Tavaly júliusban ugyanis a román képviselőház elutasította a verespataki aranytartalék kitermelésére vonatkozó törvénytervezetet, majd egy hónappal később Victor Ponta miniszterelnök kijelentette, hogy a projekt mindaddig szünetelni fog, míg egy világos politikai akarat nem lesz mögötte. A miniszterelnök akkor hozzátette, hogy személy szerint úgy gondolja, az ország számára az lenne a jó, ha kitermelnék a természeti forrásokat, így az aranyat is, amennyiben betartanak minden környezetvédelmi előírást. A bányaprojekt másfél évtizede húzódik, mert a beruházó Európa legnagyobb cianidos aranybányájának megnyitását tervezi, ami ellen nemcsak a romániai zöld és más civil szervezetek tiltakoznak, hanem Európa szinte minden országának környezetvédői is. Az Európai Parlament sem támogatja a cianidos kitermelést.
A Gabriel Resources mindeddig nem fordult nemzetközi bírósághoz. A most kiadott közlemény azonban úgy fogalmaz: „Amennyiben a Gabriel számára nem születik egy megfelelő döntés ahhoz, hogy a projektet beindíthassa, vagy Románia nem tesz konkrét lépéseket az ügy békés rendezésének érdekében, a Gabriel csoport készen áll arra, hogy nemzetközi bíróság előtt nyújtsa be követeléseit, hogy megfelelő kártérítést kapjon a projektfejlesztésben birtokolt jogaiért cserében, hiszen Románia megsértette ezeket, amikor nem teljesítette a szerződésekben vállaltakat. A Gabriel fenntartja a jogot, hogy más módot találjon a helyzet orvoslására” - írják, és hozzáteszik, a román hatóságok „állandó és indokolatlan” késlekedései az engedélyeztetési eljárás során oda vezettek, hogy az RMGC romániai politikai konfliktusok áldozatává vált.
Kétségtelen, hogy a cég jelentős veszteséget fog elkönyvelni, amennyiben a projektet nem engedélyeztetik de az is, hogy amennyiben nemzetközi bírósághoz fordul, a román államnak jelentős kártérítést kell fizetnie, hiszen a cég eddig már számos beruházást végzett Verespatakon és környékén.