demonstráció;kormány;Budapest;Oroszország;Orbán Viktor;találkozó;Vlagyimir Putyin;

2015-01-07 06:03:00

Pesti port kavar Putyin

Miközben a Miniszterelnökség és a diplomácia nem cáfolta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök márciusban Budapestre látogat, a demokratikus ellenzéki pártok az Orbán-Putyin találkozó okát firtatják, s kifogásolják a kormányfő közeledését Oroszországhoz.

Közös demonstrációt kezdeményez Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges magyarországi látogatása ellen a „demokratikus ellenzéki pártokkal” és a civilekkel a Párbeszéd Magyarországért (PM) - közölte Szabó Tímea. A párt társelnöke azt mondta: Orbán Viktor és kormánya azt akarja, hogy "Magyarország Putyin láncos kutyája legyen", Oroszország célja pedig az, hogy eddig nem tapasztalt mértékben bilincselje magához az országot. Szerinte ez ellen a pártoknak és a civileknek közösen kell fellépniük, ezért Karácsony Gergellyel, a PM másik társelnökével közösen levélben keresi fel az MSZP-t, az Együttet, a DK-t, az LMP-t és a Magyar Liberális Pártot, valamint a civil demonstrációk szervezőit egy közös tüntetés szervezése céljából.

Az Együtt eközben azt követelte, hogy ha Putyin tavasszal valóban Budapestre látogat, akkor a kormány vonja be a parlamenti pártokat a kormányfő és az orosz elnök találkozójának előkészítésébe. A párt arra szólította fel Orbánt, hogy a találkozón ne tegyen újabb szívességeket Putyinnak, hanem mondja fel a "Paks2-szerződést" és a hozzá kapcsolódó orosz államkölcsönről szóló megállapodást, mert ezek ellentétesek Magyarország érdekeivel. Azt is írták, attól tartanak, hogy a megbeszélésen szóba kerül majd az a korábbi, a kormány által nem cáfolt terv, amely szerint a kabinet a magyar tulajdonú gáztározó-kapacitások egy részét eladná az orosz Gazpromnak. Az Együtt szerint ez Magyarország energiabiztonságának további kiszolgáltatottságát eredményezné Oroszországnak. Az LMP eközben arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy Putyin budapesti látogatásakor bontsa fel a paksi bővítésről Moszkvában tető alá hozott paktumot. Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke kijelentette: ez lehet az orosz elnök esetleges magyarországi látogatásának egyetlen pozitív hozadéka. Emlékeztetett: Putyin 2007-es magyarországi fogadását a jelenlegi miniszterelnök akkor hazaárulásként értékelte. Az MSZP-s Kovács László szerint viszont Orbán Viktor mára túl messzire ment ahhoz, hogy ne fogadja az orosz államfőt, így ha akarná, sem tehetné meg, hogy például az ukrajnai helyzet miatt elhalasztja a találkozót. A volt külügyminiszter az ATV-ben azt is mondta, Putyin és Orbán is szívesen tör borsot Washington és a nyugat-európai országok orra alá, így az orosz elnök és Orbán érdekei találkoznak.

Megírtuk: lapunk több független forrásból úgy értesült, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök márciusban - nem sokkal a német kancellár látogatása után - Magyarországra jön. Putyin legutóbb az első Gyurcsány-kormány idején, 2006 februárjában járt Magyarországon, akkor az üzleti kapcsolatok erősítése volt a cél. Orbán Viktor kormányra kerülése után fél évvel, 2010 novemberében kereste fel Putyint Moszkvában, majd 2013. februárban ismét az orosz fővárosban találkoztak. Tavaly év elején Orbán ismét Moszkvába ment, s akkor köttetett meg a paksi bővítésről szóló orosz-magyar szerződés is. Putyin idén újévi üzenetet küldött a magyar kormányfőnek, amiben az állt: "számít az orosz-magyar kapcsolatokban rejlő lehetőségek megőrzésére és intenzívebbé tételére".

A Klubrádiónak nyilatkozó szakértő szerint egyértelmű az orosz elnök jövetelének célja: Putyin abban bízhat, hogy Magyarország meggyőzhető arról, hogy a jövőben ne támogassa az oroszok elleni szankciókat. Sz. Bíró Zoltán szerint ennek oka, hogy az EU által hozott orosz-embargó márciusban lejár, meghosszabbításához pedig egyhangú szavazásra van szükség a tagországok részéről. Azaz, ha Putyin meg tudja győzni a magyar miniszterelnököt, hogy ne támogassa a további intézkedéseket, úgy sokat nyerhet. A szakértő szerint azonban egy ilyen lépés akár végzetesen is megpecsételheti hazánk és a nyugat viszonyát, hiszen Putyin látványos fogadása erősen provokatív lehet uniós és NATO-s szövetségeseink számára. Ha Angela Merkel német kancellár februári látogatása esetlegesen arról szólna, hogy a nyugat nyomást gyakoroljon Orbánra, akkor ő ezzel felmutathatja, hogy van számára más út is, Putyin szövetsége - vetette fel a szakértő.

Orbán eltűnt?
Miközben a Putyin-látogatás pontos időpontját jelenleg is egyezteti a Miniszterelnökség, a magyar kormányfő és stábja napok óta elérhetetlennek bizonyul. Orbán Viktor december 23-a óta nem szerepelt nyilvánosan, és december 24-e óta még a Facebook-oldala sem frissült. A Bors idevágó kérdéseire a Miniszterelnöki Sajtóiroda azt válaszolta: Orbán az ünnepi időszakot a családjával töltötte. "Szabadságot nem vett ki, dolgozik" - közölte Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnökének válasza nyomán azonban az Orbán esetleges külföldi utazását firtató kérdés nem tisztázódott.