kétharmad;Navracsics Tibor;Veszprém;időközi választás;Lasztovicza Jenő;Veszprémi választás;

Szent István és Gizella Veszprémben: az apátia a legnagyobb ellenfél FOTÓ: NÉPSZAVA

- Függetlenek időközi versenye

Mégsem indul a veszprémi időközi országgyűlési választáson a hajléktalan Sütő Kálmán. Ezt tegnap maga az érintett mondta el a hvg.hu-nak. A február 22-i voksoláson így is elképzelhető, hogy 26-an rajthoz állnak, közülük 16 független, mert ezt saját érdekében lehetővé tette a kétharmad. Fideszesek szerint Veszprémben az apátia lesz a legnagyobb ellenfelük, a következő tapolcai választáson pedig a Jobbik.

Nem sikerült összegyűjtenie a szükséges ajánlásokat a budapesti hajléktalan Sütő Kálmánnak, ezért a férfi nem verseng Navracsics Tibor uniós biztos mandátumáért Veszprémben. Ezt maga az érintett közölte, miután a Blikk megírta, hogy hétfőn nyilvántartásba vételét kérte a helyi választási bizottságtól. Sütő a hvg.hu-nak elmondta, hogy aláírásával valóban támogatta őt Némedi Lajos, a Fidesz képviselőjelöltje és egy másik helyi kormánypárti aktivista, de csak azért, mert a fideszes standnál maga kért támogatást az ott állóktól. A férfiről, aki a Képviselői Irodaháznál árusítja a Fedél Nélkül című újságot, sok politikus és újságíró tudja, hogy nem Fidesz-szavazó, ebből ugyanis nem csinál titkot. A magazint kínálva rendszeresen kiabálja, hogy Orbán Viktornak már csak napjai vannak hátra és olykor a demokratikus ellenzéki pártok rendezvényein is feltűnik.

A Fidesznek azonban érdeke, hogy minél többen induljanak a február 22-i, majd később a tapolcai időközi választáson. Így ugyanis a kormányellenes szavazatok elaprózódnak és biztosabb a győzelem. Különösen, mert a kormánypártok érdekeit kiszolgáló választási rendszerben akár egyetlen voks is eldöntheti a mandátum sorsát. Az érvényességi küszöböt eltörölték, forrásaink szerint ennek ellenére a Fideszben a passzivitást, az apátiát tartják a legnagyobb ellenfélnek a veszprémi képviselő-választáson. Attól tartanak, hogy a korábbi kormánypárti szavazók otthon maradnak, ezért szoros lesz az eredmény. Annak azonban örülnek, hogy akár huszonhat jelölt is szerepelhet majd a szavazólapon. Közöttük tizenhat független is lehet, róluk a választók nem feltétlenül tudják majd, kik állnak mögöttük.

Kész Zoltán, aki az MSZP, a DK, az Együtt, a PM, a Liberálisok és a MoMa támogatását élvezi, nem véletlenül járja a választókerület 25 települését. Ha ugyanis ebben a választókerületben nem nyer a kormánypárt, megtörik az önbizalma. Navracsics körzetét annyira biztosnak érzik a fideszesek, hogy ez a veszteség "mellbevágóbb" lenne a párt számára, mintha a majdani tapolcai választást elveszítenék - figyelmeztettek kormánypárti politikusok. Ez akkor is igaz, ha Orbán decemberben kijelentette, a Fidesz számára nem létkérdés az uniós biztos megüresedett mandátumának sorsa, amelyen a kétharmad múlhat.

A veszprémi választás azért is felértékelődött, mert Lasztovicza Jenő halálával még egy kormánypárti mandátum üresedett meg, így a tapolcai körzetben legkésőbb május 3-án parlamenti választást kell tartani. Fideszes körből úgy értesültünk, hogy Orbánék itt a Jobbikot tartják legnagyobb ellenfelüknek. A választókerülethez tartozó Ajkán ugyan ősszel ismét baloldali polgármester győzött, Tapolcán viszont a szélsőjobboldali párt. A Fidesz szerint ezen a vidéken az emberek inkább a Jobbik sikerében bíznak, ezért elképzelhető, hogy még a szocialista szimpatizánsok is átszavaznak, ahogy ez az ózdi polgármester választáson történt. A kormánypárt várhatóan ennek jegyében szervezi a kampányt.

Lasztovicza Jenő halála óta az Országgyűlésben 131 kormánypárti képviselő van. A kétharmadhoz azonban 133 képviselőre van szükség, így a Fidesznek a veszprémi időközi parlamenti választást, vagy a majd később kitűzött tapolcait meg kell nyernie.

Előválasztás a baloldalon?

Előválasztást lehet tartani, ebben egyre többen egyetértenek a baloldalon, azt viszont nem mindenki fogadná el, hogy a pártok erősorrendjét is így határozzák meg - értesült lapunk. Sokan azt sem tartják elképzelhetőnek, hogy 2018-ban a baloldal közös miniszterelnök-jelöltjeként ne indulhasson olyan politikus, aki korábban kormányzati szerepet vállalt. Miközben már javában tart a veszprémi kampány, a demokratikus erők közül egyre többen javasolják, hogy 2018-ra nem "füstös szobákban", hanem előválasztáson döntsék el, ki legyen a közös miniszterelnök-jelölt. Az előválasztás feltételeiről és következményeiről viszont még a puhatolózó háttérbeszélgetéseken sem körvonalazódik a megállapodás lehetősége. Tóbiás József MSZP-elnök a decemberi országos pártértekezleten átlátható, legitim rendszert sürgetett. "A cél az, hogy a Fidesz rendszerének megdöntésében minél több szövetségesünk legyen, de ez a szövetségkötés nem történhet meg titokban, üzengetve - úgy, ahogy eddig. Közölte, 2017-ben meg kell nézni, hol tart a többi párt, a miniszterelnök-jelölt kiválasztás feltételeit pedig egy munkacsoportnak kell kidolgozni. Az előválasztás az egyik ismert ellenzéki politikus szerint ma divatos téma a baloldalon. Véleménye szerint azonban félő, hogy a részletekben végül nem tudnak megállapodni a felek, ahogy 2014-ben sem sikerült. Tóbiás nem véletlenül mondta decemberben, hogy a szocialistáknak egyedül is készen kell állniuk a választásra.



A kormányzat csalást követ el, ha megpróbálja pártpolitikai hovatartozás alapján szétosztani az uniós forrásokat - vonta le a következtetést kedden tartott sajtótájékoztatóján az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalától (OLAF) kapott válaszból Ujhelyi István európai parlamenti (EP-) képviselő, az MSZP alelnöke.