kétharmad;Orbán Viktor;Navracsics Tibor;Veszprém;Lasztovicza Jenő;veszprémi időközi országgyűlési választás;

2015-01-19 06:02:00

Orbán kampányol Veszprémben

Eddig kilenc jelöltet vett nyilvántartásba a február 22-i veszprémi választáson indulni akarók közül a helyi választási iroda. A Navracsics Tibor megüresedett parlamenti mandátumáért versengők legkésőbb ma délután négy óráig gyűjthetik az ajánlásokat. Orbán Viktor ugyan néhány hete megpróbálta elhitetni, hogy a Fidesz számára nem létkérdés a mandátum sorsa, a miniszterelnök szombaton Veszprémben pártja jelöltjével, Némedi Lajossal parádézott.

Ma délután négy órakor lejár a jelölt-bejelentési határidő a veszprémi megyei 1-es számú országgyűlési egyéni választókerületben. A február 22-i időközi parlamenti voksoláson csak azok állhatnak rajthoz, akik a határidőig legalább 500 érvényes aláírást gyűjtenek. A helyi választási bizottság eddig kilenc jelöltet vett nyilvántartásba: Gerstmár Ferencet, az LMP, Kásler Árpádot, a Haza Nem Eladó Mozgalom Párt, Némedi Lajost, a Fidesz-KDNP, Szentpáli Kolost, a Magyar Munkáspárt, Szepessy Zsoltot, az Összefogás Párt, Varga-Damm Andreát, a Jobbik, Varga Péter Miklósnét, az Aquila Párt jelöltjét, illetve a függetlenként induló Bősze Ferencet és Kész Zoltánt, aki mögé beállt az MSZP, majd a DK, az Együtt, a PM, a Liberális Párt és a MoMa is.

Orbán Viktor néhány hete megpróbálta elhitetni, hogy a Fidesz számára nem létkérdés a mandátum sorsa, ennek ellenére decemberben nyolcszázmillió forintos támogatást szavaztak meg a városnak, azután az is kiderült, hogy ebben a megyében egyetlen rövid útszakaszt tettek csupán fizetőssé. Szombaton, Lasztovicza Jenő országgyűlési képviselő tapolcai temetése után a miniszterelnök Veszprémbe utazott, hogy Némedi Lajossal mutatkozhasson a városban. A Fidesz képviselőjelöltje bemutatta választási programját a pártelnöknek, és felvázolta azokat a feladatokat, amelyeket a helyiek érdekében a következő három évben meg kíván oldani, majd Orbán és Némedi a Narancspont közösségi teret kereste fel. Mindez jelzi, milyen fontos a kormánypárt számára a győzelem, illetve mennyire komolyan veszik a februári időközi választást, amelyen a kétharmad sorsa múlhat.

Annál is inkább igaz ez, mert Lasztovicza Jenő halála óta az Országgyűlésben 131 kormánypárti képviselő van. A kétharmadhoz azonban 133 képviselőre van szükség, így a Fidesznek a veszprémi időközi parlamenti választást, vagy a majd később kitűzött tapolcait meg kell nyernie ahhoz, hogy az alkotmányozó többséget megőrizze. Lasztovicza ugyanis tavaly áprilisban Veszprém megye 3. számú országgyűlési egyéni választókerületében szerzett parlamenti mandátumot, ezért legkésőbb május 3-án ebben a körzetben is időközi választást kell tartani.

Kész korábban lapunknak arról beszélt, hogy Veszprémben az őszi önkormányzati voksoláson a jogosultak 65 százaléka otthon maradt, mert már nem akarta a Fideszt támogatni, más politikai erőben viszont még nem bízott. A közfelháborodás napjának veszprémi szónoka szerint ezeket az embereket civilként képes megmozdítani. Azt persze tudja, hogy a választókerülethez tartozó 25 település lakóit meg kell győzni arról, hogy a Fidesz leváltható, ezért érdemes elmenni voksolni. Kész bölcs döntésnek tartja, hogy az MSZP, majd a DK, az Együtt, a PM, a Magyar Liberális Párt és a MoMa is úgy döntött, beáll mögéje, mert ő a parlamentben a Fidesz ellenzéke akar lenni, azt viszont kevéssé érti, miért nem támogatja az LMP, illetve a Szociáldemokraták. A Polgári Platform elnöke tíz évvel ezelőtt még a Fideszben politizált, ám mert nem egyeztek a nézeteik, kilépett Orbán pártjából. A veszprémi 3-as számú körzet Ajka, Tapolca, Sümeg városokból és a Balaton-felvidék településeiből áll. A körzet alapvetően jobboldali, a baloldal mégis viszonylag jól áll a körzetben, mert Ajka is ide tartozik. Ebben a városban baloldali a polgármester, Tapolcának viszont jobbikos polgármestere van.

Veszprém megye 1-es számú országgyűlési egyéni választókerületében azért kell időközi választást tartani, mert Navracsics Tibort november 1-jével uniós biztossá nevezték ki, így - mivel az uniós biztosi és a parlamenti képviselői mandátum összeférhetetlen - október 30-ai hatállyal lemondott mandátumáról.