Műsormagazin;Strasbourgi bírák;soproni trafikos;magántulajdon sérelme;

2015-01-13 12:30:00

Pert nyert a trafikos - fizethet az állam

A magyar állam megsértette a magántulajdont megillető védelmet, amikor 2013-ban megfosztotta Vékony László soproni trafikost engedélyétől, hogy dohánytermékeket áruljon - mondta ki kedden első fokon, nem jogerősen az Emberi Jogok Európai Bírósága Strasbourgban.

A döntés nem kötelezi a magyar jogalkotót a jogsértés megszüntetésére vagy jogszabálymódosításra, ám 15 ezer euró (mintegy 4,77 millió forint) kártérítés és 6000 euró (mintegy 1,9 millió forint) perköltség megfizetésére kötelezi a magyar államot, ha jogerőssé válik.

A bírák az Emberi Jogok Európai Egyezménye alapján ítélkeznek, amely első jegyzőkönyvének első cikke védi a magántulajdont, kimondva, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy javait tiszteletben tartsák, tulajdonától senkit sem lehet megfosztani, kivéve, ha ez közérdekből és a törvényben meghatározott feltételek, valamint a nemzetközi jog általános elvei szerint történik.

Az ítéletben a bírák arra a megállapításra jutottak, hogy Vékony dohány-kiskereskedelmi engedélye a szerződés értelmében a trafikos bevételeinek jelentős hányadát termelő tulajdonát képezte, annak megvonása az állam részéről pedig beavatkozásnak számít a magántulajdonból származó hasznok élvezetébe. Ezt megállapítva az Emberi Jogok Európai Bírósága azt vizsgálta meg, hogy megfelelt-e az állami beavatkozás az egyezmény előírásainak. Azt a bírák sem vitatják, hogy közérdek a kiskorúak dohányzásának visszaszorítása, amelyet a kormány elérendő célként nevezett meg. Mindazonáltal a bírák szerint minden ilyen beavatkozásnak méltányos egyensúlyt kell találnia a közérdek és az egyén alapvető jogainak tiszteletben tartása között.

"Az elérni kívánt cél és az alkalmazott eszköz között ésszerű arányosságnak kell fennállnia. A közérdek és az egyén jogai között nem lehet egyensúlyt találni, ha az érintett személynek egyénileg túlzott terhet kell elviselnie" - írják az ítéletben a strasbourgi emberi jogi bírák. A testület pedig súlyosnak minősítette, hogy a Vékony László engedélye elvesztése miatt bevételeinek harmadát veszítette el, és később a bolt bezárására is kényszerült.

A strasbourgi trafik-döntést kötelezőnek ismeri el a kormány
A trafikrendszer átalakításával kapcsolatban hozott strasbourgi bírósági döntést a magyar kormány, ahogy eddig is, kötelezőnek ismeri el magára nézve - közölte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatón kedden, Budapesten. A nemzetgazdasági miniszter közölte: a szükséges kártérítéseket ki fogják fizetni.

A bírák szerint "aligha tekinthető elégségesnek", hogy mindössze 10 hónap telt el a törvény elfogadása és Vékony engedélyének megszüntetése között, valamint, hogy mindössze három hónappal azt megelőzően tudhatta meg, hogy az új trafikrendszerben nem kap engedélyt dohánytermékek forgalmazására. A strasbourgi bíróság világossá teszi, hogy arról nem mondhat ítéletet, hogy indokolt volt-e, hogy Vékony az új rendszerben ne kapjon engedélyt dohánybolt üzemeltetetésére, mert ehhez nem kapott megfelelő adatokat a felektől.

"Mindenesetre megjegyzendő, hogy az eljárás, úgy tűnik, nélkülözte az elemi átláthatóságot és bármilyen jogorvoslati lehetőséget" - teszi hozzá ugyanakkor a strasbourgi testület, amely szerint a magántulajdont érintő minden állami beavatkozás esetén lehetőséget kell teremteni az érintetteteknek, hogy ha nem is bíróság előtt, de az illetékes hatóságoknál óvást emelhessenek az intézkedés ellen. Mindezeket összevetve a bíróság arra a megállapításra jutott, hogy az állami beavatkozás miatt Vékony Lászlónak túlzott mértékű személyes áldozatot kellett vállalnia, s emiatt sérültek a nemzetközi egyezményben lefektetett jogai. Az ítélet akkor válik jogerőssé, ha 3 hónapon belül egyik fél sem fellebbezz ellene, ha mindketten bejelentik, hogy nem kívánnak fellebbezni, vagy ha a testület a fellebbezést elutasítja.

MSZP: Orbánnak már papírja van az állami korrupcióról

Az MSZP szerint a strasbourgi bírák keddi döntésével Orbán Viktornak is "teljesült egy álma": most már hiteles, írásos bizonyítéka van az állami, rendszerszintű korrupcióról. Beke Károly, az ellenzéki párt országos elnökségi tagja Budapesten újságíróknak azt mondta, az ítélet azért is súlyos, mert a magántulajdonhoz való jog a demokráciák alapja. Ezért az Orbán-kormány működésének nemzetközi demokratikus próbája lesz az, miként reagál a döntésre. Közlése szerint az MSZP arra biztat mindenkit, hogy a következő hetekben, hónapokban, szerezzen érvényt igazának. Ez nemcsak egyéni érdek, hanem mindannyiunk közös demokratikus érdeke, hogy "a pénzbehajtó, korrupt Fidesz-kormány" megtapasztalja a jogállamiság korlátait - fogalmazott Beke Károly.

DK: magántulajdont sértett az Orbán-kormány

A Demokratikus Koalíció szerint a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága megerősítette a párt korábbi álláspontját, amikor keddi, nem jogerős ítéletében kimondta, hogy a magyar állam megsértette a magántulajdont megillető védelmet, amikor 2013-ban megfosztotta Vékony László soproni trafikost attól a jogától, hogy dohánytermékeket áruljon.

Molnár Csaba ügyvezető alelnök közleményében azt írta, Orbán Viktor kormányáról immáron bíróság mondta ki, hogy megsértette a magántulajdont, "noha korábban ilyet csak a kommunista államhatalom csinált Magyarországon".
Hangsúlyozza, hogy a DK korábban minden alkotmányos eszközzel küzdött a "trafikmutyi" ellen, többek között perrel kényszerítette rá a kormányt az ügy dokumentumainak a kiadására. Az ellenzéki párt üdvözli az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntését, hiszen az megerősíti a DK álláspontját, miszerint a kormány a magántulajdon megsértésével mit sem törődve vette el a trafikosok munkáját, hogy a saját holdudvarának osztogassa a dohánykoncessziókat - írta az EP-képviselő.