egyház;Magyar Evangéliumi Testvérközösség;jogfosztottság;

2015-01-10 06:06:00

Iványi egyházának a jog védelme sem jár

Hiába rendelkezik jogerős bírósági ítélet arról, hogy a státuszától - alkotmányt és nemzetközi jogot sértő módon - megfosztott Magyar Evangéliumi Testvérközösség számára egyházként is felajánlható a személyi jövedelemadó egy százaléka, az adóhatóság nem teszi lehetővé az összeg elektronikus bevallásban való átutalását, a gyülekezet a pénzt sem kapja meg. Hasonlóképp más illetményeikhez, melyek a végigjárt jogi fórumok sora szerint igenis járnának nekik.

Érvénytelennek nyilvánította a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azokat az 1 százalékos felajánlásokat, amelyeket magánszemélyek a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) egyháznak utaltak, méghozzá azon az alapon, hogy "a rendelkező nyilatkozat nem tartalmaz adószámot, illetőleg technikai számot, vagy az téves, illetőleg olvashatatlan". Az Iványi Gábor lelkész által vezetett egyház közismert arról, hogy a hajléktalanokat, a szegényeket, a bármilyen okból társadalomból kiszorultakat, kirekesztetteket evangéliumi szellemben igyekszik segíteni.

Óvodát működtet a hajléktalan gyermekek számára, adományokat gyűjt, ételt oszt, iskolákat és főiskolát tart fenn. Ha van tehát olyan egyházi formáció, amelyről el lehet mondani, hogy minden erejével megpróbálja követni Krisztus elveit, akkor az éppen a MET. Az adóhatóság ennek ellenére megtagadja, hogy az állampolgárok adójuk 1 százalékával támogassák őket, mert továbbra sincs úgynevezett "egyházi nyilvántartásba vételi" számuk - holott annak visszaadására jogerős ítélet kötelezné az illetékes állami szerveket.

Megírtuk: a MET egyházi jogállását az előző kormányciklusban elsőként elfogadott egyházügyi törvénnyel vette el a Fidesz-KDNP még 2011-ben. A gyülekezet az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult, amely 2013 márciusában ki is mondta, hogy jogszerűtlen az egyházak közötti különbségtétel, az egyházi státuszt pedig nem az addigra parlamenti jóváhagyástól függővé tett nyilvántartásba vétel hozza létre.

Azóta még két Ab-döntés megerősítette ezt a határozatot, sőt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága is úgy döntött: Magyarország megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét akkor, amikor a MET-et és más egyházakat megfosztotta státuszátál. Ennek megfelelően a parlamentnek meg kellene semmisítenie a 2011-es törvényt és hozni egy újat, amely megfelel az Ab határozatának, valamint a strasbourgi bíróság döntésének is. Ezt azonban a Fidesz-KDNP máig nem hajtotta végre, sőt, lényegében érdemi tárgyalásokra sem hajlandó a MET-tel.

Éppen ezért az egyház bírósághoz fordult, beperelték az Emberi Erőforrások Minisztériumát, a Magyar Államkincstárt és a NAV-ot is. Több pert meg is nyertek idő közben, mégsem jutottak előre, mert a Kúria felfüggesztette a végső döntést arra hivatkozva, hogy az Ab előtt van egy hasonló ügy és meg kell várni, milyen ítélet születik. A NAV-val szemben viszont már ma is jogerős bírósági ítélet van a kezükben, amely szerint a "MET esetében az 1 százalékra való jogosultság kedvezményezetti feltételei fennállnak". Hivatalos levélben kérte is a MET, hogy ennek alapján adják vissza számukra a technikai számot, az adóhatóság azonban erre nem reagált.

Ónodi István, a MET gazdasági vezetője lapunknak elmondta, a jelenlegi helyzet több szempontból is súlyosan érinti gyülekezetüket. Egyházak esetében ugyanis az államnak kiegészítést kell adnia a felajánlott 1 százalékokhoz, más vallási közösségek meg is kapják ezt a támogatást, a MET azonban még a magánszemélyek által felajánlott összeget sem. Ha az iskolát egyház tartja fenn, akkor jogosult kiegészítő normatívára, a MET-et azonban kizárták az egyházak köréből, ezért ez a normatíva sem jár nekik.

Ezért beperelték az Államkincstárt, hogy fizesse ki visszatartott járandóságaikat. A pert megnyerték, de az összeghez mégsem juthatnak hozzá. Az ítélet szerint ugyanis az Államkincstár határozata hibás, ezért köteles újat hozni, ám az állami szerv ezt a mai napig nem tette meg.

Iványi Gábor lapunknak hangsúlyozta: nem az egyház működtetéséhez kértek pénzt, ez nem stílusuk, hanem azoknak az állami feladatoknak az ellátásához van szükségük a nekik járó támogatásra, amelyeket egyházként átvállaltak. "Valaki egy személyben akarja eldönteni, ki minősül egyháznak és ki nem. Úgy látszik, hogy mi, akik a szegények segítésére, a kirekesztés, a rasszizmus, az antiszemitizmus, a romagyűlölet elleni fellépésre, a hajléktalanok támogatására, az emberi jogok érvényesítésére koncentrálunk - valamiért irritáljuk, sértjük a hatalmat.” Iványi úgy érzi, többszörös zaklatás áldozatai.

Például a MET főiskolájától elvettek minden ösztöndíjas helyet, kizárták az egyházi felsőoktatás köréből, ezért az intézménynek járó támogatást sem vehetik fel. "Ez nem véletlen, ez egy olyan személy sértett reakciója, aki a központosító hatalom eszméjét követi." Arra a kérdésre, hogy konkrétan Orbán Viktorra gondol-e, akivel egykor jó kapcsolatot ápolt, hiszen a kormányfő egyik gyermekét éppen Iványi keresztelte meg annak idején, a lelkész azt mondta: emberi típusú konfliktus nincs közöttük, de Orbán valóban nagyon sokat változtatott a nézetein, "a szinte anarchista módon liberális, némelyik megnyilatkozásában szélsőbalos jellegtől eljutott a mostani rendpárti, centralizáló, jobboldali énjéhez. Meglehet, éppen az a baj velünk, hogy emlékeztetjük a valamikori Orbán Viktorra."