Minden jel arra mutat, hogy Irak csak most kezdi el az igazi háborút. Tegnap este Izraelben ismét légiriadót visítottak a szirénák, és egymásnak ellentmondó hírek szerint Bagdad újabb rakétacsapással próbálkozott.
Ugyanebben az időben Szaúd-Arábia felé is rakétákat lőtt ki, de az amerikai védelmi egységek elhárították a csapást. A szövetséges haderőn belül megkezdődtek a szárazföldi hadműveletek előkészületei, s egyre erősödik az a vélemény, hogy Irak eddig csupán „makettháborút" vívott. Szaddám Husszein szerint az amerikaiak szent városokat bombáztak, s újból öngyilkos terrorakciókra szólította fel a világ muzulmánjait. A hadihelyzet „bátorító” közölték tegnap a szövetségesek rijádi sajtótájékoztatóján, de részletekbe az amerikai katonai szóvivők nem bocsátkoztak.
Irak ellen eddig tízezernél több légibevetést indítottak és többek között bénították a hadsereg hírösszeköttetését csakúgy, mint a polgári tv, és rádióműsorok sugárzását.
A nap folyamán Irak hat rakétát lőtt ki Szaúd-Arábiára; ezek közül az elhárítórakéták négyet lelőttek, kettő lakatlan területre csapódott. A szaúdi tájékoztatás szerint egy iraki rakéta, vagy annak egy része lakott területre hullott, de nem robbant fel. Amerikai részről azt az álláspontot képviselték, hogy az elhárító rakéták minden veszélyes támadást elhárították.
A hadvezetés újabb látványos videofelvételeket mutatott be a sajtónak. Azokon látható volt. amint egy támadásnál az első gép által indított lézer-irányítású bomba rést nyit a célépület falán, majd a második gép bombája e nyíláson behatolva semmisíti meg a célpontot.
Az amerikai katonai vezetés már decemberiben jelezte, hogy párhuzamos légi-, földi- és tengeri hadműveletekre lesz szükség Kuvait felszabadításához — mondta tegnapi tv-nyilatkozatában a Pentagon szóvivője. A szövetségesek lendületét visszavetette, hogy a légitámadások egyelőre „nem érték el céljukat”, sem az iraki légierővel, sem a Scud- rakétákkal szemben.
Brit katonai elemzők mind gyakrabban hangoztatják, hogy a szárazföldi hadműveletek előkészítése két hónapig is eltarthat, ha kellő biztonságot akarnak. Ám, ha kitavaszodik, hamar elviselhetetlenné válik a meleg a sivatagban, ami az iraki hadseregnek segíthet. Egyelőre főként azt tartják nehézségnek, hogy „nem lehet az ellenséget legyőzni, ha az kitér a harc elől”.
Népszava 1991. január 23.