BZSH;Schwezoff Dávid;

2015-01-14 21:08:00

Schwezoff letiltotta saját interjúját

Schwezoff Dávid ügyvezető igazgató leváltásáról dönthet csütörtök délután a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) rendkívüli közgyűlése. Legalábbis erre készülnek azok, akik a kétes múltú vezetőt el akarják posztjáról távolítani. A tanácskozást azt követően hívták össze, hogy Schwezoff Dávid gazdasági visszaélésekre hivatkozva megszüntette Frölich Róbert, a Dohány utcai zsinagóga főrabbijának és feleségének munkaviszonyát. Korábban a Zsidó Nyári Fesztivál igazgatóját menesztette, büntetőfeljelentést tett.

Schwezoff azonban megválasztása előtt nem hozta nyilvánosságra, hogy egykor transzvesztita előadóként tevékenykedett, életének egy másik szakaszában pedig katolikus kántorként tevékenykedett az alsógödi Szent István plébánián. Frölich Róbert mellett viszont kiállt a Dohány utcai közösség, aminek következtében a Mazsihisz visszahelyezte tisztségébe, néhány nap múlva pedig a rabbitestület utasította vissza az alaptalannak tartott rágalmakat.

A múlt héten összehívott közgyűlést a Mazsihisz jogszerűnek, Schwezoff jogszerűtlennek tartja, ezért nem tudni, hogy azt megtarthatják-e délután a BZSH Síp utcai székházában, vagy az ügyvezető igazgatót leváltani akaróknak más helyszínt kell keresni. Schwezoff - sokak szerint, hogy mentse magát - jövő csütörtökre szintén összehívta a rendkívüli közgyűlést, és véleménye szerint csak az hozhat érvényes döntéseket, a holnapi ülés határozatait meg lehet támadni. Állásfoglalása ellenére a rabbitestület több tagja a napokban nyilvánosan bejelentette, hogy ott lesz a holnapi közgyűlésen és tudja, mi a dolga.

A Szombat hétfőn adta hírül, hogy Schwezoff a budapesti gettó felszabadulása 70. évfordulóján rendezett január 18-i, vasárnapi megemlékezésre a Dohány utcai zsinagógába meghívta az Alexandrov Együttes Kórusát, amelynek fellépését a Paksi Atomerőmű bővítésére szerződött orosz állami cég, a Roszatom szponzorálja. A magyar szónokok mellett ünnepi beszédet mond az orosz nagykövet is. "Mindez azért visszatetsző, mert bár a szovjet haderő 1945-ben valóban felszabadította a gettót, és az idős túlélők szemében mindez pozitív érzéseket kelt, de a 2014-2015-ös Oroszország minden magára adó nyugati demokrácia szemében agresszor" - fogalmazott a lap. Arra emlékeztettek, hogy Putyin orosz elnököt nem hívták meg az auschwitzi tábor felszabadulásának 70. évfordulójára rendezett emlékünnepségre. A Mazsihisz vezetése szerdán tudatta, hogy a rendezvény műsorának előkészítésében, a szponzorok felkérésében nem vett részt, a programért és annak "egyértelmű politikai felhangjaiért" kizárólag a BZSH ügyvezetőjét terheli a felelősség. Ennek ellenére ott lesznek a megemlékezésen és mindenkit arra kérnek, hogy vegyen részt a rendezvényen, hogy közösen mondhassák el a gyászimákat az áldozatok emlékére.

Schwezoff hétfőn azt kérte a Népszavától, készítsünk vele interjút csütörtökre, amit meg is tettünk. Egyebek mellett megkérdeztük tőle, kinek az érdeke, hogy kiröhögtesse a zsidó hitközséget, vagy felerősítse az antiszemita hangokat? Miért nem írta be az ügyvezetői pályázat mellé csatolt életrajzába, hogy korábban katolikus kántor volt, miért adott ilyen támadási felületet? Miért akadályozza a csütörtök délutáni közgyűlést, illetve kidobják-e a biztonságiak az ülésre érkezőket a székházból? Azt is tudakoltuk, nem érzi-e annak a felelősségét, hogy kisgazdásodhat a hitközség és van-e jelöltje a Dohány utcai zsinagóga főrabbijának posztjára. Az ügyvezető válaszolt kérdéseinkre, majd letiltotta az interjút, mert véleménye szerint "kulcsfontosságú kérdéseket" nem sikerült megbeszélnünk. Közölte, csak jelentős pontosításokkal tudná a cikket elképzelni, ezért annak megjelenéséhez nem járult hozzá.