Belgium;Mohamed-karikatúrák;Iszlám Állam;Charlie Hebdo;belga terrorsejt;Zsidó Múzeum;Abdelhamid Abaaoud;

Hétvégén Berlinben is kapható volt a Charlie Hebdo legújabb száma FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARSTEN KOALL

- Tovább forrong az iszlám világ

Hétvégén is a szokottnál jóval nagyobb volt a rendőri jelenlét Belgium utcáin. A terrorszervezet elleni csütörtöki akció után a hadsereg mintegy 300 tagjával egészítették a Brüsszel és Antwerpen utcáin posztoló rendőröket. Közben számos muzulmán országban tiltakoztak a Charlie Hebdo által közölt újabb Mohamed-karikatúrák ellen.

A belga katonák feladata a kényesnek tartott objektumok védelme. Különösen Antwerpenben volt jelentős a rendőri és katonai jelenlét, mivel a városban jelentősebb zsidó kisebbség él, ezért „az Észak Jeruzsálemeként” is emlegetik. A zsidó negyed a pályaudvar közelében található. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung úgy értesült, hogy a feltételezett belgiumi iszlamista sejt zsidó iskolákat is meg akart támadni. Szombaton Brüsszelben hat katona posztolt a Zsidó Múzeum előtt, ahol májusban egy dzsihadista négy embert ölt meg.

Verviersben, az ország keleti részén, a rendőrség tűzpárbaj során múlt csütörtökön két feltételezett terroristát ölt meg, a 13 személyt vettek őrizetbe, Franciaországban kettőt. Öt személy jelent meg eddig a vizsgálóbíró előtt, aki hármójuk előzetes letartóztatását rendelte el. A rendőrség szerint a terroristák rendőröket akartak megölni, többen közülük a szíriai hadszíntérről tértek vissza.

Belga médiumok azt közölték, hogy akciójukat egy szintén Szíriában is megfordult 27 éves iszlamista, Abdelhamid Abaaoud irányította Törökországból vagy Görögországból. A férfi marokkói gyökerekkel rendelkezik, Molenbeekben Brüsszel egyik negyedében nőtt fel. Nemrégiben a dzsihadista Iszlám Állam (IS) soraiban harcolt a "hitetlenek" ellen. A szélsőségesek több videóján is feltűnt. A VTM belga televízió szerint a terrorsejt ellen karácsonykor kezdték meg a nyomozást, miután gyanús jelzéseket kaptak a hatóságok a Liege közelében található Lantin nevű börtönből.

Hírek szerint Abaaoud a letartóztatott iszlamistákkal is kommunikált. A brüsszeli La Dernere Heure azt közölte, a nyomozásban a belga rendőröket az amerikai FBI is segíti. Bár híre ment, hogy Abaaoudot egy görögországi razzia során letartóztatták, később Athén bejelentette, hogy a rendőri akciónak semmi köze sem volt a belgiumi ügyekhez.

A marokkói hatóságok azt közölték, megsemmisítettek egy sejtet, amely kapcsolatban állt az Iszlám Állammal (IS). A nyolc személy városokban volt aktív, s harcosokat küldött Irakba és Szíriába azzal a feladattal, hogy az észak-afrikai országba való visszatérésükkor merényleteket hajtsanak végre. A királyságot több terrorakció rázta meg az elmúlt években.

Hétvégén is több muzulmán országban tiltakoztak a Charlie Hebdo francia szatirikus lap szerdán megjelent, ötmillió példányban nyomott kiadása ellen, amely az első lapszám volt az előző szerdai terrortámadás után, amikor egy iszlamista testvérpár 12 ember, a lap munkatársait és rendőröket mészároltak le. Az új lapszám is több Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrát tartalmazott, amelyeket egyes iszlamisták sértőnek véltek vallásukra nézve.

A rendőrség vasárnap Nigerben könnygázt vetett be a tüntetők ellen. Legalább 1000 fiatal gyűlt össze a főváros, Niamey nagymecsete előtt, autógumikat égettek, s Allahot éltették. Hétvégén összesen nyolc keresztény templomot támadtak meg. A zavargásokban legalább tíz személy vesztette életét. Muzulmán teológusok is nyugalomra szólították fel a lakosságot.

Tüntetések voltak Pakisztán fővárosában, Karacsiban is, ahol három személy sérült meg a megmozdulások során, s a tiltakozók a francia konzulátus előtt csaptak össze a rendőrökkel. Pesavarban és Multanban a tüntetők francia zászlókat égettek. Megmozdulások voltak Iszlámábádban és Lahoréban is. Jordánia fővárosában, Ammanban 2500-an tüntettek az Al-Husszeini mecset előtt. Azt skandálták, hogy Mohamed próféta inzultálása „globális terrorizmus”. Összecsapásokat jelentettek Algéria fővárosából, Algírból is, ahol mintegy 3000-en azt hirdették, „Mindnyájan Mohamedek vagyunk”.

