forint;frank;svájci jegybank;

2015-01-15 12:54:00

Döbbenetes zuhanás: este majdnem 312 a forint/svájci frank

Nem várt esemény okoz pánikot a pénz- és tőkepiacokon, a svájci jegybank ma váratlanul feladta az euró/frank árfolyamát, ami 2011 óta életben volt. Mind a mai napig a Svájci Nemzeti Bank (SNB) védte a valutáját, legfeljebb 1,20 frankot adtak egy euróért, és ha eltértek volna a jegyzések, akkor beavatkoztak devizájuk védelmében.  

Szakértők szerint az Európai Bíróság tegnapi döntése állhat a háttérben. Az történt ugyanis, hogy tegnap az Európai Bíróság jogászai úgy találták, hogy az Európai Központi Bank vásárolhat európai állampapírokat, vagyis nem gördítenek akadályt a bírák.. Így január 22- én, a görög választások előtt születhet valami döntés az „európai QE-ről”. Vagyis talán elkerülhető a görögök távozása az euróövezetből. A bank tájékoztatása ma negyed kettőkor várható. 

Ma 12.15-kor valamennyi vezető deviza árfolyama történelmi rekordot döntött:

Aktuális adatok 19:00 perckor: 

Gyengült, árfolyammélypontot ért el csütörtökön a forint a svájci jegybank nemzetközi devizapiacokat megrendítő, váratlan intézkedése miatt.  A svájci frank jegyzése csütörtök kora reggel még 266,27 forinton állt, gyakorlatilag az előző estivel megegyező szinten. Este hét órakor a svájci frankot 311,80 forinton jegyezték, ami a forint 17 százalékos gyengülésének felel meg a kora reggeli árfolyamához képest.

A svájci jegybanki bejelentésre a frank jegyzése rövid időre 430,16 forintig szökött fel, ami egyúttal a forint mindenkori árfolyammélypontja is lett a svájci frankkal szemben. A kötések többségéhez viszonyítva azonban a 430-as kiugró értéket utólag kereskedői "elütésként" értékelték a piacon (340 helyett). A 430-ast leszámítva a következő legmagasabb jegyzés 386,80 forint volt. A frank korábbi legmagasabb, 2011 augusztusi 273,42 forintos jegyzésénél még ez utóbbi árfolyam is 30 százalékkal gyengébb forintot képvisel.

Az euró 319,79 forinton kezdte a napot csütörtökön és kora délelőtt, a svájci jegybank bejelentése előtt még erősödött is valamelyest. Napközben az árfolyam 318,66 és 327,60 forint között alakult. Az euró csütörtöki legmagasabb jegyzése a forint új történelmi árfolyammélypontja is lett egyúttal. Az előző csúcs a 2012 január eleji 324,27 forint volt. Este hét órakor az euró jegyzése 322,69 forinton állt. A forint reggel óta így közel egy százalékkal gyengült az euróval szemben.

A dollárt kora reggel 271,79 forinton jegyezték, este hétkor pedig 277,92 forinton. A legmagasabb jegyzés 280,28 forint volt csütörtökön. A japán jen jegyzése a kora reggeli 2,3074 forintról 2,3809 forintra emelkedett estére. A jen árfolyama még messze van a 2012 január eleji 3,2824 forintos történelmi csúcstól. Az euró jegyzése a kora reggeli 1,1764 dollárról estére 1,1606-ra csökkent. A legalacsonyabb jegyzés 1,1568 dollár volt csütörtökön.

 A pénz- és tőkepiac csütörtöki helyzetét nyomon kísérjük.

A svájci központi bank közleménye szerint az árfolyamküszöböt egy olyan időszakban vezették be, amikor rendkívül felülértékelt volt a frank, és nagy volt a bizalmatlanság szintje a pénzügyi piacokon. A bank szerint a frank árfolyama még mindig magas, de összességében már nem annyira felülértékelt, mint az árfolyamküszöb bevezetésekor. A svájci jegybank szerint az elmúlt időszakban eltérően változtak az egyes jegybankok monetáris politikái. Az euró gyengült a dollárral szemben, ez pedig gyengítette a frankot a dollárral szemben. A bank véleménye szerint a jelenlegi körülmények között nem indokolt az euróval szembeni árfolyamküszöb fenntartása.

