Goodfriend;diplomáciai mentesség;

2015-01-21 13:34:00

Marad Goodfriend mentessége... és Vida is

Az Egyesült Államok nem vonja vissza André Goodfriendnek, a budapesti amerikai nagykövetség eddigi ügyvivőjének diplomáciai mentességét - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára szerdán Budapesten újságírókkal.

Magyar Levente az ügy előzményét felidézve közölte, a diplomáciai mentesség visszavonását Polt Péter legfőbb ügyész kérésére Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kérte amerikai kollégájától, John Kerrytől. Ennek oka az a feljelentés volt, amelyet Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke tett az ügyvivő ellen, különösen nagy érdeksérelmet okozó, nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás miatt - jegyezte meg.

A mentesség visszavonása lehetőségét adott volna az eddigi ügyvivőnek arra, hogy a független magyar igazságszolgáltatás előtt álljon helyt azokért a kijelentésekért, amelyeket nagy nyilvánosság előtt többször is megfogalmazott. Emlékeztetett arra, hogy a diplomata azon amerikai döntéssel kapcsolatos kijelentéseiről van szó, hogy magyar állampolgárokat, köztük tisztviselőket, így a NAV elnökét is megfosztják az Egyesült Államokba belépés jogától.

Hozzátette: André Goodfriend - mivel nem vonják vissza a diplomáciai mentességét - nem tudja a döntés mögött álló bizonyítékokat a magyar nyilvánossággal ismertetni.

Az államtitkár elmondta, John Kerry válaszlevelét a nap folyamán kapták meg, az ügyet a magyar fél jogi értelemben lezártnak tekinti. Kifejtette: a kormány minden olyan jogi lehetőséget kimerített, amely az ügy rendezését jogállami módon lehetővé tette volna.

Korábban megírtuk, hogy Orbán Viktor nyílt hadüzenetet fogalmazott meg az Egyesült Államok számára még a karácsonyi ünnep előestéjére időzítve. A kormányfő azzal vádolta meg az amerikai kormányt, hogy Vida Ildikó adóhatósági elnök és öt társának kitiltása, valamint a példátlan korrupciós gyanú mindössze "egy fedőtörténet", amely része az Egyesült Államok befolyásszerzési kísérletének. 

Szerinte ezt onnan lehet tudni, hogy amikor a kormány konkrétumokat követel az Egyesült Államoktól, akkor az "valahogy sohasem történik meg". Ez egy tipikus titkosszolgálati befolyásszerző akció kísérőjelensége.

Akkor arra a kérdésre, hogy tervben van-e esetleg André Goodfriendnek, az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége ideiglenes ügyvivőjének kitiltása Magyarországról, Orbán azt felelte: nincs ilyen konkrét terv, de "a kormánynak minden alkalommal olyan válaszlépéseket kell adnia, amelyek megfelelnek Magyarország tekintélyének". Ezzel a kormányfő lényegében elismerte, hogy a játék arra mehet ki: miután az Egyesült Államok nem függeszti fel Goodfriend diplomáciai mentességét, a magyar hatóságok a Magyarországról való távozásra kényszeríthessék az ügyvivőt.

Lapunk már hetekkel ezelőtt megírta: előfordulhat, hogy a Goodfriend ellen épp Orbán által kikényszerített büntetőeljárás célja az, hogy egy "alapos gyanút" követően a kormány nem kívánatossá nyilváníthassa a diplomatát, aki ellen eljárás nem indul. Orbán ugyanis még december elején azt válaszolta a "magyar kitiltási listára" vonatkozó kérdésre, hogy úgy fognak eljárni, ahogy egy függetlenségére büszke államnak el kell járnia. Később ezt szó szerint megismételte Trócsányi László igazságügyi miniszter is, aki Mesterházy Attila MSZP-s országgyűlési képviselő kérdésére a parlamentben megerősítette, lesz magyar kitiltási lista, s készül valamiféle törvénymódosítás is az ügyben.