mozgáskorlátozottak;útdíj;

- Aki az "út szélén" van, maradjon is ott

Levelet kapott szerkesztőségünk a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségétől, amiben arra hívják fel a figyelmet, hogy a kormány több intézkedésével eddig is nehezítette a kerekesszékes, mozgássérült emberek közlekedését, a most bevezetett útdíj miatt azonban sokan közülük már a munkahelyükre vagy bevásárolni sem fognak tudni eljutni, mert rendkívül alacsony jövedelmükből nem tudják megfizetni az új adót.

A szövetség a levelet elküldte Orbán Viktor miniszterelnöknek is, azt kérve, hogy az útdíjjal ne lehetetlenítse el végképp a súlyosan morgáskorlátozott emberek közlekedését. A kormány korábban megszüntette a súlyos mozgássérülteknek járó közlekedési támogatást, majd úgy alakította át az őket érintő gépjárműszerzési támogatási rendszert, hogy a választható gépkocsi típusok egyike sem felel meg a kerekesszékesek jelentős részének - emlékeztetnek a dokumentumban. Az orvosszakértői minősítési rendszert pedig úgy módosították, hogy a mozgássérültek 60 százaléka nem megy át a vizsgálaton, emiatt súlyos mozgási nehézségekkel küzdő emberek maradnak parkolási kártya, gépjárműadó-kedvezmény vagy gépjárműszerzési támogatás nélkül.

A közösségi közlekedés nem akadálymentes, így a súlyosan mozgáskorlátozott emberek csak személyautóval tudnak közlekedni, más választásuk nincsen - figyelmeztet a miniszterelnöknek, illetve az illetékes minisztereknek írt levélben Hegedüs Lajos, a MEOSZ elnöke. A bevásárlást többségük csak a városok peremére települt, sokfajta fogyasztási cikket forgalmazó nagyáruházakban tudja elintézni, mert azok – más kereskedelmi egységekkel szemben – akadálymentesek, tágasak, kerekesszékkel jól bejárhatók és megfelelő mosdókkal, parkolóhelyekkel vannak ellátva. Ezeket az üzleteket az esetek jelentős részében januártól már csak fizetősen lehet megközelíteni. A mozgássérült embereket iskolába, munkába, orvoshoz szállító támogató szolgálatok mikrobuszai után pedig dupla összegű útdíjat kell fizetni, ami újabb csapás a támogató szolgálati rendszerre, amely amúgy is az összeomlás szélén áll az elmúlt évek egyre csökkenő állami támogatása miatt.

A mozgássérült embereket számtalan hátrány éri, havi jövedelmük átlagosan mintegy egyharmada a magyar átlagjövedelemnek, ebből már nem tudnak újabb és újabb adókat fizetni, az amúgy is nehezített közlekedésüket pedig nem ellehetetleníti kéne, hanem minden lehetséges eszközzel támogatni.

A MEOSZ igazságtalannak és elfogadhatatlannak tartja az újonnan bevezetett útdíjat, ezért  arra kéri a kormányt, hogy legalább a városi utakat tehermentesítő gyorsforgalmi utakon és a nagyáruházak elérését biztosító autópálya-szakaszokon szüntesse meg a díjfizetési kötelezettséget, valamint mentesítse az útdíj alól a támogató szolgálatok gépjárműit.

Mindenki érdeke, hogy a mozgássérült emberek aktív életet élhessenek, tudjanak munkába, iskolába, fejlesztésre járni, a MEOSZ ezért azt is kéri a kormánytól, hogy tekintse át a mozgássérült emberek közlekedési kedvezményeinek és szakorvosi vizsgálatának rendszerét és korrigálja a hibákat. Ehhez a Szövetség ezúton is partnerséget ajánl, ahogy tette mindig is - zárja levelét a MEOSZ elnöke.

Levélben fordult Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere Fodor Ibolya városi képviselőhöz, hogy "vonja le a megfelelő következtetéseket" az elmúlt hetek történéseiből. A képviselőnőt a pécsi Fidesz-KDNP-frakció korábban arra kérte, mondjon le mandátumáról. A levelet több pécsi hírportál közölte.