A döntés következtében a forint elképesztően nagyot esett a frankkal szemben, a legmagasabb kötés a Bloomberg szerint 378 forinton született - írta az Index. A Buda Cash adatai szerint az első pánikszerű piaci reakció után sem rendeződött vissza a piac: a portál szerint az egyik pénzváltóval is, ahol 450 forintos CHF-árat mondtak. A frank erősödése a magyar devizahitelesek közül azokat nem érinti, akikre vonatkozik a forintosítás, ám nagyon sokan vannak, akikre ez nem vonatkozik. 

A svájci jegybank arról is döntött, hogy a 3 hónapos frank Libor (a globális irányadó bankközi kamatláb) irányadó sávja mostantól mínusz 1,25 százalék és mínusz 0,25 között ingadozhat, a korábbi mínusz 0,75 százalék és 0,25 százalék közötti sáv helyett. A jegybank jelentősen csökkenti a látra szóló betétek kamatát is, 0,5 százalékról mínusz 0,75 százalékra, hogy az árfolyamküszöb eltörlése ne okozza a monetáris helyzet szükségtelen romlását. A jegybank közleménye szerint a jövőben is figyelemmel kísérik a devizaárfolyamok alakulását a monetáris politika kialakításánál.

A svájci gazdaság megsínyli az árfolyamküszöb eltörlését

A svájci gazdaság minden bizonnyal jelentősen megsínyli az euróval szemben több mint három éve alkalmazott árfolyamvédelmi küszöb váratlan eltörlését, amely után a svájci frank hatalmas mértékű erősödésbe kezdett - vélekedtek a svájci jegybank (SNB) csütörtöki lépése után londoni pénzügyi elemzők. Jennifer McKeown, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics vezető európai közgazdásza közölte: a ház az SNB lépése nyomán arra számít, hogy a svájci frank euróárfolyama az 1:1-es paritás környékén zárja az idei évet a jegybank által 2011 ősze óta 1,20 frank/euró körüli szinten tartott árfolyam helyett. A Capital Economics emiatt 1,5 százalékról 1 százalékra rontotta az idei svájci GDP-növekedésre szóló előrejelzését, 2016-ra pedig mindössze 0,5 százalékos növekedést vár az eddigi prognózisában szereplő 2 százalék helyett.

MNB: A devizahitelek törlesztője nem emelkedhet

A lakossági deviza alapú jelzáloghitelesek törlesztőrészlete már nem emelkedhet, a kormány, a jegybank és a hazai pénzügyi rendszer időben felkészült az árfolyamkockázatok kezelésére azzal, hogy 2014 novemberében előre rögzítette a deviza alapú fogyasztói jelzáloghitelek átváltási árfolyamát. Az intézkedés 700 milliárdos adósságnövekedéstől mentette meg a devizahiteleseket - reagált az MNB a svájci frank jelentős erősödésére.

Az MNB felidézi, hogy mintegy 9 milliárd eurót biztosított a nemzetközi tartalékából az elszámoláshoz és a forintosításhoz. Mindez lehetővé tette, hogy a forintosítási törvénynek megfelelően a bankok 2015. február 1-jén a svájci frank alapú jelzáloghiteleket 256,5 forintos árfolyamon átválthassák. A devizahitelesek már 2015. január 1. óta is ezen a rögzített átváltási árfolyamon fizetik a törlesztőrészleteiket, így a svájci frank erősödése őket nem érinti.

A svájci bejelentést követő első heves árfolyammozgások csillapodása után a csütörtöki hivatalos svájci frank árfolyam 319,27 forint volt. "Ez azt jelenti, hogy ha nem történt volna meg a forintosítás, akkor ezen árfolyam fennmaradása esetén a svájci frank hitelesek törlesztőrészlete 25 százalékkal emelkedne, ami egy átlagos svájci frank hiteles esetében 15 ezer forintos havi törlesztőrészlet-emelkedést okozna" - írta a jegybank. A teljes háztartási szegmensre nézve a svájci frank erősödése közel 700 milliárd forintos adósságnövekedést jelentett volna. Az árfolyamvolatilitás egyértelműen nemzetközi tendenciákhoz köthető, a magyar gazdaságra és a pénzügyi rendszer stabilitására visszafogott hatással bír, 2014 végéig minden bank gondoskodott a svájci frank euró fejében történő beszerzéséről - áll az MNB közleményében.

