Az amerikaiak ezután használhatják hitelkártyájukat Kubában, az amerikai cégek pedig bizonyos berendezéseket exportálhatnak oda. A látogatásra jogosult amerikaiaknak ezentúl nem kell külön engedélyért folyamodniuk, emellett hazatérőben, 100 dolláros határértékig, bevihetnek magukkal az Egyesült Államokba szeszesitalt és dohánytermékeket - ami de facto a kubai szivarokra vonatkozó beviteli tilalom végét jelenti. A félévszázados embargót teljes mértékben csak az amerikai kongresszus oldhatja fel.
Korábban írtuk, hogy a december közepén bejelentett kubai-amerikai megállapodáskor a kubai kormányzat felajánlotta, hogy a bebörtönzött ellenzékiek közül 53 személyt szabadlábra helyez. Washington pedig kilátásba helyezte, hogy újra nagykövetséget nyit a Havannában. Az első közvetlen tárgyalásokat a diplomáciai viszony helyreállításáról január 21-22-én tartják a karibi szigetországban. A megállapodás értelmében az Egyesült Államok levenné Kubát a terrorizmust támogató országok listájáról, s vizsgálják az ötven éve érvényben lévő embargó fokozatos enyhítésének lehetőségét is.
A hidegháború egy újabb relikviájának eltűnését, egy újabb fal ledőlését hozhatja az amerikai-kubai viszony normalizálása. Világszerte történelmi lépésnek minősítették Barack Obama és Raúl Castro megegyezését a diplomáciai kapcsolatok mielőbbi helyreállításáról. Az amerikai elnök hosszú évek háttértárgyalásai után bejelentett döntése belpolitikailag mindenképpen kockázatokat rejt. Kuba számára a legfontosabb a több mint öt évtizede életbe léptetett embargó feloldása lenne, ezt azonban Obama elnök a republikánus többségű kongresszus ellenében aligha tudja keresztülvinni.