A katariak trénere az a 61 éves Valero Rivera, aki 2011-ben sikerrel vezényelte fiait világbajnoki címre. Akkor meglepetést is keltett, hogy néhány héttel az óriási siker után lemondott megbízatásáról. Később kiderült, mi állt döntése hátterében. 22 hónapot kapott arra a katari szövetségről, hogy ütőképes nemzeti csapatot hozzon létre. Miután ő sem varázsló, nem a lelkes katariak között kezdett el tehetségeket toborozni, hanem neves külfőldieket honosítottak. Köztük a boszniai Danijel Saricot, aki jelenleg a Barcelonát erősíti. Mellette honosították a montenegrói Goran Stojanovicot, ezzel Katar két világklasszis lapussal is rendelkezik. Egy éve lett az arab ország állampolgára a francia válogatott Bertrand Roiné, aki februárban ünnepli 34. születésnapját, s korábban a franciák egyik erőssége volt.
„Katar számára a pénz nem jelent akadályt” – mondta Roiné, s lakonikusan hozzátette, az sem tűnik hátrányosnak, hogy adót nem kell fizetnie, s luxuslakása és autója sem kerül egyetlen fillérjébe sem – közölte a Neue Zürcher Zeitung. A katari válogatottban szerepelnek olyan játékosok, mint Memisevic, Markovic, vagy Damjanovic. Hangzás alapján is megállapíthatjuk, hogy nem tősgyökeres katariakról van szó. Demonstrálni is kívánják, hogy már az Öböl-beli ország fiainak érzik magukat: a meccsek előtt ők is éneklik a katari himnuszt. A katari válogatott keretben mindössze négy katari születésű kézis kapott helyet.
Az arab ország válogatottjának első két meccsén elsősorban a kapusok parádéztak, a brazilok elleni nyitómeccsen Saric 20 védést mutatott be, ami 47 százalékos teljesítménynek felel meg. Ám Chile ellen is a volt boszniai bizonyult együttese legjobbjának. Rivera edző munkáját tízfős szakmai csapat segíti. A másodedző szintén spanyol, Ricardo Franch személyében. A csapatorvos, José Ricon a Barcelonánál is ténykedik.
A katariaknak mindenesetre még szokniuk kell, hogy a semmiből lett egy válogatottjuk: a két vb meccsen az arénában még félház sem volt.