Több ezren vonultak az utcákra Mauritánia fővárosában, Nouakchottban, ahol a tüntetők azt közölték, „megvédik” Mohamed prófétát. Néhányan közülük francia zászlókat égettek, amikor az ország konzulátusa közelébe értek. Mohamed Puld Abdel Aziz mauritániai elnök is elítélte a rajzokat azt közölve, hogy azok „a vallásunk elleni támadást jelentik”. Határozottan elítélte a rajzokat Asraf Gáni afgán elnök. Közleményében sértőnek és felelőtlennek mondta a karikatúrák közlését. Washington elítélte az erőszakot kiemelve, hogy a sajtónak joga van bármilyen információt közölni.

Több száz palesztin tüntetett békésen Jeruzsálemben. Azt hangoztatták, hogy az iszlám a béke vallása. Katarban támadásként értékelték a rajzokat. Néhány tucatnyian tüntettek Libanon fővárosában, Tripoliban. A Teheránba meghirdetett megmozdulást azonban lefújták, ma azonban tüntetni kívánnak iráni fiatalok a francia nagykövetség épülete előtt. Bahrein külügyminisztériuma hangoztatta, hogy az efféle rajzokkal a terrorizmust szítják. Katar és Bahrein is képviseltette magát az előző vasárnap Párizsban megtartott béke menetén. 20 ezren tüntettek az Oroszországhoz tartozó Ingusföldön Mohamed próféta „megszentségtelenítése” ellen.

Francois Hollande francia elnök a tüntetésekkel kapcsolatban kifejtette, hazájában régi hagyományai vannak a véleménynyilvánítás szabadságának. A francia elnök megítélése jelentősen emelkedett hazájában. A Sud Ouest Dimanche című lap azt közölte, hogy a megkérdezettek 46 százaléka úgy véli, az államfő képes megvédeni a franciák érdekeit. 39 százalék őszintének mondta, ami 18 százalékos javulás. 49 százalék mondta rokonszenvesnek, ez 15 százalékos emelkedésnek felel meg. Ugyanakkor csak 22 százalék tartja alkalmasnak az elnökségre.

Közben az észak-franciaországi Reimsben eltemették a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni merénylet egyik terroristáját, Said Kouaichit. A város polgármestere attól tart, hogy sírja iszlám fundamentalisták zarándokhelyévé válik. Said testvérét, Chérifet özvegye kérésére a Párizs közeli Gennevilliersben a legnagyobb titoktartás közepette temették el szombaton. Egyikük sírját sem jelölték meg. A terrorveszély miatt lemondták az iszlámellenes német mozgalom, a Pegida drezdai tüntetéseit.  Ellentüntetések sem voltak.

Visszaélnek a névvel
A „Je suis Charlie” igazi márkanév lett, komoly bevételi forrás. A Charlie Hebdo 1178-as számú, szerdán, az utcákon terjesztett, s pillanatok alatt szétkapkodott számáért még az első napon az Ebayen milliókat is képesek voltak adni a licitálók. Ez a roham mostanra alábbhagyott, a három eurós lapszám már „csak” néhány ezer forintnyi összegért cserél gazdát az interneten, de a leleményesebbek egyéb bevételi forrást látnak a terrorizmus ellenes fellépés ezen újszerű formájában.
Egyesek leleményességét mutatja, hogy egy belga férfi például már egyetlen nappal a merényletek után márkanévként jegyeztette be a „Je suis Charlie”-t. S mit adna el vele? tisztítószert, ruhákat, sportcikkeket, csomagólóanyagokat. A paletta tehát meglehetősen széles. Később az illetékes hivatal elutasította a beadványt, pedig ha jóváhagyták volna, akkor még WC papírra is nyomtathatták volna a „Je suis Charlie” feliratot.
Egy nappal ezután két Santa Monica-i személy az Egyesült Államokban jelezték, hogy jótékonysági rendezvényt tartanának ezzel a névvel. A „Je suis Charlie” azonban természetesen Franciaországban a legkapósabb: már 50-.en akarták levédetni különféle termékek számára. A francia védjegy hivatal számos ilyen beadványt utasított el. Az amerikai még kivár.
Egyelőre nem döntött azon beadvánnyal kapcsolatban sem, amelyet egy nő kezdeményezett, aki decemberben az „I can’t breathe”, azaz „Nem kapok levegőt” mondatot védetné le felsőruhái számára. Ez volt az afroamerikai Eric Garner utolsó mondata, akit nyáron egy rendőr lőtt le.Közben bejelentették, további kétmillió példányban nyomják a Charlie Hebdo múlt heti számát, amelyből így jövő péntekig összesen 7 millió szám kerül az utcákra.



Ma érkezik Budapestre előzetes magyar bejelentés szerint az Egyesült Államok új nagykövete. Colleen Bell útja a magyar fővárosig viszontagságosabb volt, mint általában, s itteni szolgálata is bonyolultabbnak ígérkezik, mint elődeié. A hagyományosan kiváló magyar-amerikai kapcsolatokat továbbra is feszültségek terhelik. Szíjjártó Péter magyar külügyminiszter ugyan az elmúlt napokban több nyilatkozatban nyomatékosította, hogy Magyarországnak érdeke a nyitott kérdések rendezése, az Orbán-kormány elmulasztotta megtenni azokat a lépéseket, amelyek elengedhetetlenek lennének új korszak nyitásához a kétoldalú viszonyban.