Bankszövetség: Nem hat lényegesen a bankokra a svájci jegybank lépése

A Svájci Központi Bank (SNB) csütörtöki lépésének nincs meghatározó hatása a deviza-jelzáloghitelezéssel érintett kereskedelmi bankokra, mivel a pénzintézetek 9 milliárd euró deviza vásárlásával lefedezték árfolyam kitettségüket - mondta a Magyar Bankszövetség főtitkára csütörtökön. Kovács Levente kiemelte: a bankok a 9 milliárd euró devizát a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által 2014 őszén kiírt devizaértékesítési tendereken vették meg. 

A bankszövetség főtitkára rámutatott: "indokolt és helyes döntés volt az árfolyamkockázat kivezetése a lakossági jelzáloghitelezés területéről, melyben a kereskedelmi bankszektor szorosan együttműködik a jegybankkal és a kormánnyal." Kovács Levente hozzáfűzte: a jelzálogkölcsönnel rendelkező lakossági ügyfelek számára biztonságot hoznak a januártól rögzített forint árfolyammal számolt törlesztőrészletek és a tavaszi forintosítás. 

Az autóhiteleseknek fájhat leginkább a frank erősödése

Az autóhiteleseknek fájhat leginkább a svájci frank erősödése, a lakáshitellel rendelkezők túlnyomó többségét nem érinti az árfolyamváltozás, hiszen ők már rögzített árfolyamon törlesztenek - emelték ki a távirati irodának nyilatkozó devizapiaci elemzők. Arra is figyelmeztettek arra is, hogy a magyar bankrendszer számára újabb sokkot jelenthet a heves árfolyammozgás.

Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője szintén azt hangsúlyozta, hogy  főként az autóhiteleseket érinti negatívan az erősödő svájci frank. Elmondta: az árfolyamküszöb eltörlése miatt a forint 14-15 százalékkal gyengült a forint a svájci fizetőeszközzel szemben, valamint 1-1,5 százalékot az euróval szemben, ami valószínűleg tartós marad. Hozzátette: önmagában a svájci frank megerősödése csak korlátozott hatást fejtene ki a magyar gazdaságra, de az általános forintgyengülés - kockázatosabb befektetési eszköz - hosszabb távon az üzemanyagár stagnálásával, vagy emelkedésével járhat, az exportáló cégekre pozitívan hathat, míg az import termékeket fogyasztók számára árnövekedéssel járhat.

Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza szerint az árfolyamküszöb feladása váratlan, de racionális lépés a svájci jegybank részéről. Svájc ezzel egy erős jelzést küldött több ország, köztük Japán számára, miszerint a hosszú távú növekedés egyik fő feltétele, hogy hagyni kell, hogy a piac diktálja a devizaárfolyamokat - írja a szakember kommentárjában. A közgazdász előrejelzése szerint a kedélyek elcsitulása után a 1 és 1,05 svájci frank között fog stabilizálódni az euró árfolyama. A svájci frank erős, mert támogatja az ország adórendszere, egy hatékony és jól képzett társadalom, és egy hagyományosan jó minőségű kkv-szektor (amelyet a svájci jegybank mai lépése is kedvezően érintett) - vélekedett.

 Londoni elemzők: piaci intervenciót kell végrehajtania a svájci jegybanknak

Szinte bizonyosan elkerülhetetlen lesz a svájci jegybank (SNB) devizapiaci intervenciója, miután az euróval szemben több mint három éve alkalmazott árfolyamvédelmi küszöb váratlan törlése után a svájci frank hatalmas mértékű erősödésbe kezdett - vélekedtek az SNB csütörtöki lépése után londoni pénzügyi elemzők. Jennifer McKeown, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics vezető európai közgazdásza "meglepőnek" nevezte a 2011 őszén kijelölt 1,20 svájci frank/eurós alsó árfolyam-tűréshatár hirtelen feladását.

A szakértő szerint a lépés nyomán várhatóan továbbra is érvényesül a svájci frankra ható erősödési nyomás, különösen akkor, ha az eurójegybank (EKB) jövő heti kamatdöntő ülésén szuverén euróövezeti kötvényeket is érintő mennyiségi enyhítési ciklust jelent be.

A cikk a következő oldalon folytatódik a szaktárca-, illetve az ellenzék reagálásával