövedéki biztosíték sávossága. Így idén ehelyett egy emelt jövedéki biztosíték terhelné a kereskedőket.
A hibát azonban az Országgyűlés a lehető leggyorsabban, kivételes eljárásban már a február 16-i héten orvosolja, megtárgyalja és elfogadja a törvénymódosítást, amely alapján március 1-jétől hatályos lesz a sávos rendszer - közölte Gulyás Gergely.

Elmondta azt is, hogy a cégeknek csak adminisztrációs kötelezettségük van február 1-jéig, de egyiküknek sem kell rendelkezésre bocsátaniuk az emelt jövedéki biztosítékot, mert azt a jelenlegi szabályok szerint csak április 30-ig kellene megtenniük, ám március 1-jétől már hatályos lesz a sávos szisztéma.

A politikus ismét elnézést kért az érintettektől a hiba miatt, hozzátette, a felelősség a jogszabályra igennel szavazó képviselőket és az összegző módosító indítványt előterjesztő, általa vezetett törvényalkotási bizottságot terheli.

A sajtótájékoztatón részt vevő Font Sándor fideszes országgyűlési képviselő hangsúlyozta: a kormánypárti frakció nem tartotta helyesnek azt az elképzelést, amely alapján 22 millió forintról 150 millióra emelték volna a jövedéki biztosítékot, ezért javasolták a sávos rendszert, amely igen kedvező a kisebb forgalmazóknak.

Azt - folytatta -, hogy hiba csúszott a hatálybaléptetési szabályok közé, csak a törvény elfogadása után észlelték, de az év első munkanapján már be is terjesztették a 2016 helyett idén márciusi hatálybaléptetésre vonatkozó indítványukat.
Font Sándor egyúttal igaztalannak nevezte azokat a vádakat, hogy mindezek valakiknek az érdekében történtek volna.

Gulyás Gergely üdvözli, hogy a Miniszterelnökség fölülbírálta őt
A Fidesz szerint a jövedéki biztosíték mértékének megváltoztatására 2014-ről 2015-re a kormány tett javaslatot, de üdvözlik, ha attól a kormány eltér, és kedvezőbb helyzetet teremt az alkohol-kiskereskedőknek.
Gulyás Gergely, a törvényalkotási bizottság elnöke keddi, MTI-hez eljuttatott közleményével arra reagált, hogy a Miniszterelnökség korábban azt közölte: törvénymódosítást kezdeményeznek, amely visszaállítja a jövedéki biztosíték mértékét a 2014. január 1-jei szintre.
A fideszes bizottsági elnök szerint a kormány kezdeményezte a biztosíték mértékének megváltoztatását, de üdvözli, ha a kormány az ő, Font Sándorral közösen benyújtott javaslatánál is kedvezőbb helyzetet teremtene az alkohol-kiskereskedőknek, és ezt a javaslatot a Fidesz-frakció is támogatná.

MSZP: korrupciós belviszály zajlik a Fideszben 

Az MSZP véleménye szerint korrupciós belviszály zajlik a Fideszen belül az alkoholos italok nagykereskedelmi piacának megszerzéséért - mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján a szocialisták frakcióvezető-helyettese. Tóth Bertalan az eseményen felszólította a fideszes Gulyás Gergelyt, hogy kezdeményezze a parlament rendkívüli ülésének összehívását, amelyen a kormánypárti politikusnak az ital-nagykereskedelem jövedéki biztosítékáról szóló módosító javaslatát tárgyalnák meg.

Az ellenzéki képviselő szerint minden azzal kezdődött, hogy a "korrupt kormány" olyan szabályt hozott, amelyik tönkreteszi az ital-nagykereskedők közel 97 százalékát, és a nekik beszállító cégek nagy részét. Hangsúlyozta, hogy az alkohollal foglalkozó nagykereskedőknek eddig 22 millió forintos jövedéki biztosítékot kellett bemutatniuk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé, de ez az összeg február 1-től 150 millió forintra emelkedik. Ezt a többség nem fogja tudni kifizetni, ezért tönkremegy - jelentette ki.
Úgy fogalmazott: nem kell "amerikai bizonyítékokra" várni, hogy mindenki lássa, "ez egy újabb kormányzati korrupció", mert a szocialisták úgy látják: a 150 milliós biztosítékot csak az indokolja, hogy ezáltal a piaci szereplők 97 százaléka eltűnjön és csak a Fideszhez közelálló cégek maradhassanak meg.

DK: A maffiakormány kivérezteti az italboltosokat

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint az "oligarchabarát maffiakormány" az ital-nagykereskedők 95 százalékának "kivéreztetésével" újabb munkahelyeket veszélyeztet, miközben saját barátainak kedvez.

Gréczy Zsolt, az ellenzéki párt szóvivője mondta ezt kedden, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján. A politikus rémálomszerűnek nevezte azt a törvényi rendelkezést, amely az idei évre valamennyi ital-nagykereskedőnek 22 millió forintról 150 millió forintra emeli a jövedéki biztosítékát. Ezt az összeget ugyanis csak öt, hat, jelenleg is piacvezető cég tudja majd kifizetni - fejtette ki Gréczy Zsolt, hangsúlyozva, hogy a kis- és középvállalkozások várhatóan nem élik majd túl ezt a szabályozást.

A szóvivő szerint a kormány ezzel ismét bebizonyította, hogy csak akkor van baja a multikkal és más nagyobb bevételű cégekkel, ha azok "nem a haveri körből kerülnek ki". A kedvezményezettek között ugyanis "megint ott vannak Lázár János barátai, pontosan, ahogy az a dohánymutyinál is történt" - fűzte hozzá.

Gréczy Zsolt a változtatást az EU versenyjogi elveivel ellentétesnek nevezte, ráadásul szerinte az a vasárnapi zárva tartással és "trafikmutyival" együtt több százezer család megélhetését veszélyezteti, így az Orbán-kormány hamarosan, annyi munkahelyet szüntet meg, amennyit korábban ígért. A DK-s politikus ezért az ital-nagykereskedőket érintő változtatás azonnali visszavonására szólította fel a kormányt.

Együtt: kapkodó és dilettáns jogalkotás zajlik

Az Együtt - A Korszakváltók Pártja szerint kapkodó és dilettáns jogalkotás zajlik, ezért le kell vonni a személyi konzekvenciákat - reagált az ellenzéki párt a fideszes Gulyás Gergely és Font Sándor keddi, az alkoholok jövedéki biztosítékát szabályozó törvényről szóló sajtótájékoztatójára.

Az ellenzéki párt közleményében úgy fogalmazott: a kormányzati és törvényhozási munka színvonala - a Fidesz-KDNP tevékenységének köszönhetően - soha nem látott mélységekbe süllyedt. A kormány illetékes tárcáinál le kell vonni a személyi konzekvenciákat, mert nem maradhat következmények nélkül az, hogy egy egész ágazatot bizonytalanított el ez a jogszabály - jelentették ki.