terrorizmus;dzsihádisták;Iszlám Állam;Párizsi vérengzés;

2015-01-12 19:55:00

Párizsi vérengzés - A terroristák önállóak voltak

Annak ellenére, hogy az elmúlt napok párizsi merényleteinek elkövetői az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet és az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet tagjainak vallották magukat, elemzők szerint valószínűsíthető, hogy önállóan cselekedtek, saját maguk választották ki a célpontjaikat és a támadásokhoz a módszereiket.

"Lépjenetek akcióba, mindegy hogyan, mi majd magunkra vállaljuk" - a párizsi merénylők a globális dzsihadista mozgalomnak ezen, évek óta hangoztatott utasítása szerint cselekedtek.

"A Kouachi testvérek (a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap elleni 12 áldozatot követelő merénylet elkövetői) nagyon egyértelműen az Arab-félsziget al-Kaidájára (AQAP), a nemzetközi terrorszervezet jemeni szárnyára hivatkoztak. Szerintem ez nagyon zavaros volt a fejükben és nem gondolom, hogy valaki parancsára cselekedtek. Elsősorban annak engedelmeskedtek, amit én a kiképzés hatásának nevezek" - mondta a francia hírügynökségnek egy terrorelhárítási szakértő. Az internetre felkerülő videókban és szövegekben az al-Kaida és a hozzá tartozó csoportok, újabban pedig az Iszlám Állam is arra szólítja felé a nyugati országokban élő önkénteseit, hogy "csapjanak le a hitetlenekre". Angol nyelvű internetes lapjában, az Inspire-ban az AQAP azt kérdezi: "És ti magányos farkasok, mire vártok?"

Romain Caillet, a dzsihadista mozgalmak szakértője arra emlékeztetett, hogy Chérif Kouachi 2011-ben a jemeni kiképzése során találkozott a jemeni-amerikai Anvar al-Avlaki radikális imámmal, aki adhatott neki valamennyi pénzt arra, hogy európai célpontok megtámadásán gondolkodjon. A két testvér aztán már önállóan, saját maga választotta ki a Charlie Hebdót.

A harmadik támadó, Amédy Coulibaly, aki egy nappal a szatirikus lap elleni merénylet után Montrouge-ban megölt egy rendőrnőt, majd másnap egy párizsi kóser boltban túszokat ejtett, egy posztumusz videóban azt vallotta a Kouachi fivérekről: "Egy kicsit együtt csináltuk a dolgokat, egy kicsit külön, hogy még nagyobb hatása legyen. Úgy segítettem őket a tervükben, hogy adtam hozzá néhány ezer eurót, hogy mindent meg tudjanak vásárolni, amire szükségük van".

Romain Caillet szerint ha az al-Kaida jemeni szárnya finanszírozta volna őket, akkor nem valószínű, hogy néhány ezer euróra szükségük lett volna. Szerinte az AQAP azért vállalta magára a Kouachi testvérek akcióját, mert arra előbb buzdította őket, mint az Iszlám Állam. De ez utóbbi szervezet finanszírozta őket, ezt bizonyítja Coulibaly videója.

A szakértő szerint az al-Kaida és az Iszlám Állam között összetett a viszony. Szíriában vannak helyek, ahol halálos ellenségek, máshol pedig közös akciókat hajtanak végre. Minden az adott embereken és a helyi viszonyokon múlik. "Franciaországban elsősorban az emberek egóján múlik" - tette hozzá.

A szakértő a Kouachi fivéreket a 2013. április 15-i bostoni maratoni futóversenyen végrehajtott kettős robbantás elkövetőivel, az oroszországi Dagesztánból bevándorolt, csecsen nemzetiségű testvérpárral, Tamerlan és Dzsohar Carnajevvel állította párhuzamba.

Olyan apró, családi sejtekről van szó, amelyek távirányítás nélkül lépnek akcióba. A dzsihádszervezetek, az al-Kaida vagy az Iszlám Állam azzal, hogy előzetesen buzdítja őket és garantálja nekik, hogy mártírként fogják őket ünnepelni, nehezen kiszűrhető csoportokat hoz létre, amelyet nem kommunikálnak, nem kapnak sem pénzt, sem utasításokat, s így nem hívják fel magukra a figyelmet.

"Vagyis mindazok, akik az Iszlám Államot éltetik, nem fognak feltétlenül merényletet elkövetni" - véli a szakértő. "Ők mindenekelőtt szimpatizánsok. Szerintem maximum 5 ezer dzsihadista lehet mindent egybevéve Franciaországban, akiknek jelentős többsége nem fog elutazni Szíriába és merényletet sem fog elkövetni" - tette hozzá.

Emlékeztetett arra, hogy több száz (Manuel Valls kormányfő hétfői tájékoztatása szerint 1400) emberről feltételezhető, hogy valamilyen akcióba lép Szíriában vagy Franciaországban, de közülük csak "néhány tucat, aki ténylegesen veszélyes".
A Soufan Group nevű amerikai agytröszt hétfőn megjelent jelentésében úgy vélte, hogy míg korábban egy-egy konkrét csoporthoz tartoztak a terroristák, most már inkább egy ideológiához tartoznak, amely a farkascsorda-szerű taktikának felel meg. Ezt jól lehet a kis csapatok által tervezett akciókra alkalmazni, amely a sikeres támadásokhoz pontos tervezést, de csak korlátozott hozzáértést igényel.